Marcin Kołodziejczyk o książce "Peryferyjczyk": chodziło mi o zwykłość

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 14:00
- Przez lata szukałem historii, które zaciekawią przede wszystkim mnie, nie redakcje, dla których pracowałem. Wtedy jest się wobec czytelnika najszczerszym. Oddaje się mu to, co najlepsze - mówił Marcin Kołodziejczyk, autor książki "Peryferyjczyk".
Audio
  • Marcin Kołodziejczyk o książce "Peryferyjczyk" (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/mabelamber

Marcin Kołodziejczyk Zawsze miałem szacunek dla dziennikarzy lokalnych gazet. Uważam, że to właśnie jest prawdziwe dziennikarstwo - tworzone dla małej grupy zainteresowanych ludzi

Autor wyjaśniał, że nie szukał historii kuriozalnych. Tematem jego reportaży są zwykli ludzie, którym dzięki tej książce może oddać głos. - Od zawsze interesowali mnie ludzie i to, co mają do powiedzenia. W książce chodziło mi o zwyczajność. Ja sam wywodzę się z podobnych środowisk, które opisywałem.

- Nie mam i nigdy nie miałem misji zmieniania świata. Jeździłem do tych miejsc, ponieważ jestem zawodowym dziennikarzem i te teksty powstawały, ponieważ było takie zamówienie ze strony na redakcji. Nie zawsze jednak tematy, które były zlecane "odgórnie" wydawały mi się interesujące. Starałem się wybierać takie treści, które w jakiś sposób były dla mnie ciekawe - tłumaczył w rozmowie z Dominiką Klimek.

Marcin Kołodziejczyk Najbardziej interesują mnie drobne rubryki w stylu "samochód potrącił człowieka, po czym człowiek wstał i poszedł do domu". Taka informacja wystarcza dziennikarzowi z lokalnej gazety, dla mnie jest to dopiero początek jakiejś historii

Na czym polega praca zawodowego reportera? Czy trudno jest zdobyć zaufanie lokalnej społeczności i przekonać ludzi do podzielenia się własną historią? O czym opowiadają reportaże zebrane w książce "Peryferyjczyk"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem książki.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Marcin Kołodziejczyk (reportażysta, autor książki "Peryferyjczyk")

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 19.05

ac/kd

Czytaj także

Patriota Wszechświata. Wszystkie wcielenia Pawła Althamera

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 10:00
- W pracy jest wieloma osobami. Swojej sztuki nie traktował nigdy jako własną. Nie jest tylko wyrazem jego osobistych opinii, emocji, czy stosunku do świata. Chciałby, aby jego sztuka była bardziej egalitarna - mówił autor książki Karol Sienkiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Gitkiewicz: "Nie hańbi" to książka o zwykłych ludziach pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 20:14
- Z jednej strony czytałam rosnące statystyki, z drugiej słyszałam, o czym na co dzień rozmawiają zwykli ludzie. A oni z reguły narzekali na swoją pracę - wspominała swoje przygotowania do napisania książki Olga Gitkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt Outriders - nowa formuła mediów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 14:23
- Outriders to nowy startup dziennikarski. Zajmujemy się promowaniem nowych mediów. Z punktu widzenia Polski można powiedzieć, że zajmujemy się korespondencją zagraniczną - mówił Jakub Górnicki dziennikarz i reportażysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanada bez lukru. Kraj tak szczęśliwy, że nieprawdziwy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:55
- Zanim zaczęłam przygotowania do pracy nad książką o Kanadzie wiedziałam niewiele. Docierały do mnie same banały: wiedziałam, że Kanada jest drugim największym krajem świata, pochodzi stamtąd Ania z Zielonego Wzgórza, a sami mieszkańcy nazywają siebie "Wielką Białą Północą" - mówiła autorka książki "Kanada. Ulubiony kraj świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Non/fiction" - co dalej z polskim reportażem?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:00
- Wiele osób łapało się za głowę mówiąc, że bez reklam nie przeżyjemy miesiąca. Stwierdziłyśmy, że mamy swoje ideały i jeśli w ogóle zabierać się za coś nowego, to trzeba starać się zrobić to trochę inaczej - mówiła współtwórczyni "Non/fiction" Dorota Groyecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski design. "Niektóre rzeczy muszą się odleżeć"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:40
- Nieświadomość to główna postawa, jaką mamy wobec polskiego designu. Jeżeli jednak ktoś zaczyna się interesować tym tematem, to w pierwszej kolejności sięga po vintage - opowiada Małgorzata Czyńska.   
rozwiń zwiń