"Między blokami". Anna Liminowicz z nagrodą im. Krzysztofa Millera

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 13:59
- Na co dzień funkcjonujemy w mediach społecznościowych. Wpuszczamy innych do swojego życia, ale to tak naprawdę pozorna otwartość, kreacja. Pokazujemy tylko tyle, ile chcemy o sobie opowiedzieć - mówiła Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury pierwszej edycji Nagrody im. Krzysztofa Millera.
Audio
  • Anna Liminowicz o reportażu "Między blokami": za nami dziesiątki przepracowanych tematów (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: jarmoluk/Pixabay

Wiele współczesnych materiałów fotograficznych więcej mówi o autorach, niż o bohaterach zdjęć, fotografie Anny Liminowicz opowiadają historie Beata Łyżwa-Sokół

- Kiedy się im przyjrzymy, zobaczymy, że te zdjęcia tak naprawdę niewiele pokazują. Tworzymy wersję samego siebie, do której dopasowujemy obrazy i teksty. Bohaterce zdjęć, której udało się zdobyć nagrodę im. Krzysztofa Millera udało się dotrzeć do prawdy. Za pomocą swoich zdjęć opowiedziała prawdziwą historię - argumentowała.

Prace są bardzo osobiste. Wbrew pozorom nie jest łatwo dostać się tak blisko bohaterów, nie tracąc przy tym reporterskiej czujności Beata Łyżwa-Sokół

- Wyszłam od spojrzenia na to, co za pomocą swoich zdjęć chciał pokazać Krzysztof Miller. Nie chciałam na tej samej szali stawiać tego, co ja robię w dziedzinie reportażu, to zupełnie inny zasięg. Stwierdziłam, że nie chodzi o to, gdzie leży moja odwaga, wysłałam zdjęcia na konkurs, ponieważ chciałam uhonorować odwagę swoich bohaterek - mówiła zwyciężczyni Nagrody im. Krzysztofa Millera, Anna Limanowicz.

O czym opowiada jej reportaż? Dlaczego materiał powstawał aż pięć lat? W jaki sposób zdjęcia wpisują się w sposób portretowania rzeczywistości patrona nagrody, reportażysty Krzysztofa Millera? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Beata Łyżwa-Sokół (przewodnicząca jury pierwszej edycji Nagrody im. Krzysztofa Millera).

Data emisji: 16.12.2018

Godzina emisji: 16.12

ac/kd

Czytaj także

Historia mapy. Nieistniejące krainy i współrzędne rajskich ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 12:11
Dziś papierowe mapy odchodzą powoli do lamusa, a do nawigacji używamy zaawansowanych systemów GPS. Często zapominamy, że posiadamy je dzięki kartografom, którzy wiele lat wcześciej, skrupulatnie opisywali Ziemię za pomocą rysunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety Fotonu. Zakład pracy zakodowany w DNA

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 10:40
- W historii nieistniejących już Zakładów Fotochemicznych "Foton" w Bydgoszczy zapisały się tysiące kobiet. Zainteresowało mnie nie tylko to, jak wyglądała ich praca w zakładzie, ale taże życie poza nim - opowiada Małgorzata Czyńska, współautorka książki "Kobiety Fotonu".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Drenda o wyrobach, które płyną po bokach kultury

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 12:20
- W psychologii myślenie poprzeczne to takie, które prowadzi do wynalazków. To sytuacja, w której musimy radzić sobie przy pomocy tego, co jest woków nas, kiedy chcemy osiągnąć jakiś cel - opowiada Olga Drenda, autorka książki "Wyroby. Pomysłowość wokół nas".  
rozwiń zwiń