Pieczenie - twój chleb powszedni

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 08:00
Zapach świeżo upieczonego chleba jest jednym z najpiękniejszych zapachów świata. Możesz go uzyskać bez wyrabiania ciasta, bez specjalnego sprzętu oraz doświadczenia - przekonuje popularna skandynawska blogerka kulinarna Ina-Janine Johnsen w książce "Buła i przyjaciele".
W czasie lockdownu Polacy docenili domowe wypieki - zwłaszcza chleb robiony na zakwasie (zdj. ilustracyjne)
W czasie lockdownu Polacy docenili domowe wypieki - zwłaszcza chleb robiony na zakwasie (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/ GANNA MARTYSHEVA

- Ina-Janine Johnsen pochodzi z Norwegii, ale mieszkała w różnych miejscach na świecie. Gotowania uczyła się w Londynie, natomiast od 10 lat na blogu "Mat på Bordet" dzieli się przepisami ze Skandynawami - opowiada dziennikarka i autorka książek Agata Michalak. - "Buła i przyjaciele" to ponad 100 sprawdzonych przepisów na chleb oraz patenty na drugie życie czerstwego pieczywa, a także kilka pomysłów na ulubione smarowidła do chleba. 

Do niedawna uważało się, że do przygotowania smacznego chleba z chrupiącą skórką potrzebujemy przede wszystkim dobrej jakości zakwasu. Zakwas należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze i często "dokarmiać". Niektórzy francuscy piekarze mają tradycję, żeby zaczyn na chleb przechowywać nawet trzysta lat. Kluczem jest to, aby o niego odpowiednio zadbać. Norweska blogerka zmienia reguły gry. Ina ma przydomek "królowej wypieków bez zagniatania" i - jak podkreśla rozmówczyni Mateusza Kulika - to stanowi "clue" całej sprawy. Wystarczy połączyć składniki, czyli wymieszać je łyżką, odstawić do wyrośnięcia, potem odpowiednio uformować i włożyć do pieca. Ot, cała mądrość - mówi. I dodaje, że  technika opracowana przez norweską gwiazdę kulinarną nadaje się do wszystkich rodzajów wypieków: od pulchnych bułeczek cynamonowych, po pizzę z chrupiącą skórką i wspaniały świeży chleb.

- Najważniejszą kwestią jest tu czas wyrastania, bo to są wypieki na drożdżach. U nas przyjmuje się, że ciasto wyrasta przez godzinę, Ina zaleca, by to było 10-20 godzin w przypadku chleba, w przypadku ciast - nieco krócej - wyjaśnia dziennikarka. - Ta technika wymaga planowania, a nie siły mięśni. I choć jak dotąd byłam wierna chlebom na zakwasie, to ten nowy tryb też do mnie przemawia.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Wielka Litera (@wielkalitera)

Sprawdź też:

Chleb stanowi podwaliny dla sztuki kulinarnej, bo właśnie z połączenia mąki i wody powstała kuchnia. O pieczywie wiemy, że występowało już w starożytnym Egipcie i to w bardzo dawnych dynastiach. Już wtedy robiono chleby według przepisów. Wiemy nawet, jak wyglądały. - Mamy mnóstwo obrazów płaskorzeźbionych, na których widać, jak przynosi się faraonom i innym dostojnikom okrągłe chleby. Ich kształt i forma są w północnej Afryce zachowane do dziś - opowiadał w Polskim Radiu dziennikarz Łukasz Modelski.

Posłuchaj
16:27 CZWÓRKA Nie na zarty - chleb 17.03.2023.mp3 Ina-Janine Johnsen - "królowa wypieków bez zagniatania (Nie na-żarty/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Agata Michalak (dziennikarka, autorka książek)

Data emisji: 18.03.2023 

Godzina emisji: 17.11

kul