"Grand Theft Auto" - jak będzie się rozwijać?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 14:30
O piątej odsłonie "Grand Theft Auto" można napisać kilkunastotomową encyklopedię, a i tak nie udałoby się umieścić w niej wszystkiego. Rockstar Games nieustannie wspiera swój tytuł od ośmiu lat i nic nie zapowiada tego, aby coś miało się zmienić.
Zdj. ilustracyjneGrand Theft Auto
Zdj. ilustracyjne/Grand Theft AutoFoto: Julio Ricco/Shutterstock.com

O "GTA Online" można mówić zarówno wiele złego, jak i wiele dobrego. Wielu graczy zarzuca Rockstar Games totalne odklejenie się od rzeczywistości i idei, którą rozwijali latami. Do gangsterskiego świata Los Santos zawitały już latające motocykle i samochody, pojawił się wątek UFO, a kolejne zadania bardziej zaczęły przypominać "Mission Impossible" niż przyziemne budowanie przestępczego imperium. Pewnym jest także, że rozwijanie modułu sieciowego znacząco wpłynęło na produkcję oraz premierę "Grand Theft Auto VI", na temat którego informacje wciąż jedynie sprowadzane są do plotek. Zatem jak to możliwe, że po ośmiu latach "Grand Theft Auto V" zostało najchętniej oglądaną grą na platformie Twitch?

Wszystko za sprawą prywatnych serwerów znanych jako RP, czyli role-play. Gracz po dołączeniu na serwer tworzy swój awatar, a następnie rozpoczyna życie w Los Santos. Zapomnijcie o szaleńczych pościgach, rozrabianiu na ulicach czy strzelaniu we wszystko co popadnie. Tutaj rozgrywka toczy się jak w prawdziwym życiu.

Aby znaleźć pracę należy udać się do pośredniaka. Jeżeli będziemy chcieli prowadzić samochód, potrzebne nam będzie prawo jazdy. Jeżeli natomiast dopuścimy się przestępstwa, za chwilę na miejscu pojawią się policjanci, w których oczywiście wcielają się inni gracze. Komunikacja między uczestnikami zabawy odbywa się za pomocą VOIP, co często prowadzi do zabawnych dialogów i sytuacji.

Dla przykładu, kiedy dołączyłem na jeden z serwerów i zdałem egzamin na prawo jazdy, postanowiłem zostać taksówkarzem. Zgodnie z biografią mojej postaci udawałem, że przybyłem ze wschodu, przez co w charakterystyczny sposób zaciągałem kolejne słowa budując tym samym wiarygodność mojej postaci. Jakież było moje zdziwienie kiedy w oczekiwaniu na klienta doszło na ulicy do strzelaniny, a kilku przedstawicieli lokalnej mafii wsiadło do mojej taryfy i wykorzystując argument w postaci pistoletu zmusiło mnie do pomocy w ucieczce. Nie miałem zbyt wiele do gadania, a cała akcja zakończyła się sukcesem. Po chwili na moim koncie pojawiła się pokaźna kwota w ramach podziękowania i otrzymałem propozycję współpracy jako ich osobisty kierowca i kurier. Nie zdążyłem nawet dobrze zakręcić się za nowym zleceniem, a już pojawiło się przy mnie czterech funkcjonariuszy z uzasadnionymi podejrzeniami i trafiłem na komisariat w celu złożenia zeznań. Moja historia to zaledwie wierzchołek góry lodowej rozgrywki w formie RP.

Sprawdź także:

"Grand Theft Auto V" w 2021 roku na platformie Twitch oglądało ponad 2 biliony widzów. Na pierwszym miejscu uplasowała się kategoria Just Chatting, czyli luźne rozmowy z widzami "przy kawie" z wynikiem ponad 3 bilionów.

Źr. Rockstar Games Polska/Zwiastun Grand Theft Auto: The Trilogy

Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Czytaj także

Zombie, duchy - najbardziej przerażające gry na Halloween

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 15:00
Jest taki dzień w roku, w którym budzą się istoty z sennych koszmarów. Sprawdzamy, które gry warto wybrać podczas Halloween.
rozwiń zwiń