Dobrze nakręcony Dawid Podsiadło. Jak powstały jego pierwsze klipy?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 10:05
28 maja minie dziewięć lat od wydania debiutanckiej płyty Dawida Podsiadły. Z tej okazji sprawdziliśmy, kto stoi za teledyskami jednego z najpopularniejszych artystów w Polsce.
Dawid Podsiadło
Dawid PodsiadłoFoto: Michał Murawski (ishootmusic)/Sony Music/mat. prasowe

Dawid Podsiadło szerokiej publiczności dał się poznać dzięki udziałowi w programie "X-Factor", który zwyciężył. Wielki fan gier komputerowych i o dziwo, komedii romantycznych, które po wielu perypetiach bohaterów kończą się happy endem. Taki też był debiutancki album "Comfort and Happiness" - wzruszał, dawał ogrom emocji, wywoływał w fanach smutek przeplatany z radością i świetnie się sprzedał. Dziś pierwszy krążek chłopaka z Dąbrowy Górniczej ma status diamentowej płyty, a artysta gra stadionowe koncerty. Nadal jest ujmujący, bystry, raczej skromny i niebywale utalentowany. 

Autorem pierwszych klipów Dawida Podsiadły był Jacek Kościuszko, twórca teledysków wielu polskich artystów. "Trójkąty i kwadraty" to pierwsza piosenka artysty, do której reżyser kręcił teledysk. Przy jego realizacji wykorzystał pomysł, który od dawna "chodził mu po głowie". Podczas zdjęć zastosował wówczas nowatorską technologię i specjalną kamerę, która kręci film pod kątem 360 stopni.

- Początkowo moim planem było zrobienie teledysku interaktywnego VR-owego, jednak wytwórnia Dawida zdecydowała, że ma być to tradycyjny klip 2D - opowiada Jacek Kościuszko. - Zanimowałem ruch kamery, wykorzystując potencjał rejestracji pod kątem 360 stopni. Wtedy ta technologia była w powijakach, a dzięki użyciu tej kamery można było pokazać efekty, które w tamtym czasie były pewnego rodzaju nowością na rynku polskim.

Możliwości kamery reżyser teledysku wykorzystał w pełni. W klipie więc widzimy wiele dziwnych ujęć, jak odwracanie świata do góry nogami, przenikające się obrazy, pojawiające się krzywizny, które współgrają z rytmem. - Widz dostał to, co ja chciałem pokazać i jak chciałem, żeby ten teledysk zobaczył - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - Podeszliśmy do tematu w plastyczny sposób, wszystko było geometryczne i nawiązywało do tytułu.


Źr. Youtube/Dawid Podsiadło - Trójkąty i kwadraty


Drugim klipem, który zrealizował Jacek Kościuszko dla Dawida Podsiadły, był obraz do piosenki "Nieznajomy". - W tym teledysku chciałem skupić się na Dawidzie i jego emocjach, dlatego zastosowałem zbliżenia. Na artyście więc wyświetlane były wcześniej przygotowane obrazy - wspomina reżyser klipu. - Jednak okazało się, że pojawiały się pewne nieostrości, dlatego zrobiliśmy dwie wersje. Pierwotną z obrazami wyświetlanymi z rzutnika i drugą, gdzie zmieniało się światło, ale wizualizacja była dodana w postprodukcji. Ta wersja ostatecznie została wybrana, bo była bardziej czytelna i wyrazista.

Artysta był więc tłem dla obrazów tłumu na ulicy, materiałów graficznych, pisanych tekstów, a także twarzy samego siebie. W momentach, kiedy pojawiają w piosence emocje, nałożone są zdjęcia wodospadów i niepokojące animacje.

Źr. Youtube/Dawid Podsiadło - Nieznajomy (Video Edit)

- Pracę z Dawidem wspominam bardzo dobrze. Czułem, że będzie gwiazdą. Dlatego chciałem zrobić te teledyski i byłem szczęśliwy, że mogłem zrobić te pierwsze klipy artysty - mówi Jacek Kościuszko. - Czułem jego megapotencjał, tym bardziej że te dwa numery były bardzo różne, ale bardzo fajne. Dawid to jest też fajny chłopak, wtedy bardzo skromny i ugodowy. Dawno nie miałem z nim kontaktu, ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócimy do współpracy.


Posłuchaj
15:04 Czwórka/NDT - Podsiadło 27.05.2022.mp3 Z Jackiem Kościuszko, autorem pierwszych klipów Dawida Podsiadły, rozmawia Oliwia Krettek (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 6.23

aw/kul


Czytaj także

"Zew" Natalii Przybysz - jak powstawał teledysk?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 11:40
W cotygodniowym cyklu "Dobrze nakręcony" sprawdzamy, jak powstawały klipy do znanych utworów polskich gwiazd muzyki. Tym razem o kulisach powstawania klipu do utworu "Zew" Natalii Przybysz opowiada jego autorka Silvia Pogoda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szaroróżowe" Muchy. Jak powstał klip "ostatniej szansy"?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 16:50
Po siedmiu latach milczenia zespół Muchy wrócił z nowym albumem. Płyta "Szaroróżowe" ukazała się w 2021 roku, a singlem promującym to wydawnictwo była tytułowa piosenka "Szaroróżowe".
rozwiń zwiń