"Świat według Kiepskich w kulturze". Bohaterowie sitcomu doczekają się książki

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 11:04
- Kiepscy nie są już tylko bohaterami jednego z sitcomów. Stali się fenomenem kulturowym, językowym i społecznym - mówią Olga Drenda i Michał Gliński, współtwórcy projektu "Nikt nikomu nie tłumaczy. Świat według Kiepskich w kulturze".  
Olga Drenda, Kamil Jasieński i Michał Gliński
Olga Drenda, Kamil Jasieński i Michał GlińskiFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Jak podkreślali, "Kiepscy" nieuchronnie przez kilkanaście miesięcy zmierzali do finału. - To było bardzo długie pożegnanie z serialem. Powoli traciliśmy aktorów, którzy byli z nim utożsamiani, na placu "boju" pozostało niewielu i było wiadomo, że projekt ten zmierza do końca - opowiadali Olga Drenda i Michał Gliński.

"Świat według Kiepskich" to jeden z najdłużej emitowanych seriali w Polsce. Od początku budził kontrowersje, bywał obrazoburczy, miewał motywy fantastyczno-kosmiczne, ale pojawiały się także akcenty muzyczno-klubowe, zabawne, prześmiewcze, jednocześnie stanowił "lustrzane odbicie ówczesności". - Tam jest faktycznie ostry odjazd, ale serial stanowił także aktualny komentarz do bieżących wydarzeń. To ogromne laboratorium absurdu i groteski - podkreślał Michał Gliński. 

"Dzisiaj to by nie przeszło"

"Świat według Kiepskich" emitowany był przez ponad dwie dekady - od 1999 roku. Pojawiały się tam elementy, które dziś - ze względu na aktualną retorykę - "po prostu nie przeszłyby". - To był serial, który istniał w innym wymiarze. Oni po prostu bardzo umiejętnie nawiązywali do żartów, które i tak przecież funkcjonowały. Polska kultura popularna była tam trochę zawieszona w czasie - mówiła Olga Drenda.


Jak podkreślał Michał Gliński, nie było tu przemocowości. - Pokazujemy środowiska patologiczne, także mniejszościowe, jednak nie dopatrzyłbym się tu intencjonalnego wyśmiania, obrażania. Oczywiście jednak galeria wyzwisk i powiedzonek jest tu przebogata, jak "Nie bój żaby", czy "Spokojna twoja rozczochrana". To potężne wyzwanie dla antropologów czy historyków języka polskiego - podkreślał gość Czwórki. - Wiele powiedzonek, które usłyszeć możemy w serialu "Świat według Kiepskich" hasła z początku lat 70. Dodatkowo pojawiało się tam dużo zapisków z humoru zeszytowego, klozetowego, punkowego - wyliczała Olga Drenda. 

Będzie książka o Kiepskich. Co w niej znajdziemy?

Ich projekt "Nikt nikomu nie tłumaczy. "Świat według Kiepskich w kulturze" stanowić będzie antologię tekstów krytycznych, analiz, esejów. - Będziemy starali się omówić ten serial z wielu punktów widzenia i różnych perspektyw. Przez lata swojej popularności Kiepscy nie doczekali się krytycznego spojrzenia czy rzetelnej analizy, a wszyscy wychodzimy z założenia, że na to zasłużyli - podkreślali goście Czwórki.  

Posłuchaj
18:27 czwórka kiepscy_PR4_AAC 2023_01_05-09-12-14.mp3 O fenomenie serialu "Świat według Kiepskich" i książce na ten temat mówią Olga Drenda i Michał Gliński (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Olga Drenda, Michał Gliński (współtwórcy projektu "Nikt nikomu nie tłumaczy. "Świat według Kiepskich w kulturze")

Data emisji: 05.01.2023

Godzina emisji: 9.15


Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń