WF na maturze. Co myślą uczniowie i nauczyciele?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 13:35
Niedawno pojawił się pomysł wprowadzenia wychowania fizycznego jako przedmiotu maturalnego. Autorzy inicjatywy na swojej stronie opublikowali przykładowy arkusz takiego egzaminu. Wysłano też apel do Ministerstwa Edukacji i Nauki, a pod petycją podpisuje się coraz więcej osób.
Temat matur z WF został otwarty
Temat matur z WF został otwartyFoto: shutterstock/AN Photographer2463

Za koncepcją, żeby WF pojawił się na maturze stoi między innymi Polska Fundacja Sportu i Kultury oraz firma Decathlon. - To pomysł, który ma zwrócić uwagę na to, że przygotowanie do uprawiania sportu zaczyna się w młodym wieku - mówi Piotr Szelszczuk, dyrektor marketingu Decathlon Polska. - Często WF jako przedmiot jest traktowany po macoszemu, jest traktowany z przymrużeniem oka i często młodzi ludzie po prostu go opuszczają. Pamiętamy rekordowe ilości zwolnień z WF i szukanie wymówek. Chcemy to zmienić i rozpocząć dyskusję.


Dyskusyjny temat

Temat wzbudza emocje i skłania do dyskusji. Nasz reporter Szymon Majchrzak przeprowadził sondę wśród uczniów jednego z liceów. - Matura z WF dla wysportowanych dziewczyn, które rzeczywiście interesują się sportem byłaby super - mówi jedna z uczennic. - Powinna być matura np. z danej dziedziny sportowej obowiązkowa tylko dla tych, którzy chcą iść na AWF - dodaje jej kolega.

A jak taki egzamin miałaby wyglądać i co miałoby się na nim znaleźć według kwestionariusza dołączonego do petycji? - Wśród zadań między innymi strzał na bramkę z 11 metrów i rzuty osobiste do kosza. Są też pytania teoretyczne o pozycję libero i bieg na orientację - tłumaczy Piotr Szelszczuk. - Byłoby bardzo miło, gdyby oprócz tego, że wiemy, kiedy jest bitwa pod Grunwaldem, każdy wiedział, kiedy odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie. Obok tego, że każdy znałby tabliczkę mnożenia, to potrafił przykładowo zrobić prawidłowo pompki.

Jak oceniać?

Pojawia się także kwestia ustalenia kryterium oceny, na co zwraca uwagę Danuta Kin, wicedyrektorka VIII LO w Poznaniu. - Na lekcjach wychowania fizycznego oceniane są umiejętności, ale one są niejako drugoplanowe. Ważniejsze jest zaangażowanie - tłumaczy. Dlatego uczniowie i wychowawcy zgodnie przekonują, że sposobem na nabranie zapału do aktywności nie jest obowiązkowy egzamin, ale zaangażowanie samych nauczycieli.


Posłuchaj
04:18 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - WF na maturze 23.05.2023.mp3 Nowy przedmiot na maturze. Czy będzie nim WF? Pierwsze słyszę/Czwórka.

 

Ważne zaangażowanie nauczycieli

- Powinien mobilizować nas i motywować do działania. Jeżeli nauczyciel pozwala przez cały rok, żebyśmy nic nie robili, to wydaje mi się, że to jest oczywiste, że mu nie zależy - zauważa jedna z uczennic. - Jeżeli jednak od samego początku mielibyśmy porządnego nauczyciela, który by pokazywał, że rzeczywiście sport może być czymś ciekawym, to wydaje mi się, że to by wyglądało całkowicie inaczej. Sport sprawiłby nam przyjemność.

Pod petycją o wprowadzenie matury z wychowania fizycznego podpisały się już ponad 20 tysięcy osób.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 23.05.2023

Godzina emisji: 08.45

aw