X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Firma nieświadoma cyberataków

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 08:18
Zdaniem ekspertów Deloitte firmy, jeżeli chcą podjąć skuteczną walkę z cyberprzestępczością, muszą przede wszystkim zidentyfikować słabe punkty w swoich systemach IT oraz aktywnie przygotowywać się na odparcie cyberataków.
Firma nieświadoma cyberataków

Niewiedza i bezradność charakteryzują przedsiębiorców na całym świecie, których firmy padają ofiarą cyberprzestępczości. Skutkiem ataków są straty finansowe i wizerunkowe. Co gorsza, większość z firm o naruszeniu swoich systemów IT i kradzieży danych dowiaduje się przypadkowo lub od osób trzecich, w tym od policji czy nawet bezpośrednio od klientów. 

Aż 54 proc. respondentów biorących udział w badaniu Ponemon Institute przyznaje, że ataki hakerów są coraz dotkliwsze i częstsze.

Raport Ponemon Institute pt. „The Post Breach Boom” przedstawiła firma Solera Networks na konferencji RSA w San Francisco, poświęconej bezpieczeństwu w sieci. W badaniu wzięło udział ponad 3,5 tys. specjalistów ds. IT i bezpieczeństwa z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii, Japonii, Singapuru oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wszyscy oni reprezentują organizacje, które w ciągu ostatnich dwóch lat zanotowały przynajmniej jeden przypadek naruszenia bezpieczeństwa danych.


Zdaniem większości respondentów w ciągu ostatnich dwudziestu czterech miesięcy ataki na ich sieci teleinformatyczne stały się coraz poważniejsze (54 proc.) i częstsze (52 proc.). Podczas gdy 63 proc. ankietowanych twierdzi, że posiada wiedzę o słabościach w swoich zabezpieczeniach, to jedynie 40 proc. przyznaje, że ma odpowiednie narzędzia, personel oraz środki finansowe, by je zniwelować.

„Z teorią jest owszem nieźle, zdecydowanie gorzej z praktyką. Tymczasem organizacje przestępcze działające w Internecie bardzo szybko się profesjonalizują. Narzędzia oraz schematy ataków cyberprzestępców przeszły w ostatnich latach ogromną technologiczną rewolucję, podczas gdy systemy zabezpieczeń w wielu firmach są nieadekwatne” – wyjaśnia Cezary Piekarski, Starszy Menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

Najlepiej świadczy o tym fakt, że naruszenia systemów IT pozostają niekiedy niezauważone przez długie tygodnie. Jak pokazało badanie, średnio dopiero po prawie trzech miesiącach (80 dni) firma orientuje się że została zaatakowana, a następnie potrzebuje kolejnych czterech miesięcy (123 dni) by naprawić szkodę. Co gorsza, ataki w 33 proc. przypadków wykrywane są przez osoby trzecie, niezwiązane bezpośrednio z firmą (organy ścigania, partnerzy biznesowi lub klienci) lub przypadkowo.

To powoduje, że aż 65 proc. organizacji po doświadczeniu ataku zwiększyła inwestycje w bezpieczeństwo, a 63 proc. zmieniło przepisy i reguły mogące pozwolić na wcześniejsze wykrycie ataków.

 

„Dopóki organizacje nie zidentyfikują słabych punktów w swoich systemach bezpieczeństwa, nie będą w stanie skutecznie walczyć z cyberprzestępczością. W każdej firmie powinien odbyć się dokładny audyt zarówno technologii, jak i procedur, który pozwoli wyłapać wszelkie niedociągnięcia. Natomiast w firmach, które padły już ofiarą ataków, należy dokładnie, punkt po punkcie, prześledzić to zdarzenie i wyciągnąć wnioski, aby zapobiec podobnym naruszeniom w przyszłości” – podsumowuje Cezary Piekarski. 

 autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Nowe formy wirtualnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 11:11
Wg najnowszego raportu Deloitte „Cyber Espionage - The harsh reality of advanced security threats”, aż 76 proc. zaatakowanych przez cyberprzestepców podmiotów nie miało skutecznych programów antywirusowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wywiad kontra cyberzagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 10:08
Raport „Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń” przygotowanego przez Deloitte zwraca uwagę, że każda polska firma oraz organizacja musi zakładać, że jest potencjalnym obiektem ataku w sieci. Tylko działania prewencyjne mogą skutecznie przygotować ją na takie zagrożenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberszpiegostwo zagraża sektorowi MŚP

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 00:00
Już ponad 30 proc. małych firm zostało okradzionych z własności intelektualnej. Sektor MŚP jest nie tylko atrakcyjnym celem samym w sobie, ale też umożliwia cyberprzestępcom dotarcie do większych przedsiębiorstw, będąc elementem łańcucha dostaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CERT: ogromna skala cyberzagrożeń w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 09:44
W 2012 roku liczba zgłoszeń dotyczących zagrożeń w polskich sieciach komputerowych była ogromna – wynika z raportu CERT Polska, działającego w ramach instytutu badawczego NASK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy zapraszają do cyberataków

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 16:40
Według danych F-Secure, zebranych z ponad 200 tys. stacji roboczych (w większości działających w Europie) 87 proc. komputerów w firmowych środowiskach IT nie posiada niezbędnych aktualizacji oprogramowania, stanowiąc w ten sposób poważne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Microsoft Dynamics dla korporacji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 09:03
Rozwiązania Microsoft Dynamics – przez długi czas identyfikowane z sektorem MŚP – coraz częściej są wykorzystywane przez międzynarodowe korporacje – oto wnioski z raportu opublikowanego przez niezależną firmę analityczną Constellation Research.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trend Micro: raport zagrożeń 1Q 2013

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 08:32
Właśnie ukazał się przygotowany przez Trend Micro raport dotyczący zagrożeń w pierwszym kwartale 2013 – Security Roundup Report.
rozwiń zwiń