Nowe Technologie

Zwolennicy chmury bardziej świadomi

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 11:07
Małe i średnie firmy w Polsce deklarujące korzystanie z rozwiązań cloud computing są bardziej świadome zagadnień informatycznych i kwestii bezpieczeństwa danych w firmie – pokazuje badanie Ipsos MORI, przeprowadzone na zlecenie Microsoft. .
Zwolennicy chmury bardziej świadomi
Foto: glowimages.com

Badanie SMB Cloud Survey 2013 miało na celu m.in. określenie jakimi parametrami kierują się firmy przy wyborze zarówno szeroko pojętych rozwiązań IT i oprogramowania dla firm, jak i usług cloud computing. Wyniki pokazały, że w obu obszarach przedsiębiorstwa korzystające z usług w chmurze wykazują większe zaangażowanie w kwestie IT zanim zdecydują się na wdrożenie.

  • Na bezpieczeństwo jako istotny parametr w rozwiązaniach IT i oprogramowaniu wskazuje 89% deklarujących korzystanie z chmury i 79% pozostałych firm. W przypadku zapewnienia prywatności jest to odpowiednio 83% i 73%. Większe rozbieżności występują w odniesieniu do takich parametrów jak: możliwość integracji z istniejącymi zasobami IT (83% użytkowników chmury i 64% pozostałych), skalowalność (60% użytkowników chmury i 43% pozostałych) czy zdalny dostęp (81% użytkowników chmury i 65% pozostałych).
  • Prawidłowość ta jest również widoczna w podejściu do usług w chmurze, w odniesieniu do obecnych i planowanych wdrożeń. Redukcja wydatków na infrastrukturę jest istotna dla 78% korzystających z chmury i 48% spośród pozostałych firm, bezpieczeństwo danych odpowiednio dla 85% i 59%. Na ciągłość pracy w przypadku awarii wskazuje 67% użytkowników chmury i 38% pozostałych. Spośród firm, które nie korzystają z usług w chmurze ok. 30% podaje w większości pytań o cloud computing odpowiedź „nie wiem”, co również pokazuje jaka jest ich świadomość w obszarze nowoczesnych rozwiązań IT – odsetek ten w przypadku firm korzystających z chmury rzadko przekracza 7%.

„Patrząc na wyniki badania nasuwa się jeden wniosek – firmy korzystające z rozwiązań w modelu chmury obliczeniowej dogłębnie analizują różne scenariusze IT zanim zdecydują o wyborze tego najbardziej dla nich właściwego i optymalnego. Pozostałe firmy często ograniczają się do już stosowanych, nierzadko przestarzałych rozwiązań i nie zastanawiają się nad tym, jak IT może im pomóc w rozwoju biznesu” – powiedział Piotr Chrobot, dyrektor działu Small & Medium Business Solutions and Partners, Microsoft.

Inny aspekt Office 365 podkreśla Andrzej Bednarek, prezes AK NOVA, firmy inżynierskiej i doradczej działającej w obszarze gospodarki odpadami i ochrony środowiska: „Funkcja udostępniania kalendarzy współpracownikom i możliwość ich przeglądania pozwala równocześnie sprawdzać dostępność poszczególnych osób i proponować terminy spotkań. Dzięki temu zaplanowanie spotkania jest dużo łatwiejsze i nie wymaga osobistego uzgadniania kwestii organizacyjnych z każdą osobą oddzielnie. To duża oszczędność czasu dla naszych pracowników.”

O badaniu

Badanie SMB Cloud Survey 2013 zostało przeprowadzone na zlecenie Microsoft przez agencję badawczą Ipsos MORI między 6 lutego a 3 marca 2013 r. w 23 krajach. Badanie przeprowadzono za pomocą kwestionariuszy online (6600 respondentów) oraz wywiadów telefonicznych/metodą CATI (200 respondentów). Odpowiedzi udzielali pracownicy etatowi w przedsiębiorstwach zatrudniających do 25 osób. Respondenci otrzymali kwestionariusze w języku właściwym dla danego kraju. autor: Mariola Czapkiewicz

Czytaj także

Microsoft: MŚP korzysta masowo z chmury

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 12:13
Z nowego badania, przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Europie wynika, że średni poziom wykorzystania cloud computing wśród MŚP w Europie Środkowo Wschodniej* (w tym w Polsce) jest znacznie wyższy niż w Europie Zachodniej. Badanie pokazuje również, że młode firmy** zdecydowanie bardziej optymistycznie patrzą w swoją najbliższą przyszłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Covert Clouds: droga nieautoryzowana chmura

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 06:04
Firma VMware ogłosiła wyniki badania, które pokazują, iż 37 proc. decydentów IT podejrzewa inne zatrudnione w firmie osoby o kupowanie usług związanych z chmurą bez wiedzy działu IT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CloudOS: Chmura dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 22:28
Microsoft przedstawił spójną wizję rozwiązań do budowy chmury każdego rodzaju – publicznej, prywatnej i hybrydowej. CloudOS - jak firma z Redmond nazywa swoje środowisko chmurowe - bazuje na Windows Server 2012 R2, System Center i Windows Azure.
rozwiń zwiń