"Wspólnota" i jej różne aspekty. Co się będzie działo na Fotofestiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 22:40
Już niedługo w Łodzi startuje 21. edycja Fotofestiwalu. Po raz kolejny na fanów fotografii czekają wystawy i wydarzenia w industrialnych pofabrycznych wnętrzach. W tym roku hasłem festiwalu jest "Wspólnota".
Fotofestiwal 2022 startuje 9 czerwca w Łodzi.
Fotofestiwal 2022 startuje 9 czerwca w Łodzi.Foto: mat.pras.

Tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Fotografii Fotofestiwal startuje 9 czerwca w Łodzi. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Wspólnota". Temat przewodni, mimo że wymyślony rok temu, w ostatnich miesiącach nabrał innego wymiaru. - To jest temat, nad którym pracujemy z kolektywem kuratorskim, zaproszonymi kuratorami i artystami już prawie od roku i okazuje się, że to jest niezwykle aktualny temat - mówi Marta Szymańska z kolektywu kuratorskiego Fotofestiwalu. - To hasło "Wspólnoty" odmieniane jest przez milion przypadków. Zarówno w kontekście politycznym, jak i społecznym i ogólnoludzkim. Na Fotofestiwalu przyjrzymy się różnym aspektom i sposobom interpretacji tego tematu.

O wspólnotach opowie kilkadziesiąt wystaw z całego świata i program wydarzeń towarzyszących. To właśnie z potrzeby solidarności i wspólnego działania powstał trójfestiwal, a organizatorzy festiwalu zaprosili do Łodzi festiwale z Białorusi i Ukrainy: Miesiąc Fotografii w Mińsku, który nie mógł odbyć się w tym roku na Białorusi ze względu na obecny tam reżim, oraz Odesa Photo Days, który nie odbył się ze względu na wojnę na Ukrainie.

 - Z jednej strony będziemy mieli sytuację społeczno-polityczną i to, jak jesteśmy w nią uwikłani, a z drugiej strony będą wystawy poświęcone wspólnotom ludzi, zwierząt, grzybów, roślin - mówi gość audycji. - To jest takie myślenie o wspólnocie, że my jako ludzie należymy do wspólnoty organizmów ożywionych i nieożywionych. Jedną z wystaw nawiązujących do tej tematyki będzie wystawa Coexist - wolność, równość, bioróżnorodność.

Źr. Facebook Fotofestiwal Łódź

Wystawy można będzie oglądać między innymi w postindustrialnych łódzkich przestrzeniach. Festiwal od 20 lat jest organizowany w budynkach po byłych fabrykach przy ulicy Tymienieckiego 3, gdzie od dawna funkcjonuje Art_Incubator.

- Łódź jest ważnym kontekstem i ważnym punktem odniesienia dla nas. Łódzkie fabryki, łódzka historia i wspólnoty artystyczne, które się tworzą u nas, są ważne - opowiada Marta Szymańska. - Mówi o tym ekspozycja w najbardziej wspólnotowej Galerii "Wschodniej". Otwarta tam wystawa "Żurek i barszcz ukraiński" prezentuje nieprawdopodobną historię Galerii "Wschodniej". W ramach wydarzenia można będzie z kuratorami przejść się po Łodzi i zobaczyć, które miejsca były najważniejsze z punktu widzenia artystycznej Łodzi. Można będzie się dowiedzieć, gdzie powstawały najfajniejsze i najbardziej nieprawdopodobne ruchy artystyczne. Łódź funkcjonuje i jest dla nas inspiracją.


Posłuchaj
13:06 Czwórka/Pierwsze Słyszę/ - Fotofestiwal 06.06.2022.mp3 Marta Szymańska z kolektywu kuratorskiego Fotofestiwalu opowiada o programie wydarzenia (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Oprócz wystaw, Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi to także warsztaty, spotkania z artystami i imprezy towarzyszące. Fotofestiwal potrwa do 26 czerwca.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Robert Grzędowski

Gość: Marta Szymańska (kolektyw kuratorski Fotofestiwalu)

Data emisji: 06.06.2022 

Godzina emisji: 8.15

aw/mat.pras.


Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jurorka Plebiscytu Nieprzeciętni Areta Szpura: wyobraź sobie lepszą przyszłość Ziemi i dąż do niej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 09:40
- Wszyscy mówimy o zagładzie ekologicznej i zbliżających się kolejnych końcach świata. Tymczasem przecież ciężko pracujemy, by poprawić kondycję środowiska, więc może czeka nas nieco lepsza przyszłość. Bądźmy na nią dobrze przygotowani - mówiła Areta Szpura. 
rozwiń zwiń