Jak stworzyć dobry reportaż radiowy?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 12:00
Tym razem w programie, wyjątkowo, zaprosiliśmy do wysłuchania opowieści o reportażu radiowym, nie literackim. O tej formie i o specyfice swojej pracy mówiła m.in. Olga Mickiewicz-Adamowicz związana ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Audio
  • Jak tworzy się reportaże radiowe? (Faktofonia/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

vaporwave 1200.jpg

Jak przekonywała, reportaż radiowy "wymaga bardzo dużej świadomości". - Jako reportażyści musimy zdawać sobie sprawę z tego, o czym jest nasza historia. Sama podróż, ciężka choroba czy dom dziecka - to jeszcze nie jest temat. Musi być jakieś "drugie dno", które trzeba umieć znaleźć, a my musimy zdecydować, co nim jest. Wówczas tworzy się reportaż uniwersalny, w którym za pięć czy pięćdziesiąt lat słuchacz także będzie mógł odnaleźć coś ciekawego dla siebie - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką.

W programie mówiliśmy także o budowaniu napięcia, dramaturgii reportażu, jego punktach zwrotnych i kształcie, który należy mu nadać.

Poznaliśmy także biografię jednego z najbardziej znanych twórców związanych z tym gatunkiem, czyli Jacka Stwory. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której rozmowy przeplatają się z muzyką, m.in. klimatycznym folkiem grupy Sutari czy twórczością Mateusza Franczaka.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Data emisji: 25.12.2017

Godzina emisji: 19.05

kd/ml/mg

Czytaj także

Janina Jankowska - legenda polskiego reportażu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 11:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski design. "Niektóre rzeczy muszą się odleżeć"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:40
- Nieświadomość to główna postawa, jaką mamy wobec polskiego designu. Jeżeli jednak ktoś zaczyna się interesować tym tematem, to w pierwszej kolejności sięga po vintage - opowiada Małgorzata Czyńska.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kołodziejczyk o książce "Peryferyjczyk": chodziło mi o zwykłość

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 14:00
- Przez lata szukałem historii, które zaciekawią przede wszystkim mnie, nie redakcje, dla których pracowałem. Wtedy jest się wobec czytelnika najszczerszym. Oddaje się mu to, co najlepsze - mówił Marcin Kołodziejczyk, autor książki "Peryferyjczyk".
rozwiń zwiń