Neony są jak kolory... działają mocniej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 11:44
- Zorientowałem się, że we Wrocławiu już nie oślepiają mnie neony. Jest ich coraz mniej. Zacząłem więc szukać tych, które jeszcze pozostały, żeby je uratować - mówi Tomasz Kosmalski, kolekcjoner neonów.
Audio
  • W poszukiwaniu neonów... Reportaż Magdy Skawińskiej pt."Neony tworzą klimat" (Na cztery ręce/ Czwórka).
Neon Domu Handlowego we Wrocławiu
Neon Domu Handlowego we WrocławiuFoto: Tomasz Kosmalski/ Neon Side Wrocław

Tomasz Kosmalski jest fanem zespołu T.Love. W swoim mieście, Wrocławiu, zaczął szukać neonów, gdy okazało się, że piosenka "Na samym dnie", a w niej tekst "neony oślepiają mnie" są już nieaktualne, bo te znikają z ulic. Po dziesięciu latach w jego kolekcji jest czterdzieści świetlistych reklam.

W szukaniu pomaga mu kolega - Sławek. - Nie chcemy jechać na sentymencie do PRL-u, ale jest coś w tym, że nasze pokolenie trochę tęskni do dzieciństwa, do rodzinnych albumów - wyjaśnia Tomasz Kosmalski. - Kiedyś na zdjęciach miasta wyglądały inaczej. Dlatego chciałbym zachować część Wrocławia, który odpływa w niepamięć.
Ulica Piłsudskiego to była neonowa aleja Wrocławia. Dzisiaj świeci tam zaledwie kilak reklam. Pozostałe są w kolekcji Tomka i Sławka.
- Naszym celem nie jest ściąganie neonów, które świecą. My tylko próbujemy wziąć pod opiekę neony, których los jest przesądzony,  które mają zniknąć - wyjaśnia Sławek.

Czytaj także: reportaże w Czwórce <<<

Obaj są prawnikami. Zbieranie neonów to ich pasja, którą realizują w wolnym czasie, w przeświadczeniu, że jeśli o nie nie zadbają, to trafią na złom. Zależy im, żeby je eksponować. Żeby znowu zaświeciły.
- Chcemy stworzyć outside-galerię i doprowadzić do tego, żeby neony kiedyś jeszcze raz można było podziwiać. Bo ich magią jest światło, a pięknem różnorodność kształtów i kolorów…- mówi Sławek.

Reportaż Magdy Skawińskiej "Neony tworzą klimat" został przygotowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

jl

Czytaj także

Gry z kasety lepsze od peceta?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 15:00
- Paradoksalnie stare gry w pewnym sensie promowały czytelnictwo. Kiedy czekaliśmy aż odtworzy się gra z kasety, sięgaliśmy wtedy po książkę - bohaterowie reportażu Magdy Skawińskiej "Retrogranie", wyjaśniają dlaczego Comodore 64 przewyższa nowoczesny komputer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaangażowani w Tybet

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 10:07
Galeria Tybetańska istnieje od 2009 roku. Na wernisaże nie trzeba zaproszeń, biletów; nie są ograniczone godziny otwarcia.
rozwiń zwiń