Polskie Radio
Section05
cert

Fałszywe domeny. Jak nie dać się oszukać? Eksperci radzą

Podejrzanie niska cena, brak kontaktu do biura obsługi klienta, skrajne opinie o sklepie wystawione przez innych użytkowników - wszystkie te rzeczy powinny zwrócić uwagę i skłonić do sprawdzenia, czy nie jest to fałszywa domena, która podszywa się np. pod znany sklep internetowy. Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK po raz kolejny przestrzegają przed zagrożeniami w sieci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Ministerstwo Cyfryzacji nask cert cyberbezpieczeństwo domena społeczeństwo

CERT Polska stara się walczyć z "mitem kłódki". Ekspertka: daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa

Kłódka na pasku adresu strony internetowej to mit dający nam złudne poczucie bezpieczeństwa - uważa Iwona Prószyńska z CERT Polska NASK. Dodaje, że większość stron phishingowych ma w adresie kłódkę, a kluczem do bezpieczeństwa jest sprawdzanie możliwych różnic w adresie strony.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo cert nask phishing POLSKA

Oszustwo internetowe "na aplikację mObywatel". Jak cyberprzestępcy chcą nas okraść?

Podszywanie się pod aplikację mObywatel to kolejny rodzaj oszustwa, którego celem jest wyłudzenie naszych danych osobowych, a w konsekwencji pieniędzy. - Jeżeli wpiszemy dane logowania do bankowości elektronicznej, to nasze konto stoi otworem dla przestępców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Prószyńska z Zespołu CERT Polska działającego w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka cyberprzestępczość oszustwa cert nask

Spamowa kampania w sieci. Oszuści rozsyłają e-maile z groźbami zabójstwa. NASK ostrzega

Zespół CERT Polska od pewnego czasu zajmuje się sprawą narastania spamowej kampanii, która ma na celu radykalne zastraszanie ofiar i wyłudzenie pieniędzy - ostrzegają eksperci w raporcie NASK. Oszuści rozsyłają e-maile, w których informują, że zostało zlecone zabójstwo adresata wiadomości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberbezpieczeństwo internet nask cyberprzestępczość e-mail oszustwo spam cert cyfryzacja

Podejrzane SMS-y z fałszywymi linkami. CERT Polska zachęca do zgłaszania incydentów

CERT Polska, czyli zespół reagowania na incydenty zagrażające bezpieczeństwu w polskiej sieci, zachęca do zgłaszania podejrzanych SMS-ów z linkami. Chodzi o wiadomości, w których oszuści podszywają się na przykład pod firmy kurierskie, banki lub sprzedawców energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  cert fałszerstwa fałszywe wiadomości fałszywe SMS POLSKA cyberprzestępczość GOSPODARKA

CERT ostrzega przed oszustami w sieci. Tym razem podszywają się pod Ministerstwo Finansów

Na oficjalnym profilu CERT zamieszczono komunikat ostrzegający przed oszustami podszywającymi się za pomocą SMS-ów pod resort finansów po to, by wyłudzić dane do logowania na konta bankowe. Kto połakomi się na ofertę oszustów, może stracić wszystkie swoje oszczędności ulokowane w banku.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cert nask oszustwa internet konto bankowe Ministerstwo Finansów