Nie tylko chatboty. Sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 17:37
- Najprawdopodobniej w przyszłości przedstawiciele niektórych zawodów, także artyści, będą musieli pożegnać się z pracą albo zmienić zawód, bo sztuczna inteligencja po prostu ich zastąpi - mówił dr Leon Ciechanowski z Akademii Leona Koźmińskiego.
Sztuczna inteligencja to dziś m.in. dodatkowe narzędzie diagnostyczne dla lekarzy
Sztuczna inteligencja to dziś m.in. dodatkowe narzędzie diagnostyczne dla lekarzyFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Czat GPT, czyli "generatywna sztuczna inteligencja", to chatbot - technologia, o której jest dziś niezwykle głośno. Korzysta z dostępnych w sieci danych, by je przetwarzać i budować m.in. teksty naukowe. To narzędzie używane jest obecnie do rozpoznawania mowy czy analizy danych. Może też budować frazy, które nie różnią się jakościowo od tekstów stworzonych przez człowieka.

- Bardzo cieszę się, że ta technologia powstała, choć oczywiście wielu dydaktyków się jej obawia. Obecność GPT na rynku wymaga od nas, jako nauczycieli i wykładowców, większego zaangażowania, wymusza zmiany w dydaktyce, skłania nas do zmiany wymagań. Powinniśmy teraz bardziej precyzyjnie budować polecenia czy pytania do studentów - podkreślał gość Czwórki. - GPT został przeszkolony na bazie danych sprzed kilku lat, dlatego nie ma aktualnej wiedzy. Bywa, że w obliczu konkretnych pytań gubi się i zaczyna łączyć fakty z fikcją.

Sprawdź także:

Niestety niektórzy korzystają z niego zbyt często, a wygenerowane komputerowo prace opisują jako własne. - To plagiatowanie. Dlatego powinniśmy uczyć studentów i uczniów analizy i logicznego wyprowadzania wniosków, budowania w ten sposób swoich prac - mówił dr Leon Ciechanowski. Na świecie opracowywane są systemy do wykrywania materiałów stworzonych przez sztuczną inteligencję. - Wciąż są jednak niedoskonałe - zaznaczył ekspert. 

Posłuchaj
11:33 inteligencja PR4_AAC 2023_02_06-09-13-12.mp3 Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w niektórych zawodach? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

W przyszłości sztuczna inteligencja najprawdopodobniej będzie w stanie poprawić jakość usług medycznych, wesprze automatyzację pracy w przemyśle, a w biznesie zoptymalizuje kontakty z klientami. - Dlatego może tak być, że przedstawiciele części zawodów, w tym także niektórzy artyści, będą zmuszeni się przekwalifikować. Na razie to jednak pieśń przyszłości - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: dr Leon Ciechanowski (Katedra Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 06.02.2023

Godzina emisji: 09.15

kd

Czytaj także

Sztuczna inteligencja w roli prawnika. To realna przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 13:25
Pierwsza sprawa, w której sztuczna inteligencja ma bronić człowieka w sądzie w Stanach Zjednoczonych, dotyczyć będzie mandatu za przekroczenie prędkości.
rozwiń zwiń