X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Covert Clouds: droga nieautoryzowana chmura

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 06:04
Firma VMware ogłosiła wyniki badania, które pokazują, iż 37 proc. decydentów IT podejrzewa inne zatrudnione w firmie osoby o kupowanie usług związanych z chmurą bez wiedzy działu IT.
Covert Clouds: droga nieautoryzowana chmura
Foto: Glow Images/East News

Badanie wskazuje jednak, że nie jest to całkowicie negatywne zjawisko, ponieważ wynikające z niego wydatki (warte średnio 1,6 mln euro na organizację) mogą przyczynić się do znaczących korzyści biznesowych.

„Badanie wykazuje, że ogromne środki w europejskich przedsiębiorstwach przeznaczane są na zakup nieautoryzowanych rozwiązań chmurowych. Ten fakt nie musi oznaczać marnowania pieniędzy. „Pracownicy wiedzy”, o których mowa w badaniu, często pomijają dział IT kupując rozwiązania, które pozwalają im pracować wydajniej, co w ostatecznym rozrachunku jest korzystne dla firmy” – zauważa Piotr Fąderski, Country Manager na Polskę i kraje bałtyckie w VMware.

Korzyści i zagrożenie

Większość badanych ekspertów IT (72 proc.) podejrzewających istnienie nieautoryzowanych wydatków uważa, że jest to korzystne: nieco ponad połowa (51 proc.) respondentów twierdzi, że dzięki temu firmy mogą szybciej reagować na potrzeby klientów, a prawie jedna trzecia (31 proc.) uznała to za okazję do rozwoju i wprowadzania innowacji. Jednak niemal połowa (48 proc.) widzi jednocześnie zwiększone zagrożenie w zakresie bezpieczeństwa, co prowadzi do powstania konfliktu pomiędzy rosnącym zapotrzebowaniem na elastyczność IT, a potrzebą utrzymania kontroli i zmniejszenia obciążeń związanych z zarządzaniem.

Badanie przeprowadzone przez Vanson Bourne na zlecenie VMware pozwoliło także poznać opinie i poglądy 3000 europejskich pracowników biurowych, na temat tego, jak wykorzystują rozwiązania chmurowe, w celu usprawnienia swojej pracy. Prawie połowa z nich (45 proc.) byłaby gotowa skorzystać lub zakupić nieautoryzowane rozwiązania chmurowe, aby wykonać swoje obowiązki efektywniej, a ponad jedna trzecia (36 proc.) już to zrobiła. Najbardziej aktywnymi użytkownikami tych technologii okazali się  tzw. „pracownicy wiedzy” (knowledge workers) – 58 proc. z nich przyznało, że skorzystałoby z różnych usług bez zgody działu IT.

 „Dział IT doszedł do punktu, w którym nie da się już dłużej ignorować rzeczywistości związanej ze zjawiskiem Covert Clouds. Osoby decydujące o rozwoju IT muszą dostosować się do sytuacji, zapewniając niezbędną pracownikom elastyczność, równocześnie dbając o bezpieczne i odpowiednie zarządzanie firmą” – dodaje Piotr Fąderski.

 • Prawie jedna czwarta (23 proc.) pracowników biurowych pobrała i wykupiła produkty tego typu, a ich wydatki wyniosły ok. 2270 euro na osobę. W wielu przypadkach te kwoty były wyższe - jedna na siedem osób (14 proc.) przeznaczyła na te cele ponad 5000 euro w samym tylko 2012 roku. Najbardziej aktywnych pod tym względem pracowników zauważono we Włoszech, Niemczech i Holandii.
 • Badanie wskazuje, w jaki sposób pracownicy omijają procedury działu IT i dlaczego. Podstawowe przyczyny to możliwość utrzymania konkurencyjności poprzez wprowadzenie nowego  produktu lub usługi (18 proc.) oraz szukanie szybszych i wydajniejszych metod pracy (30 proc.). Wiele osób (65 proc.) rozlicza tego typu wydatki poprzez budżety poszczególnych działów (43 proc.), wydatki służbowe (38 proc.) lub firmowe karty kredytowe (33 proc.).
 • Z badania wynika, że decydenci IT planowali wdrożenie 27 proc. spośród aplikacji i usług chmurowych, o których mówili ankietowani.  Może to oznaczać, że w ten sposób działy informatyczne rzeczywiście oszczędzają swój własny budżet, nie są to jednak oszczędności dla całej firmy. Wynika z tego, że możliwa jest lepsza współpraca pomiędzy departamentem IT a jednostkami biznesowymi przedsiębiorstwa, należy jedynie uwzględniać realne potrzeby pracowników i brać je pod uwagę kształtując przyszłą strategię.

