Polski design. "Niektóre rzeczy muszą się odleżeć"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:40
- Nieświadomość to główna postawa, jaką mamy wobec polskiego designu. Jeżeli jednak ktoś zaczyna się interesować tym tematem, to w pierwszej kolejności sięga po vintage - opowiada Małgorzata Czyńska.   
Audio
  • Małgorzata Czyńska opowiada o książce "Dom polski. Meblościanka z pikasami" (Faktofonia/Czwórka)
Sklep firmowy najstarszej działającej w Polsce manufaktury wytwarzającej porcelanę - Polskiej Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. w Warszawie
Sklep firmowy najstarszej działającej w Polsce manufaktury wytwarzającej porcelanę - Polskiej Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

Małgorzata Czyńska W designie i w modzie są momenty, że rzeczy muszą się "odleżeć". Tylko wtedy jest możliwe, by odkryć je na nowo. Tak było z ceramiką lat 60., być może tak się stanie z projektami z lat 90.  

Autorka książki "Dom polski. Meblościanka z pikasami" opisała swoje spotkania z polskimi projektantami, bo - jak przyznaje - chciała się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty - meble, szkło, porcelana, tkaniny - trafiają do wielu polskich mieszkań. - Wybór rozmówców był nieprzypadkowy. W tym gronie znaleźli się ludzie, którzy od lat 50. aż do dzisiaj meblują naszą przestrzeń - mówi gość Czwórki.

Z tych bardzo osobistych opowieści wyłaniają się historia polskiego dizajnu i historia projektowania mieszkań. Tytułowy "dom polski" okazał się bardzo pojemny, rozciągnął się na kraj, miasto, krajobraz, błękit nieba i... zapach śliwek.

Małgorzata Czyńska We współczesnym polskim designie jest wielu utalentowanych projektantów i zdecydowanie za mało silnych marek

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Małgorzata Czyńska (autorka książki "Dom polski. Meblościanka z pikasami")

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 19.05

kul/ac

Czytaj także

Filip Springer: reportaż to świetny sposób na poznawanie świata

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 10:00
Zaczęło się od książki "Miedzianka. Historia znikania", która budziła spore emocje. Potem była m.in. "Źle urodzone". Springer pisze o ludziach i architekturze. W Czwórce opowiadał o swojej pracy i warsztacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Non/fiction" - co dalej z polskim reportażem?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:00
- Wiele osób łapało się za głowę mówiąc, że bez reklam nie przeżyjemy miesiąca. Stwierdziłyśmy, że mamy swoje ideały i jeśli w ogóle zabierać się za coś nowego, to trzeba starać się zrobić to trochę inaczej - mówiła współtwórczyni "Non/fiction" Dorota Groyecka.
rozwiń zwiń