100 wynalazków na stulecie. Badanie OB z polskim rodowodem

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 18:00
OB jest jednym ze wskaźników zdrowia organizmu. Powszechnie robione badanie swoją nazwę zawdzięcza polskiemu patologowi - Edmundowi Biernackiemu. 
Audio
  • Co o stanie naszego zdrowia mówi wskaźnik OB? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Romaset / Shutterstock.com

Czytaj także
laboratorium 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Kto zażegnał konflikt serologiczny?

W 1897 - kiedy Stanisław Wyspiański rozpoczyna pracę nad witrażami Kościoła Franciszkanów w Krakowie, a niemiecki treser Carl Hagenbeck krzyżuje lwa z tygrysicą, Edmund Biernacki publikuje wyniki ważnych dla medycyny badań. - Odkrył on, że w zależności od jednostki chorobowej erytrocyty, czyli krwinki czerwone, opadają z różną szybkością. Mierząc tę prędkość można ustalić, czy w organizmie człowieka nie dzieje się coś niepokojacego - mówi prof. Grzegorz Basak, hematolog z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i wyjaśnia, jak bada się krew, co może oznaczać podwyższone OB, jakie są objawy szpiczaka plazmocytowego i dlaczego na świecie odczyn Biernackiego nazywany jest odczynem Westergrena.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 14.40

kul

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. "Polskie skrzydło" w lotnictwie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 18:20
Płat Puławskiego to rodzaj konfiguracji skrzydła samolotu o charakterystycznym wygięciu w kształcie spłaszczonej litery M. Wymyślił je Zygmunt Puławski, a prasa lotnicza w latach 30. nazwała tę konstrukcję "polskim skrzydłem".
rozwiń zwiń