Polskie Radio
Section05
nask

Fałszywe domeny. Jak nie dać się oszukać? Eksperci radzą

Podejrzanie niska cena, brak kontaktu do biura obsługi klienta, skrajne opinie o sklepie wystawione przez innych użytkowników - wszystkie te rzeczy powinny zwrócić uwagę i skłonić do sprawdzenia, czy nie jest to fałszywa domena, która podszywa się np. pod znany sklep internetowy. Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK po raz kolejny przestrzegają przed zagrożeniami w sieci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Ministerstwo Cyfryzacji nask cert cyberbezpieczeństwo domena społeczeństwo

Fala przestępczości telekomunikacyjnej. W ubiegłym roku aż 3,5 tys. seniorów padło ofiarą oszustów

Wartość strat finansowych poniesionych w ubiegłym roku na skutek przestępstw telefonicznych to ponad 141 mln zł. Wśród ofiar tego typu oszustw aż 3,5 tysiąca to osoby w wieku powyżej 65 lat - poinformowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość telekomunikacja polska telekomunikacja nask internet senior społeczeństwo bezpieczeństwo policja przestępczość

Wyciek danych z laboratorium medycznego ALAB. Można sprawdzić, czy adres e-mail jest zagrożony

Spółka ALAB zgłosiła naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, poinformowała uprawnione instytucje oraz złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - poinformowały władze spółki odnosząc się do wycieku wyników badań pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dane osobowe cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo pesel nask

CERT Polska stara się walczyć z "mitem kłódki". Ekspertka: daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa

Kłódka na pasku adresu strony internetowej to mit dający nam złudne poczucie bezpieczeństwa - uważa Iwona Prószyńska z CERT Polska NASK. Dodaje, że większość stron phishingowych ma w adresie kłódkę, a kluczem do bezpieczeństwa jest sprawdzanie możliwych różnic w adresie strony.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo cert nask phishing POLSKA