X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Neony są jak kolory... działają mocniej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 11:44
- Zorientowałem się, że we Wrocławiu już nie oślepiają mnie neony. Jest ich coraz mniej. Zacząłem więc szukać tych, które jeszcze pozostały, żeby je uratować - mówi Tomasz Kosmalski, kolekcjoner neonów.
Audio
  • W poszukiwaniu neonów... Reportaż Magdy Skawińskiej pt."Neony tworzą klimat" (Na cztery ręce/ Czwórka).
Neon Domu Handlowego we Wrocławiu
Neon Domu Handlowego we WrocławiuFoto: Tomasz Kosmalski/ Neon Side Wrocław

Tomasz Kosmalski jest fanem zespołu T.Love. W swoim mieście, Wrocławiu, zaczął szukać neonów, gdy okazało się, że piosenka "Na samym dnie", a w niej tekst "neony oślepiają mnie" są już nieaktualne, bo te znikają z ulic. Po dziesięciu latach w jego kolekcji jest czterdzieści świetlistych reklam.

W szukaniu pomaga mu kolega - Sławek. - Nie chcemy jechać na sentymencie do PRL-u, ale jest coś w tym, że nasze pokolenie trochę tęskni do dzieciństwa, do rodzinnych albumów - wyjaśnia Tomasz Kosmalski. - Kiedyś na zdjęciach miasta wyglądały inaczej. Dlatego chciałbym zachować część Wrocławia, który odpływa w niepamięć.
Ulica Piłsudskiego to była neonowa aleja Wrocławia. Dzisiaj świeci tam zaledwie kilak reklam. Pozostałe są w kolekcji Tomka i Sławka.
- Naszym celem nie jest ściąganie neonów, które świecą. My tylko próbujemy wziąć pod opiekę neony, których los jest przesądzony,  które mają zniknąć - wyjaśnia Sławek.

Czytaj także: reportaże w Czwórce <<<

Obaj są prawnikami. Zbieranie neonów to ich pasja, którą realizują w wolnym czasie, w przeświadczeniu, że jeśli o nie nie zadbają, to trafią na złom. Zależy im, żeby je eksponować. Żeby znowu zaświeciły.
- Chcemy stworzyć outside-galerię i doprowadzić do tego, żeby neony kiedyś jeszcze raz można było podziwiać. Bo ich magią jest światło, a pięknem różnorodność kształtów i kolorów…- mówi Sławek.

Reportaż Magdy Skawińskiej "Neony tworzą klimat" został przygotowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

jl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gry z kasety lepsze od peceta?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 15:00
- Paradoksalnie stare gry w pewnym sensie promowały czytelnictwo. Kiedy czekaliśmy aż odtworzy się gra z kasety, sięgaliśmy wtedy po książkę - bohaterowie reportażu Magdy Skawińskiej "Retrogranie", wyjaśniają dlaczego Comodore 64 przewyższa nowoczesny komputer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaangażowani w Tybet

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 10:07
Galeria Tybetańska istnieje od 2009 roku. Na wernisaże nie trzeba zaproszeń, biletów; nie są ograniczone godziny otwarcia.
rozwiń zwiń