Fotografia poza utartymi szlakami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 10:19
- Ideą cyklu "Wszyscy jesteśmy fotografami" jest stworzenie takiego przyjaznego przewodnika po świecie fotografii, ale niezwiązanego z technikaliami - mówi Monika Szewczyk, współautorka pomysłu. 
Audio
  • Monika Szewczyk i Magda Hueckel opowiadają o cyklu spotkań i publikacji "Wszyscy jesteśmy fotografami" (Faktofonia/Czwórka)
Wszyscy jesteśmy fotografami
"Wszyscy jesteśmy fotografami"Foto: mat.pras.

- Na spotkaniach z fotografami bardzo rzadko rozmawiamy o sprzęcie, choć trudno ten temat pominąć - mówi gość Dominiki Klimek. - Główną ideą jest wyjście spoza utartych szlaków fotograficznych. Jeśli rozmawiamy o fotografii to rozmawiamy o etyce fotografii, o przemocy w sztuce, o architekturze, o fotografii teatralnej czy o tym, jak czytać zdjęcia. O bardzo różnych aspektach. Staramy się rozszerzać konteksty myślenia o fotografii, co jest chyba najtrudniejsze, ale nie niemożliwe - dodaje. 

Takie rozmowy wymagają otwartej i ciekawej publiczności. Po kilku latach trwania projektu jego twórczynie zauważają, że taka publiczność właśnie im się przytrafia. Na spotkania z cyklu "Wszyscy jesteśmy fotografami" przychodzą słuchacze, którzy nie boją się zadawać pytań, a dyskusje trwają bardzo długo, niejednokrotnie zahaczają o wątki osobiste, o rolę życia osobistego i jego wpływu na twórczość.  

Materiały prasowe "Wszyscy jesteśmy fotografami" Materiały prasowe "Wszyscy jesteśmy fotografami"

Fotografować teatr

Przygoda Magdy Hueckel z teatrem rozpoczęła się jeszcze w dzieciństwie. - Miałam w planie zostać scenografką i mam ku temu wykształcenie, czasem do tego wracam - przyznaje artystka. - Pracowałam w teatrach. Gdy w pewnym momencie zabrakło fotografa, ja w to weszłam i poczułam - dodaje. 

Momentalnie odnalazłam się w fotografii teatralnej i od początku to mnie wciągnęło Magda Hueckel

Fotografia teatralna jest mało rozpoznawalnym gatunkiem. - Wydaje się, że twórca jest tu trochę przezroczysty i przychodzi na gotowe - mówi artystka. - To skłoniło mnie do zrobienia pewnego rodzaju kwerendy i badań na ten temat. Odkryłam, że fotografia teatralna jest niezwykle ciekawa, miała mocny wpływ na fotografię inscenizowaną, dała mocny odcisk na cała historię fotografii. Rola fotografa teatralnego bardzo dynamicznie się zmieniała - dodaje.  

Bardzo interesuje mnie temat tego, jak rola fotografa teatralnego ma znaczenie w kształtowaniu zbiorowej pamięci Magda Hueckel

Gość Czwórki wyjaśnia jakie trudności kryje fotografia teatralna. W swoim tekście w "Wszyscy jesteśmy fotografami"  zdradza, jak porusza się w tym świecie, ale zadaje też kolejne pytania o przyszłość. 

W publikacji znajdziemy też teksty 11 innych artystów m.in. Pawła Bownika, Filipa Springera, Zuzanny Janin czy Michała Łuczak. 


Okładka książki "Wszyscy jesteśmy fotografami" Okładka książki "Wszyscy jesteśmy fotografami"

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Monika Szewczyk (współtwórczyni cyklu i publikacji "Wszyscy jesteśmy fotografami"), Magda Hueckel (fotografka)

Data emisji: 19.01.2019

Godzina emisji: 16.09

pj

Czytaj także

"Interesuje mnie zwyczajność, bo to w niej są te niezwyczajne cechy"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 09:45
- Projekt "Twarze Polaków" będzie trwał rok - mówi Wojciech Grzędziński, fotograf. - Pragnę stworzyć obraz tego, jak wyglądamy, jacy jesteśmy, jak się ubieramy, jakie są nasze twarze i jak się zmieniamy. Interesują mnie wszystkie twarze - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Między blokami". Anna Liminowicz z nagrodą im. Krzysztofa Millera

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 13:59
- Na co dzień funkcjonujemy w mediach społecznościowych. Wpuszczamy innych do swojego życia, ale to tak naprawdę pozorna otwartość, kreacja. Pokazujemy tylko tyle, ile chcemy o sobie opowiedzieć - mówiła Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury pierwszej edycji Nagrody im. Krzysztofa Millera.
rozwiń zwiń