Skateboarding, internetowe wyzwania i phishing - poranek z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 13:56
W czwartowy poranek naszym gościem będzie m.in. Mateusz Szlachytcz z którym porozmawiamy o miejscu deskorolki w kulturze świata. Odwiedzi nas też Michał Olejniczak, czyli Samozwańczy Prokurator Absurdu. 
Poranek warto zacząć z Czwórką
Poranek warto zacząć z CzwórkąFoto: Shutterstock/Halfpoint

Tradycyjnie czwartkowy poranek rozpoczniemy od cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem Martyna Matwiejuk wyjaśni skąd się wzięło słowo "zachachmęcić". Okazuje się, że jeszcze w XIX wieku zachachmęcić coś mógł tylko warszawiak. Dzisiaj w innych rejonach Polski też można chachmęcić. Sprawdzimy co to dziś oznacza. 

O 8.15 naszym gościem będzie Mateusz Szlachtycz, z którym wspólnie przyjrzymy się skąd się wzięła deskorolka w kulturze. Okazuje się, że skateboarding znalazł swoje miejsce w kulturze światowej, a także polskiej. Deskorolka stała się integralnym elementem sztuki ulicy i kontrkultury. 

O 8.40 Martyna Ogonek sprawdzi jak oszuści łowią naiwnych, a ich przynętą stają się się strony udające popularne serwisy streamingowe. Metoda zastosowana przez oszustów to phishing, czyli wyłudzanie za pomocą fałszywych linków, które polega na podszywaniu się pod popularne strony internetowe. CSIRT we wpisie na portalu X (dawny Twitter) udostępnił przykłady fałszywych adresów witryn, podszywających się pod: Netflix, Spotify, Disney Plus oraz Prime Video. Według danych CSIRT KNF, wejście na zainfekowaną domenę i próby zalogowania, mogą skończyć się utratą danych, a w konsekwencji nawet ujawnieniem danych służących bezpośrednio do płatności. W przypadku Netflixa oszuści przekierują nas na stronę netflix-pl.com. Warto być czujnym. 

Zobacz także:

W "Pierwsze słyszę" spotkamy się też z Michałem Olejniczakiem czyli Samozwańczym Prokuratorem Absurdu, czyli osobą, która sprawdza dla nas szalone lifehacki i challenge znalezione w internecie, abyśmy my nie musieli tego robić. 

W audycji zapraszamy również na serwis kulturalny i serwis sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (17.08) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

pj

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń