Nowe Technologie

W Polsce szwankuje ochrona danych

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 10:18
EMC przedstawiła wyniki reprezentatywnego badania dotyczącego przechowywania zdjęć i innych danych cyfrowych, które miało na celu sprawdzenie, w jakim stopniu Polacy dbają o swoje zasoby cyfrowe.
W Polsce szwankuje ochrona danych

Z badania wynika, że choć cztery na pięć osób archiwizuje swoje zdjęcia w jakiejś formie, to już tylko jedna czwarta tworzy kopie zapasowe zdjęć lub plików komputerowych. Choć co czwarta osoba doświadczyła utraty zdjęć na skutek omyłki własnej lub innej osoby, a co piąta – na skutek awarii problemu technicznego, to nadal ponad połowa poszkodowanych nie dba o ochronę swoich zasobów cyfrowych. Co gorsza, ponad dwie piąte Polaków praktycznie nie korzysta z Internetu ani nie potrafi świadomie posługiwać się produktami nowoczesnych technologii cyfrowych.

  • Badanie wykazało, że cztery na pięć osób (80%) archiwizuje swoje zdjęcia w jakiejś formie, z tego niemal 2/3 badanych przechowuje swoje zdjęcia w formie cyfrowej (pliki na komputerze osobistym, zewnętrzne nośniki pamięci, online albo po prostu zapisane w pamięci telefonu komórkowego lub aparatu fotograficznego). Jednak prawie połowa badanych (45%) nadal przechowuje zdjęcia w formie analogowej: odbitek, wydruków lub negatywów. Odsetki nie sumują się do stu, ponieważ wiele osób – w tym ponad 1/3 osób posiadających cyfrowy aparat fotograficzny – przechowuje zdjęcia zarówno w formie analogowej, jak i cyfrowej. Format cyfrowy preferują przede wszystkim osoby młodsze, w wieku do ok. 40 lat, natomiast respondenci po sześćdziesiątce ograniczali się niemal wyłącznie do przechowywania odbitek i, niekiedy, negatywów. Co ciekawe, niemal wszystkie osoby przechowujące zdjęcia w formie elektronicznej preferowali zapisywanie ich na własnych urządzeniach; a jedynie ok. 2% badanych przyznało się do przechowywania zdjęć w serwisach internetowych lub w chmurze.
  • Ze względu na łatwość dostępu i wymiany z innymi przechowywanie zdjęć w formie cyfrowej jest bardzo wygodne, ale wiąże się z tym znaczne ryzyko ich utraty. Aż co czwarty badany (25%) kiedyś stracił zdjęcia na skutek omyłkowego skasowania lub innego błędu ludzkiego, a niemal co piąty (18%) na skutek problemu technicznego, np. awarii komputera albo dysku. Mimo to, aż czterech na pięciu respondentów (77%) nie tworzy kopii zapasowych ani swoich zdjęć ani plików komputerowych. Wśród osób, które rzadko korzystają z Internetu odsetek ten wzrósł do szokujących 94%, tworząc obraz grupy wykluczonej cyfrowo, nie korzystającej z Internetu, ani nie potrafiącej świadomie posługiwać się produktami nowoczesnych technologii cyfrowych.

Wśród 23% osób, które dbają o swoje zasoby cyfrowe mniej więcej połowa tworzy kopie zapasowe zarówno zdjęć, jak i plików komputerowych, natomiast druga połowa, mniej więcej w równych proporcjach, backupuje albo tylko zdjęcia albo tylko inne pliki – być może konfrontując ocenę ich wartości ze swoimi możliwościami. Co zaskakujące, ponad połowa (58%) osób, które kiedyś straciły dane, nadal nie tworzy kopii zapasowych swoich materiałów.

 



autor: Jan Petersen

Czytaj także

Powszechne kradzieże przez Internet

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 13:25
Więcej niż 1 na 10 konsumentów w skali globu co najmniej raz padł ofiarą kradzieży pieniędzy przez Internet. Takie wyniki pokazuje ostatnie badanie* przeprowadzone na zlecenie F-Secure. Wyłania się z niego obraz konsumentów coraz bardziej zaniepokojonych o swoje bezpieczeństwo w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska: największe szkody na utracie danych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 08:03
To główny wniosek z badań przeprowadzonych wśród 726 firm z Czech, Węgier, Polski i Słowacji. Dane przechowywane w ponad połowie firmowych laptopów, które trafiły w niepowołane ręce, nie były w żaden sposób zabezpieczone.
rozwiń zwiń