12 cali na godzinę. Fogler w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 21:00
Fogler to współzałożyciel kolektywu Pogotowie Techno. By tworzyć muzykę, czerpie z wielu dziedzin sztuki. W jego setach dominuje industrialny charakter, numerom często towarzyszy post-punkowy wokal, a wszystko to podbite jest mocno energetycznym kickiem i ciężkim basem. Posłuchaj jego setu w Czwórce. 
Fogler za dekami Czwórki w audycji 12 cali na godzinę
Fogler za dekami Czwórki w audycji "12 cali na godzinę"Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

Fogler swoją przygodę z techno zaczynał jako współzałożyciel kolektywu Pogotowie Techno. Projekt ten dał mu nie tylko znajomości w branży, ale przede wszystkim możliwość obcowania z muzyką elektroniczną na wielu jej płaszczyznach. Jako organizator eventów poczuł związek pomiędzy roztańczonym parkietem a didżejką i zaczął śmiało rozpychać się po drugiej stronie głośników.

Przełomowym momentem fascynacji tą kulturą okazał się festiwal Up To Date w 2019 roku, gdzie Marcin miał okazję na żywo usłyszeć takie tuzy światowego Deep Techno jak Mike Parker, Antony Linell czy Svreca. Wtedy postanowił, że pójdzie na przekór trendom i zbuduje selekcję opierającą się na głębokich i eksperymentalnych brzmieniach. Oprócz powyższych artystów Fogler inspirował się również: Exium, Vsk czy Reeko.

Olbrzymią rolę w rozwoju świadomości twórczej u Marcina miała nie tylko muzyka, ale też inne dziedziny sztuki takie jak malarstwo czy film. Fogler zafascynowany był postmodernizmem i fundamentalnymi przemianami społecznymi, które miały miejsce w Europie środkowo-wschodniej pod koniec ubiegłego wieku. Naturalnie źródłem i najważniejszym punktem poszukiwań był dla niego Berlin. Fogler, eksplorując kulturę techno zza naszej zachodniej granicy, wpadł na takie nazwiska jak Adam X, Answer Code Request, Etap Kyle, Rhys Fulber oraz inni reprezentanci labelów Ostgun Ton czy Sonic Groove.


Posłuchaj
57:29 2023_11_16 19_02_37_PR4_12_cali_na_godzine.mp3 Fogler w Czwórce (12 cali na godzinę/Czwórka)

 


Jego selekcja wywodzi się z Deep Techno, ale obecnie czuć w niej miejski charakter oraz futurystyczną melancholijność. W jego setach dominuje industrialny charakter, numerom często towarzyszy post-punkowy wokal, a wszystko to podbite jest mocno energetycznym kickiem i ciężkim basem.

***

12 cali na godzinę, czyli 12”/h to audycja, w której występują najlepsi polscy DJ-e, a wśród gości znajdują się kolekcjonerzy, muzycy i wielbiciele czarnych płyt. Pomysłodawcą audycji jest DJ Bert, czyli Norbert Borzym - dziennikarz muzyczny, producent i remikser. Znany niegdyś z projektu Boogie Mafia. Pod szyldem Holiday 80 wydał dwie winylowe EP-ki dla amerykańskiej wytwórni Whiskey Disco. Obecnie związany z wytwórnią The Very Polish Cut Outs. Bert jest też współautorem kompilacji Echo Wielkiej Płyty, na której znalazła się polska elektronika z lat 80. W programie polecamy też sety DJ-skie, które można usłyszeć na żywo na antenie Czwórki.

Posłuchaj też:

***

Na audycję z cyklu "12"/h - 12 cali na godzinę" zapraszamy w każdy czwartek o godz. 19.00.

pj/mgc

Czytaj także

Pogłos 145. Mike Dean, Kanye West - hip-hopowe muzyczne uderzenie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 22:01
"Pogłos" otworzyły kompozycje Mike’a Deana. - O tym artyście wspominałem już wiele razy przy okazji jego genialnych solówek gitarowych, i omawiając jego wkład w rozwój no brzmienia Travisa Scotta, czy Kanyego Westa, który nie raz posiłkował się geniuszem tego artysty - opowiadał Gargamel.
rozwiń zwiń