Zadar - miasto zwrócone w stronę morza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 12:38
Zadar to urokliwe uliczki, zabytki i muzea, ale także wyjątkowe organy morskie, zachody słońca i bajkowa atmosfera. A jeśli mamy dość miejskiego zgiełku, Zadar jest też doskonałą bazą wypadową na wycieczki do pobliskich parków narodowych, jak Jeziora Plitwickie czy wyspy Kornati.
Zadar przyciąga licznymi atrakcjami
Zadar przyciąga licznymi atrakcjamiFoto: Shutterstock/xbrchx

Turyści, którzy do Chorwacji jadą pierwszy raz, na liście miejsc do odwiedzenia z pewnością mają Dubrownik czy pałac Dioklecjana w Splicie. Na liście potraw do skosztowania są ćevapčići oraz wybór ryb. Jeśli jednak nie przepadacie za tłocznym Dubrownikiem, który co prawda powinien odwiedzić każdy szanujący się fan "Gry o tron", wybierzcie Zadar. Mieszkańcy Zadaru mówią ponoć o swoim mieście "mały Rzym". Obok pięknych uliczek zabytkowej starówki, cudownych widoków na morze Zadar przyciąga nieoczywistymi atrakcjami. Jest tam Muzeum Iluzji, morskie organy czy wielki panel słoneczny zwany "Pozdrav suncu". Warto odwiedzić targ w pobliżu bramy św. Rocha, gdzie sprzedawcy chętnie częstują lokalnymi przysmakami.

Szlak Jezior Plitwickich

- Jednym z najpiękniejszych parków narodowych, jakie widziałam w życiu, są Jeziora Plitwickie. To sznur 16 jezior położonych na różnych wysokościach, a kolor wody jest fenomenalny. Między jeziorami znajdują się bariery wapienne, a gdyby nie wysoki gęsty las, który otacza te jeziora, zmiotłaby je powódź - opowiadała prowadząca audycję Martyna Matwiejuk. - Po 1991 roku na kilka lat tereny te zostały zamknięte dla turystów, gdyż wówczas rozgrywały się tam krwawe potyczki serbsko-chorwackie. 

Schody do nieba? Nie, do morza

O bogaty letni program wydarzeń kulturalnych w Zadarze dbają władze miasta. Dodatkowo Zadar jako miasto z bardzo bogatą historią cieszy turystów wieloma muzeami i zabytkami, które warto zobaczyć. - Jednak jest tam miejsce szczególne, którego nie ma nigdzie indziej - mówiła Martyna Matwiejuk. - To zrewitalizowana przestrzeń nadmorskiej promenady, która powstała w 2006 roku, jako dzieło architekta Nikoli Bašića. Stworzył on tam jedyne w swoim rodzaju morskie organy. To schody do morza. Mają one wydrążone otwory, dzięki czemu są gigantycznym pudłem rezonansowym i w zależności od siły wiatru i fal grają za każdym razem inną melodię - tłumaczyła.  

Nieopodal schodów powstała instalacja słoneczna, złożona z 30 ogniw słonecznych, ułożonych koliście. - W ciągu dnia ładują się silnym chorwackim słońcem, a po zmroku rozświetlają okolicę tęczowym światłem - opowiadała Martyna Matwiejuk. 

Źr. Meanderbug/Zadar Sea Organ

"Zadar to miasto zwrócone w stronę morza"

Jak opowiadała blogerka i podróżniczka Agnieszka Grudziąż, "Zadar jest miastem przyjemnym". - Kilka godzin w zupełności wystarczy, by je zwiedzić - podkreślała. Z samego Zadaru warto wybrać się m.in. na wyspę Pag. - Nazywana jest wyspą księżycową ze względu na specyficzny krajobraz - podkreślała ekspert. - Choć w sezonie wakacyjnym w Zadarze jest mnóstwo turystów, pandemia sprawiła, że w ostatnich latach było ich mniej. Chorwacja jest jednak coraz bardziej popularna, więc ta sytuacja zmieni się z czasem - przekonywała gość Czwórki. 

Posłuchaj
19:52 zadar chorwacja czwórka 2021_12_11-10-12-28.mp3 Wyprawa do Chorwacji. Co warto zobaczyć w Zadarze? (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

Będąc w Dalmacji, jak podkreślała, nie można nie spróbować owoców morza. - Najpopularniejszym daniem są oczywiście kalmary prażone bądź grillowane czy krewetki, ostrygi. Na kolejnym miejscu mamy mięso, na przykład gulasz wołowy - wyliczała. - Popularna jest tu także tradycyjna bałkańska pljeskavica czy przekąska, jaką jest burek

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Agnieszka Grudziąż (autorka bloga o Chorwacji cromania.pl i przewodnik po tym kraju) 

Data emisji: 11.12.2021

Godzina emisji: 10.14

kd

Czytaj także

Blog "Cromania" - z miłości do Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 13:33
Jak tłumaczyła Agnieszka Grudziąż, punktem wyjścia do tworzenia bloga "Cromania" są podróże do tego kraju. - Zwiedzamy oczywiście cały świat, ale to Chorwacja, jej klimat i mieszkańcy, przyciągają nas do tego stopnia, że wracaliśmy tam kilkanaście razy - mówiła w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urlop po sezonie. Spędź go nad Adriatykiem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 11:00
- Chorwację po sezonie zwiedza się zupełnie inaczej. Turystów jest mniej, więc do więkoszości atrakcji dostaniemy się bez tłoku - mówiła Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.
rozwiń zwiń