100 wynalazków na stulecie: MSBS "Grot". Na cześć polskiego generała

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 14:04
- W produkcji broni obecnie szuka się rozwiązań uniwersalnych - tłumaczył Mirosław Ziętarzewski, dyrektor Narodowego Muzeum Techniki.
Audio
  • Karabinki "Grot" nowe technologie dla polskiej obrony terytorialnej (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Kurs dla instruktorów wprowadzających do użytkowania karabinki MSBS Grot, w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, 8 bm. w Morągu
Kurs dla instruktorów wprowadzających do użytkowania karabinki MSBS Grot, w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, 8 bm. w MorąguFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

ignacy mościcki 1200 pap.jpg
Ignacy Mościcki - prekursor walki ze smogiem

- Szuka się broni, która będzie posiadała system części stanowiący trzon konstrukcji, a jej poszczególne elementy będzie można wymieniać, przekładać i uzupełniać tworząc broń o różnych zastosowaniach - wyjaśniał. - Takie rozwiązania zaproponowali konstruktorzy MSBS tworząc karabinek "Grot".

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Kto stworzył prototyp karabinka "Grot"? Na czym polega jego innowacyjność? W jakim celu został stworzony "Grot"? Dlaczego nazwa zainspirowana została pseudonimem gen. Stefana Roweckiego? Kto używa broni tego rodzaju? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna HardejJakub Jamrozek

Gość: Mirosław Ziętarzewski (dyrektor Narodowego Muzeum Techniki)

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 14.41

ac/kd

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Jan Józef Baranowski - z angielskiego na nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:53
Udoskonalony kasownik, semafor, gazomierz - to przedmioty, które zostały wynalezione przez jednego człowieka, polskiego naukowca Jana Józefa Baranowskiego. Mało kto wie, że był także twórcą pierwsze słownika polsko-angielskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Polacy udoskonalili blue ray

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 14:49
- "Niebieski laser" to określenie opisujące różne rodzaje laserów, ale najczęściej to niewielki laser półprzewodnikowy, generujący promieniowanie zakresu krótkofalowego, w okolicach 400-490 nanometrów, jeśli chodzi o długość fali - tłumaczył Prof. Ryszard Piramidowicz z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Polak, który wynalazł świetlówkę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 17:57
Na początku był ogień, który naszym przodkom oświetlał jaskinie, potem były to lampy oliwne, naftowe, gazowe i świetlówki. Swój udział w wynalezieniu tych ostatnich miał nasz rodak - Stefan Pieńkowski. 
rozwiń zwiń