Gry przygodowe i strategiczne - czym zostały zastąpione?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 12:10
​Na początku XXI wieku na komputerach osobistych prym wiodły gry przygodowe z gatunku "point and click" oraz gry strategiczne. Jednak wraz z rozwojem e-sportu i mocniejszym naciskiem na tryb multiplayer wspomniane gatunki zaczęły zanikać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dean Drobot

Gry przygodowe i strategiczne do niedawna cieszyły się olbrzymią popularnością. Wielu graczy na pewno pamięta takie tytuły jak "Różowa pantera", "Syberia" czy "Książę i tchórz". Zwolennicy militarnych zmagań mogli z kolei przebierać wśród takich perełek jak "StarCraft", "WarCraft" oraz "Twierdza". Jednak z czasem, wraz z rozwojem e-sportu te gatunki zaczęły być wypierane przez inne tytuły.

Posłuchaj
13:29 Czwórka/ Strefa gamingu - ewolucja gier 17.10.2021.mp3 O ewolucji gier mówi Krzysztof "NRGeek" Micielski (Strefa Gamingu/Czwórka)

 

Lata 90. i początek XXI wieku były dla branży gamingu rewolucją właściwie pod każdym względem. Grafika rozwijała się tak szybko, że często trzeba było wymieniać komponenty komputera, tak aby móc grać w najnowsze tytuły. Istniały jednak dwa gatunki gier, które nie należały do aż tak bardzo wymagających. Klasyczne przygodówki, "point and click" oraz gry strategiczne. Czasy świetności tych gier niestety przeminęły i trudno dziś o nowoczesny powrót do klasyki gatunku.

ZOBACZ WIĘCEJ Ciekawostki, relacje, wywiady - audycja "Strefa gamingu"

- Na początku lat 90. gry przygodowe były uznawane za takie, które mają najlepszą oprawę ze wszystkich. Dzierżyły palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o jakość grafiki - mówi youtuber Krzysztof "NRGeek" Micielski. - Natomiast w grach strategicznych wyglądało to nieco inaczej, niż jak myślimy o nich dzisiaj. Myśląc o nich, pojawiają się nazwy jak "WarCraft", "StarCraft". Jednak na początku gry strategiczne to były typowe gry planszowe przeniesione na komputer, takie jak "Panzer General". Gry przygodowe to faktycznie taki gatunek, który odszedł w niepamięć i po części działo się tak dlatego, że to były tytuły, które stały w miejscu. Oczywiście później pojawiły się próby przenoszenia ich w pełen trójwymiar, jednakże nadchodzące FPF wyparły gatunki przygodowe.

słuchawki gaming shutterstock 1200x660.jpg
Dźwięk - tajemnica dobrej gry?

Czytaj także:


Jak mówi specjalista, gry przygodowe istnieją, jednak są to tytuły niszowe, choćby znana seria z lat 90. czyli "Przygody Texa Murphy'ego", która doczekała się ostatniej części w 2014 roku. Gry przygodowe w latach 90. były skierowane głównie do mózgowców i wszelkie przejawy w grach przygodowych elementów zręcznościowych były mocno negowane przez środowisko graczy. Do ponadczasowych gier wg gościa audycji należy "Day of the Tentacle Review Maniac Mansion 2".

Czytaj także:

- Jest to jedna z najdoskonalszych gier przygodowych, hołdująca wszelkim zasadom gier przygodowych, takich, że nie można zginąć. Fantastyczny tytuł, ze świetnymi pomysłami - poleca. - Jeżeli chodzi o gry strategiczne, to najbardziej lubię serię "Command & Conquer", czyli ta nowa generacja gier strategicznych w tamtym czasie, która była nazwana RTS (Real Time Strategy). Serii Command byłem wierny dość długo. Dzisiaj z najnowszych gier strategicznych zdecydowanie lubię "StarCrafta II", i "Halo Wars" obydwie części.

Źr. Youtube/ Command and Conquer: Rivals - Official Reveal Trailer | E3 2018

Gość audycji zwraca uwagę, że gracze jednak przechodzą już na inne gry. Powodem jest to, że po części rynek gier typu strategy został przejęty przez gry typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). - Jest to chyba naturalna kolej rzeczy, że niektóre mechaniki i tytuły czy nawet całe eseje gier przechodzą do lamusa. Dzisiaj gracze oczekują nieco więcej emocji od gier, a wydaje mi się, że gry przygodowe i gry strategiczne aż tylu emocji nie dostarczały - tłumaczy. - Nawet tak duże studia jak Blizzard, które tworzyły grę w oparciu o "WarCrafta", z tego zrezygnowały.


***

Tytuł audycji:  Strefa gamingu

Prowadzi:  Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Gość: Krzysztof "NRGeek" Micielski

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 12.08


Czytaj także

W gamingu wciąż szukamy realizmu?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 08:43
- Dawniej gracze domagali się przede wszystkim realizmu w grze. Dziś dobrze jest mieć rozwiązania hybrydowe: możesz zwiedzać szczegółowo dopracowany świat, ale masz też możliwość liniowego przejścia gry - tłumaczył gość Czwórki, gamer Andrzej Śledź. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humankid z doskonałym debiutem. Steam podbity

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:00
Czym jest "Cywilizacja" miłośnikom strategii tłumaczyć nie trzeba. Wydawało się, że przez wszystkie lata swojego istnienia dzieło stworzone przez Sida Meiera nie będzie miało godnej konkurencji dla stworzonej przez siebie rozgrywki. Do czasu.
rozwiń zwiń