Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
Audio
  • Styl życia według jemiołuszek (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Jemiołuszka
JemiołuszkaFoto: Wang LiQiang/Shutterstock.com

kawka zwyczajna 1200.jpg
Niebieskooka kawka sypia z gawronem

- Jemiołuszka włóczy się po całej Europie, działa szybko i impulsywnie, a jej życiową strategią jest znalezienie jak największej ilości źródeł pokarmów. Ptaki te jedzą to, co zostało po lecie i ptakach, które właśnie odleciały do innych ciepłych krajów, czyli jagody, jarzębinę, jabłka, grusze czy róże - tłumaczył Marcin Siuchno z portalu Totemownia.pl. - Zdarza się, że jemiołuszki jedzą tak dużo, że nie mogą się ruszać. A gdy się najedzą, lecą dalej.

Jak przekonywał ekspert, jemiołuszka to jeden z najpiękniejszych ptaków w naszej strefie klimatycznej. - Są szaro-brązowe, a na główkach mają czubki, i żółtawe końcówki skrzydeł - mówił Siuchno.

Ich pióra także są wyjątkowe, na niektórych znajdziemy amarantowe, różowe bądź czerwone plamy. Czemu służą takie "ozdoby"? Skąd wzięła się nazwa "jemiołuszka" i dlaczego ptaki te lubią "oblepiać" się jemiołą? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Anna Hardej. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak, Kuba Marcinowicz

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 6.23 i 7.25

kd/pj

Czytaj także

Skowronek - ptak z fryzurą na Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 11:29
- Skowronka nie spotkamy wśród drzew ani krzaków. On lubi otwarte przestrzenie, rozłożyste łąki - mówi Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukułka - leniwa rodzicielka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 11:41
Okazuje się, że kukułki to najbardziej przestępcza grupa wśród ptaków. On kuka, ona podrzuca swoje jaja do gniazd innych ptasich rodziców. 
rozwiń zwiń