Niebieskooka kawka sypia z gawronem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 10:09
- Kawka jest wielkości gołębia. Jest bardziej krępa, ma krótszą szyję i można powiedzieć, że ma większą głowę - dosłownie i w przenośni - ma większy mózg, jest inteligentniejsza - opowiada Kacper Kowalczyk, przyrodnik. 
Audio
  • Jak rozpoznać kawkę - opowiada Kacper Kowalczyk (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
  • Kawka - ptak stadny czy samotnik - opowiada Kacper Kowalczyk (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Kawka zwyczajna
Kawka zwyczajnaFoto: pixabay

Kawkę często mylimy z wronami, jednak jest ona dużo od nich mniejsza. Dodatkowo, ma piękne niebieskie oczy. - Kawki często można spotkać w towarzystwie gawronów, ptaków-zbieraczy. Uczą się od nich, wtórują im, te ptaki koegzystują ze sobą - mówi przyrodnik. - Często można zobaczyć, że kawki chodzą parami. Czują się tak lepiej, nie są samotnikami. W stadzie kawek jest tzw. para alfa - najstarszy samiec i najstarsza samica. Ta para dyktuje trendy dla pozostałej części społeczności - dodaje. 

W okresie lęgowym kawki są monogamistami. Jednak, gdy młode się wyklują, całe stado się nimi opiekuje, dokarmia je i uczy. Gdzie można spotkać te ptaki? Dlaczego warto się z nimi "zaprzyjaźnić"? Co to oznacza, że kawki są ptakami częściowo wędrownymi? O tym w materiale Anny Hardej. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 02.11.2018

Godzina emisji: 6.23 i 7.40

pj/ac

Czytaj także

Skowronek - ptak z fryzurą na Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 11:29
- Skowronka nie spotkamy wśród drzew ani krzaków. On lubi otwarte przestrzenie, rozłożyste łąki - mówi Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukułka - leniwa rodzicielka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 11:41
Okazuje się, że kukułki to najbardziej przestępcza grupa wśród ptaków. On kuka, ona podrzuca swoje jaja do gniazd innych ptasich rodziców. 
rozwiń zwiń