Nowe Technologie

Polak, Niemiec i Rosjanin: typowe reakcje na cyberzagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 12:18
Eksperci z Kaspersky Lab dokonali ogólnej analizy cyberzagrożeń w Rosji, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach w 2013 r. Badanie pozwoliło na określenie ryzyka wystąpienia infekcji online i lokalnej, a także liczby incydentów bezpieczeństwa przypadających na jednego użytkownika w tych krajach w ciągu roku.
Polak, Niemiec i Rosjanin: typowe reakcje na cyberzagrożenia
Foto: materiały prasowe

Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem danych pochodzących z Kaspersky Security Network - chmurowej usługi Kaspersky Lab.

„Pomimo pewnych różnic w geografii statystyk, metody przeprowadzania ataków i infekowania w internecie są podobne - cyberprzestępcy koncentrują się na wykorzystywaniu luk w systemach operacyjnych oraz przeglądarkach internetowych. Z tego powodu korzystając z przestarzałych lub nieuaktualnianych programów sami narażamy się na infekcję” - mówi Wiaczesław Zakorzewski, ekspert z Kaspersky Lab.

„Aby zapewnić sobie bezpiecznie korzystanie z komputera i internetu należy nie tylko zainstalować skuteczne oprogramowanie antywirusowe, ale także dbać o instalowanie na bieżąco wszystkich uaktualnień dla systemu operacyjnego i użytkowanych aplikacji” - dodaje Wiaczesław.

  • Według otrzymanych informacji, ofiarą ataków internetowych najczęściej padają Rosjanie - na jednego mieszkańca tego kraju przypada średnio 37 ataków rocznie. Z analogicznym zagrożeniem Niemcy i Amerykanie spotykają się odpowiednio 18 i 11 razy w roku, a typowy użytkownik z Polski ma do czynienia z 10 takimi atakami rocznie.
  • Najrzadziej incydenty występują wśród chińskich użytkowników - 8 razy w roku. Podobną sytuację zaobserwowano w rankingu użytkowników, u których ochrona WWW dokonała przynajmniej jednej interwencji. Rosja ma najwyższy wskaźnik - 55%, a Chiny najniższy - 32%. Ryzyko infekcji online w Polsce oszacowano na 38%.
  • Z kolei na największe ryzyko infekcji lokalnej narażeni są użytkownicy z Chin, gdzie sięga ono aż 47%. Na drugim miejscu zalazła się Rosja (42%) a tuż za nią Polska, gdzie prawdopodobieństwo infekcji lokalnej jest również dość wysokie - 35%.
  • W Niemczech i Stanach Zjednoczonych ryzyko takiego ataku jest umiarkowane - odpowiednio 30% i 29%.

Należy zauważyć, że do powodzenia tego typu działań cyberprzestępczych przyczyniają się w dużym stopniu luki w systemach operacyjnych. Z tego powodu widać wyraźne powiązanie ryzyka infekcji z odsetkiem użytkowników korzystających z leciwego już systemu Windows XP. Z badania wynika, że mimo ostrzeżeń ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz oficjalnych komunikatów Microsoftu dotyczących zakończenia wsparcia dla Windows XP w kwietniu 2014 r., z tego przestarzałego systemu ciągle korzysta wielu użytkowników - w Polsce jest to około 30%, co plasuje ten kraj na drugim miejscu za Chinami (46%) i przed Rosją (27%). Sytuacja wygląda najlepiej w Stanach Zjednoczonych i Niemczech (odpowiednio 9% i 18%).

 



autor: Informacja prasowa Kaspersky Lab

Czytaj także

Prognoza Kaspersky 2014

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 08:00
Eksperci z Kaspersky Lab przedstawili swoje prognozy dotyczące 2014 roku pod kątem aktywności cyberprzestępczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberzagrożenia w 2014 wg Trend Micro

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 13:17
Trend Micro przedstawiła swój doroczny raport zawierający prognozy dotyczące cyberbezpieczeństwa w 2014 roku: „Blurring Boundaries: Trend Micro Security Predictions for 2014 and Beyond”.
rozwiń zwiń