Poznańscy studenci zdobyli amerykańskie niebo. Hexa 4 zajęła pierwsze miejsce!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 14:48
Studenci Koła Naukowego PUT Rocketlab z Poznania odnieśli ogromny sukces na amerykańskim kosmodromie - ich rakieta, Hexa 4, zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii w zawodach Spaceport America Cup.
Studenci Koła Naukowego PUT Rocketlab z Poznania
Studenci Koła Naukowego PUT Rocketlab z PoznaniaFoto: Mat. archiwum PUT RocketLab
  • Studenckie koło PUT Rocketlab działa na Politechnice Poznańskiej od 2027 roku
  • W czerwcu 2023 konstruktorzy z koła naukowego ruszyli do Stanów na zawody Spaceport America Cup
  • Ich rakieta Hexa 4 zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii. 
  • Już pod października 2022 studenci przygotowywali się do tego konkursu. Musieli sprostać wielu wyzwaniom. 
  • Jak po sukcesie Hexy 4 studenci z Poznania pokierują swoimi pracami. 

PUT Rocketlab to studencką grupą badawczą działającą na Politechnice Poznańskiej od grudnia 2017 roku. Zrzeszeni w niej studenci zajmują się przeróżnymi projektami, ale dziś na ustach wszystkich jest Hexa 4, rakieta, która podbiła amerykańskie niebo. Jej konstruktorzy stanęli na najwyższym stopniu podium prestiżowych zawodów w USA Spaceport America Cup. Zwyciężyli w swojej kategorii. 

Największe zawody rakietowe na świecie

- To największe rakietowe zawody na świecie - mówi Olaf Jagiełłowicz, student Politechniki Poznańskiej, członek Koła Naukowego PUT Rocketlab. - Te zawody odbywają się na największym prywatnym kosmodromie w Nowym Meksyku. Należy on do firmy Virgin Galactic, która znana jest z tego, że oferuje turystyczne loty w kosmos. Na te zawody przyjeżdżają studenci z całego świata. W tym roku wzięło w nich udział 6000 studentów z sześciu kontynentów. Konkurencja była duża. 

Do Stanów poznańscy studenci zabrali rakietę o nazwie Hexa 4. Wystartowali w kategorii 30 tysięcy stóp. -Na zawody budowane są rakiety sondażowe, które wykonują pionowe loty badawcze i powracające na spadochronach - wyjaśnia gość Kamila Jasieńskiego. - Organizatorzy Spaceport America Cup narzucają dość ścisłe ograniczenia konstrukcyjne, przy których należy jak najbardziej precyzyjnie trafić w określony pułap. W naszym przypadku było to 30 tysięcy stóp. 

Sukces Hexy 4 na Spaceport America Cup

Hexa 4 to flagowy projekt PUT Rocketlab. Wyposażona jest w napęd hybrydowy. Jej wysokość to aż 4 metry. - Hexa 4 miała za zadanie trafić w wysokość, ale też po powrocie musieliśmy odzyskać rakietę w stanie pozwalającym jej podjąć kolejny lot tego samego dnia - opisuje jeden z konstruktorów. - Dla nas te zawody zaczęły się dużo wcześniej niż wraz z lotem do Stanów.

Studenci dokładnie czytali regulamin zawodów. Dbali o to, by ich konstrukcja spełniała wszelkie wytyczne, tworzyli ulepszenia i zwracali uwagę na to, żeby ich projekt był dobrym projektem inżynierskim.  

NO I POLECIELI! - PUT Rocketlab na SAC2023 - vlog #9/PUT Rocketlab

Intensywne prace nad Hexą 4 zaczęli już w październiku 2022 roku. Wysłali też amerykańskim sędziom obszerny, kilkuset stronicowy raport techniczny projektu  i odbyli rozmowy z nimi, odpowiadając na pytania i wątpliwości. 

Do USA rakieta poleciała samolotem, w wielkiej 700-kilogramowej skrzyni wraz z wyrzutnią i pełną infrastrukturą. 

Spaceport America Cup były dla poznańskich studentów okazja do poznania konstruktorów z całego świata, wymiany doświadczeń i zdobycia kontaktów. - Te spotkania odbyły się w hali, ale starty rakiet na kosmodromie - to ogromna przestrzeń, gdzie temperatury są bardzo wysokie, zaś ciśnienie i gęstość powietrza niższe niż w Poznaniu. Praca nie była lekka - zdradza Olaf Jagiełłowicz. - Trzeba było dużo pić i uważać na dzikie zwierzęta, jak np. grzechotniki. 

Przyszłość studentów z PUT Rocketlab

Studenci poznańskiego koła naukowego już dziś myślą o swojej przyszłości. - Perspektywy pracy w polskim sektorze kosmicznym są. Wg danych w Polskiej Agencji Kosmicznej jest pond 400 podmiotów, z czego ponad 150 bierze udział w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej - mówi gość Czwórki. - Wiele firm sponsorskich też organizuje programy stażowe. 

Olaf Jagiełłowicz podkreśla, że to czego studenci uczą się przy takich projektach jak Hexa 4 to wiedza unikalna, obarczona masa potknięć i frustracji po drodze, ale też duża inwestycja w przyszłość. 

- W tym momencie w PUT Rocketlab chcemy wrócić do projektów pobocznych: testować turbopompę - takie serce dużych silników rakietowych, prowadzić badania nad rakietą z aktywną kontrola trajektorii lotu i zbierać fundusze na wyjazd na zawody w Portugalii w październiku, gdzie chcielibyśmy powtórzyć sukces - mówi student. - Pojedziemy tam z nową rakietą - bazującą na Hexie 4.

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Olaf Jagiełłowicz (student Politechniki Poznańskiej, członek PUT Rocketlab)

Data emisji: 05.06.2023

Godzina emisji: 09.19

pj

Czytaj także

Hexa 4. Studencka rakieta na międzynarodowym konkursie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 16:40
Członkowie grupy PUT Rocket Lab z Politechniki Poznańskiej zakończyli pracę nad swoją nową konstrukcją. Ich Hexa 4 weźmie udział w kolejnej odsłonie zawodów młodych konstruktorów rakiet Space Sport America Cup.
rozwiń zwiń