Nowe Technologie

Ogromne zakłócenia w funkcjonowaniu Internetu w Rosji. Nie działały setki stron i aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 08:15
Zakłócenia w działaniu internetu, do których doszło w Rosji we wtorek wieczorem mogły być największe w historii - ocenia Radio Swoboda. Przez kilka godzin użytkownicy internetu w Rosji, a także za granicą, nie mogli otworzyć setek stron internetowych i aplikacji.
Rosyjscy internauci nie mieli dostępu do setek stron i aplikacji
Rosyjscy internauci nie mieli dostępu do setek stron i aplikacji Foto: shutterstock//ProStockStudio

Nie działały serwisy rosyjskiej wyszukiwarki Yandex, największego banku detalicznego Sbierbank, serwisu VKontakte (odpowiednika Facebooka), a także portalu Gosusługi, przez który Rosjanie załatwiają sprawy urzędowe. Skargi na funkcjonowanie internetu napływały nie tylko ze wszystkich regionów Rosji, ale i od internautów przebywających za granicą.

Rosyjskie ministerstwo rozwoju cyfryzacji oznajmiło, że zakłócenia związane są z problemem technicznym związanym z zestawem rozszerzeń do protokołu DNS (technologią DNSSEC) - podał portal The Moscow Times. Problemy trwały przez kilka godzin.

Według Radia Swoboda część ekspertów zaznacza, że władze rosyjskie od dawna mówiły o planach przeniesienia wszystkich internautów na krajowy serwer DNS i być może właśnie ten proces się odbywa.

Jednocześnie w ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o pewnych zakłóceniach w działaniu sieci 4G w kilku regionach Rosji, spowodowanych - być może - dostrajaniem przez armię sprzętu służącego do obrony przeciwlotniczej.

Czytaj także:

PAP/bartos

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Rosja internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak