100 wynalazków na stulecie. "Karabin UR rozbijał czołgi"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 16:22
Karabin przeciwpancerny UR to jeden z bohaterów kampanii wrześniowej. Jego przedwojennymi konstruktorami byli Polacy - inż. Józef Maroszek i oficer inż. Tadeusz Felsztyn.
Audio
  • Jak działał karabin przeciwpancerny UR? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Polski karabin przeciwpancerny UR
Polski karabin przeciwpancerny UR Foto: PAP/Tytus Żmijewski

pap karabinek grot 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. MSBS "Grot" na cześć generała

- Na początku drugiej wojny światowej Niemcy używali stosunkowo niewielkich, lekko opancerzonych czołgów. Wówczas karabiny UR się sprawdzały, na późniejsze czołgi już jednak nie były skuteczne - tłumaczył Michał Pacut Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jak podkreślał, choć karabin UR wygląda delikatnie, wcale taki nie jest. - Ze względu na długość lufy pocisk ma bardzo dużą prędkość początkową, dzięki czemu potrafi zniszczyć czołg przeciwnika - mówił ekspert. - Specyfika tego karabinu polegała na tym, że gdy pocisk uderzał w pancerz czołgu, rozpłaszczał się i wybijał dziurę o średnicy ok. 2 cm, czyli trzykrotnie większą niż kaliber tej broni. Odłamki pancerza wpadały do wnętrza czołgu, raniąc bądź zabijając załogę - tłumaczył ekspert.

ZOBACZ WIĘCEJ 100 wynalazków na stulecie >>>

Jakie jeszcze zalety miał UR? Skąd wzięła się jego nazwa i gdzie dziś można zobaczyć egzemplarze tego karabinu? O tym w nagraniu materiału przygotowanego przez Justynę Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna HardejJakub Jamrozek

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 14.41

kd/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak