Piosenki na 100-lecie. Hemp Gru "Zapomniani bohaterowie"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 13:44
- Utwór "Zapomniani bohaterowie" mówi nam o niezłomności ducha polskiego, polskich bohaterach, którzy walczyli ze wszystkimi dookoła - mówi Robert 'Wilku' Darkowski.
Audio
  • Robert 'Wilku' Darkowski opowiada o utworze "Zapomniani bohaterowie" zespołu Hemp Gru (Muzyczny lunch/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Jako naród polski musieliśmy non stop ścierać się z wrogami. Atakowali nas jak nie ze wschodu, to z zachodu - mówi rozmówca Justyny Tylczyńskiej. - Utwór "Zapomniani bohaterowie" nagraliśmy wspólnie z Bas Tajpanem, moim przyjacielem, który wypowiedział się w tym kawałku akurat o powstaniach, które wybuchały na Śląsku - dodaje. 

Jakich bohaterów polskich walk odnajdziemy w "Zapomnianych bohaterach"? Kto jest autorem tekstu utworu? Jakie miejsce zajmuje ta piosenka w twórczości Hemp Gru? O tym m.in. w materiale Justyny Tylczyńskiej.***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

pj/ac

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Kazik "100 milionów"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 14:55
"100 milionów" było jedną z pierwszych piosenke wolnej Polski. Kompozycja pochodzi z wydanej w 1993 roku płyty "Spalam się" i jest test stricte utworem politycznym - mówi dziennikarz "Rzeczpospolitej" i "Teraz Rock" - Jacek Nizinkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Jerzy Petersburski "Tango milonga"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 14:00
- O tym, że Polacy potrafili komponować światowe przeboje dowodzi "Tango Milonga". Przedwojenny szlagier Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Własta nucono nie tylko nad Wisłą, ale też w Austrii i na Broadwayu - opowiada dziennikarz muzyczny Norbert Borzym.   
rozwiń zwiń