Polskie Radio
Section05

nask

Ingerencja w wybory prezydenckie. "Sprawą zajmuje się ABW"

- Sprawą ingerencji w wybory prezydenckie zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - podkreślił w radiowej Jedynce minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Potwierdził również, że podczas nielegalnie prowadzonej w mediach społecznościowych kampanii promowano Rafała Trzaskowskiego, a hejtowano Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Gawkowski wybory prezydenckie

Afera ze spotami i NASK. Wyjaśniamy krok po kroku

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zaalarmowała o próbie ingerencji w kampanię wyborczą poprzez posty na Facebooku. Wskazano na możliwe wpływy z zagranicy. Dziennikarskie śledztwo wykazało jednak, że źródło spotów jest w Polsce, a trop prowadzi do fundacji Akcja Demokracja. Jej prezes ma powiązania z Koalicją Obywatelską. Sprawa nabiera coraz większego rozgłosu i wymiaru prawnego. PiS zapowiada wniosek do prokuratury. Odrębne zawiadomienie składa PO. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka kampania wyborcza media społecznościowe Rafał Trzaskowski

Gry komputerowe rozwijają czy uzależniają? Wady i zalety grania w gry przez dzieci

Współczesne dzieci dorastają w świecie, w którym gry komputerowe są elementem codzienności. Dla wielu rodziców to temat trudny. Z jednej strony chcą chronić swoje dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami, z drugiej nie chcą odcinać ich od rówieśników i nowoczesnych technologii. Warto więc poznać zarówno zalety, jak i zagrożenia, jakie niosą ze sobą gry komputerowe, aby podejmować świadome decyzje wychowawcze. - Wszystkie gry są dobre, ale nie wszystkie są dobre dla naszego dziecka - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Marta Witkowska, psycholog, ekspertka ds. edukacji cyfrowej z NASK.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek gry komputerowe komputer gra młodzież dzieci

Ministerstwo Cyfryzacji i NASK apelują o aktywne zaangażowanie w walkę z dezinformacją

Startuje kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK. Jej celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie dezinformacji, manipulacji w sieci oraz zagrożeń, jakie niosą ze sobą niezweryfikowane treści. Podobnie jak w 2024 r., koncepcja kampanii nawiązuje do wizerunku trolli.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja internet sztuczna inteligencja kampania społeczna Ministerstwo Cyfryzacji społeczeństwo

Podszywają się pod urzędy skarbowe. Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Wielu z nas właśnie rozlicza się z fiskusem. Oszuści w tym czasie podszywają się pod urzędy skarbowe, wysyłając SMS-y lub maile z informacją o rzekomej nadpłacie czy źle wypełnionym zeznaniu podatkowym. - Pojawia się presja czasu i wtedy jesteśmy w stanie zrobić sobie bardzo wiele złego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Prószyńska, ekspertka NASK ds. cyberbezpieczeństwa. Jak nie dać się oszukać metodą na PIT?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Zobacz także cyberprzestępczość Iwona Prószyńska urząd skarbowy pieniądze

Polskie Radio 24 Oblicza dezinformacji. Manipulują umysłami, podsycają strach

- Starają się podsycać nasze obawy, wskazywać częściowo wyimaginowane zagrożenia, czasem totalnie wyimaginowane; generalnie chodzi o zastraszanie nas różnymi czynnikami. A później, zarówno strona rosyjska, jak i białoruska, stara się wskazywać remedium [...] ta i ta partia, to i to środowisko, poprzez taką, a nie inną politykę, np. politykę prorosyjską, antyzachodnią, wybawi was, wyratuje - tak w Polskim Radiu 24 tłumaczył mechanizm dezinformacji i jej wpływ na społeczeństwo dr Michał Marek, ekspert NASK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dezinformacja cyberbezpieczeństwo media społecznościowe Polskie Radio 24