Sztuczna inteligencja w roli prawnika. To realna przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 13:25
Pierwsza sprawa, w której sztuczna inteligencja ma bronić człowieka w sądzie w Stanach Zjednoczonych, dotyczyć będzie mandatu za przekroczenie prędkości.
Sztuczna inteligencja w sądzie
Sztuczna inteligencja w sądzieFoto: Shutterstock.com

Pierwszy na świecie prawnik robot zadebiutuje na sali rozpraw. - To dzieło Joshuy Browdera, który ma marzenie zrewolucjonizowania sektora prawniczego - opowiadał Mateusz Łysoń, redaktor serwisów WhatNext.pl i Chip.pl . - Sam pomysł powstać miał podobno po tym, jak Browder zobaczył statystyki dotyczące tego, jak wielu ludzi rezygnuje z walki w sądzie o swoje racje z powodu zbyt wygórowanych opłat dla prawników w przypadku przegranej - opowiadał.

Joshua Bowder założył startup DoNotPay, a jego robot prawnik początkowo miał formę chat bota, który po prostu udzielał porad prawnych. Teraz planuje zająć się dwoma realnymi sprawami dotyczącymi mandatów za przekroczenie prędkości.

Sprawdź także:

Źr. Youtube.pl/Joshua Browder

Jego sztuczna inteligencja poinstruuje oskarżonych, jak reagować w sądzie. Robota prawnika na sali jednak nie będzie - w procesie weźmie udział w sposób pośredni, kontaktując się z pozwanym na bieżąco przez słuchawkę połączoną ze smartfonem. - Twórca wierzy w swoją aplikację na tyle, że zobowiązał się już do zapłacenia mandatu, jeśli jego prawnik robot nie zdoła wygrać sprawy - podkreślał Mateusz Łysoń. 

Posłuchaj
03:34 _PR4_AAC 2023_01_18-09-33-57.mp3 Jak wykorzysta sztuczną inteligencję świat prawniczy? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Martyna Ogonek

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 09.35

kd

Czytaj także

WinAmp powraca jako platforma streamingowa?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 13:08
Miłośnicy pobierania muzyki już dziś mogą się zapisywać na testy beta nowego WinAmpa. - Na razie wiemy bardzo niewiele, ale prawdopodobnie agregator muzyki czy programów radiowych się w nim znajdzie - mówił Tomasz Domański z Chip.pl
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń