Festiwal Unsound - 20 lat imprezy, czas przebijania baniek

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 11:40
Tegorocznym hasłem muzycznej imprezy Unsound Festival są bańki - bubles. Hasło symbolizuje bąbelki z jubileuszowego szampana imprezy, ale też jest skierowaniem uwagi na bańki, w których żyjemy i chęć przebijania ich. 
Plakat festiwal Unsound 2022
Plakat festiwal Unsound 2022Foto: materiały prom.

Festiwal Unsound rozpoczyna się 09.10 i potrwa do 16.10. Jego organizatorzy przez ostatnie 20 lat zdążyli nas przyzwyczaić do niecodziennych atrakcji. 

- Mam nadzieję, że trwa już ostatni, finalny etap przygotowań. Oczywiście wciąż zdarzają się rzeczy, które trzeba poprawić, ale artyści już pewnie wyruszają do nas z różnych zakątków świata. Wielu mamy gości z różnych krajów np. z Indonezji - mówi Małgorzata Płusa, dyrektorka artystyczna festiwalu. - Chyba będzie to jednak z najbardziej międzynarodowych edycji festiwalu. Poza duża reprezentacją różnych krajów Europy, przyjadą goście z Australii, Japonii, Ameryki Centralnej i Południowej. Naszego festiwalu nie nazywamy festiwalem muzyki świata, choć to co prezentujemy to jest muzyka świata. My nie zamykamy się w tym określeniu. Pokazujemy różne podejścia, kultury we współczesnej muzyce - dodaje. 

Bąbelki i bańki 

Główne hasło festiwalu to bubles, czyli bańki, bąbelki.  - To bardzo przewrotne, ironiczne hasło, którego nie traktujemy dosłownie. Możemy tutaj myśleć i nawiązujemy przy tym do jubileuszu i bąbelków szampana - wyjaśnia gość Gosi Jakubowskiej. - Bańki to też bańki społeczne i polaryzacja. Festiwal też jest miejscem, w którym zamykamy się w określonej, choć różnorodnej bańce i wytwarza się specyficzna atmosfera społeczna. W ramach programu dyskusyjnego będziemy rozmawiać o bańkach społecznych, związanych z zamykaniem się w różnego rodzaju społecznościach. Chcemy też te bańki przebijać - to jest nasz cel i chęć by być jak najbardziej otwartym, wychodzić, wynurzać się z naszych baniek - dodaje. 

20 lat imprezy

Unsound jest obecny w Krakowie już od 20 lat. Gosia Płusa wspomina, że wtedy uczestniczyła w nim w roli widza, a do ekipy organizującej wydarzenie dołączyła 16 lat temu. - 20 lat temu Unsound to było małe wydarzenie w krakowskich klubach, piwnicach. Wciąż tam jesteśmy, ale ta impreza rozrosła się w skali - opowiada. - Te dwadzieścia lat to niezwykła przygoda, jest bardzo wiele wydarzeń, cały czas coś się dzieje nie tylko w Krakowie. Wracamy do Nowego Jorku, do Australii. Robiliśmy wiele wydarzeń w Europie Centralnej i Wschodniej, na Ukrainie, w Gruzji - dodaje. 


Posłuchaj
08:13 czwórka ndt 07.10.2022 unsound.mp3 Gosia Płusa zaprasza na festiwal Unsound (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Gość Czwórki zaznacza, że Unsound dziś to nie tylko wydarzenie muzyczne, a wielka międzynarodowa społeczność, której głównym miejscem spotkania jest Kraków, a łączy ich idea nowatorstwa, otwartości i chęci do eksperymentów. 

W tym roku do Krakowa zawita blisko 100 wykonawców z całego świata.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Małgorzata Płusa (dyrektorka Unsound Festival)

Data emisji: 07.10.2022

Godzina emisji: 08.31

pj

Czytaj także

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w kameralnych wnętrzach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 16:30
W Krakowie można oglądać prace jednego z najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski. W Starym Spichlerzu otwarto Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, w którym można zobaczyć obrazy, szkice, fragmenty spektakli, a także autoportrety i portrety bliskich artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Huta z lotu ptaka. Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 11:30
"Nowa Huta z drona" to wystawa na której można podziwiać najmłodszą dzielnicę Krakowa z niecodziennej perspektywy. - Kocham to miejsce, wychowałem się tam i wracam przez całe moje dorosłe życie - mówi w Czwórce autor zdjęć Rafał Lis. 
rozwiń zwiń