„Prawie połowa (43 proc) decydentów IT szuka okazji do bardziej otwartego dialogu z innymi działami. To wspaniale, że pracownicy podejmują inicjatywę w celu zapewnienia rozwoju i innowacji, ale cena, jaką płacą za to firmy jest zbyt wysoka. Proaktywne podejście ze strony IT, przy odpowiednim poziomie zarządzania, bezpieczeństwa i dostępności sprawi, że zjawisko Covert Clouds zapewni przewagę konkurencyjną zamiast stanowić zagrożenie. Chociaż wiele europejskich firm widzi korzyści płynące z zakupu nieautoryzowanych rozwiązań, należy podjąć stosowne kroki” – stwierdza Piotr Fąderski.

Gdzie egzystuje Covert Clouds?

Analizując problem dogłębniej, eksperci IT wnioskują, że pracownicy, których działania najbardziej wpływają na rozwój Covert Clouds, są zatrudnieni w działach:

 1. Marketing/reklama/PR (43 proc.)
 2. Sprzedaż (33 proc.)
 3. Badania i rozwój (31 proc.)
 4. Finanse (23 proc.)

Pięć głównych produktów i usług chmurowych (płatnych lub bezpłatnych), wykorzystywanych przez pracowników biurowych bez oficjalnej zgody działu IT, przedstawia poniższa lista. Wskazuje to potencjalne obszary, w których bezpieczeństwo może być zagrożone:

 1. Portale umożliwiające przekazywanie danych i plików (55 proc.)
 2. E-mail w chmurze (47 proc.)
 3. Komunikatory (44 proc.)
 4. Video-konferencje (37 proc.)
 5. Zawodowe portale społecznościowe (22 proc.)

Badanie

Prowadząca specjalistyczne badania rynkowe firma Vanson Bourne rozmawiała z 1500 ekspertami IT oraz 3000 pracownikami biurowymi w firmach zatrudniających 100-5000 osób w Wlk. Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Włoszech oraz krajach nordyckich (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia) przy zastosowaniu połączenia ankiet telefonicznych i internetowych w okresie marzec-kwiecień 2013.autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

VMware Forum 2013: Virtually Unlimited

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 12:38
4 czerwca w Warszawie odbędzie się najważniejsze branżowe wydarzenie dotyczące technologii chmury i wirtualizacji. Eksperci i specjaliści będą dyskutować o innowacjach chmurowych, o wirtualizacji oraz rozwiązaniach mobilnych, które zapewniają większą elastyczność biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Microsoft: MŚP korzysta masowo z chmury

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 12:13
Z nowego badania, przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Europie wynika, że średni poziom wykorzystania cloud computing wśród MŚP w Europie Środkowo Wschodniej* (w tym w Polsce) jest znacznie wyższy niż w Europie Zachodniej. Badanie pokazuje również, że młode firmy** zdecydowanie bardziej optymistycznie patrzą w swoją najbliższą przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwiązania chmurowe wspomagające pracę mobilną

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 12:09
Citrix przedstawił rozwiązania, które mają zapewnić nowe, zaawansowane możliwości pracy w dowolnym miejscu i porze. Firma wspomaga pracę mobilną poprzez kompleksową ofertę rozwiązań chmurowych, które przyspieszają budowę, wdrażanie i kontrolę usług chmurowych oraz infrastruktury IT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

vCloud Hybrid Service

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 02:15
VMware zaprezentował vCloud Hybrid Service, chmurę obliczeniową IaaS (Infrastruktura jako usługa), dostarczaną i obsługiwaną przez VMware, zbudowaną na niezawodnych fundamentach VMware vSphere.
rozwiń zwiń