X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Wzrost popularności chmur osobistych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 00:00
Coraz powszechniejsze używanie przez pracowników własnych urządzeń w pracy (BYOD ang. Bring Your Own Device) wzmaga zapotrzebowanie na chmury osobiste (BYOC ang. Bring Your Own Cloud).
Wzrost popularności chmur osobistych
Foto: Glow Images/East News

 

Podczas gdy jeszcze nie tak dawno głównym narzędziem pracy i przetwarzania danych był komputer PC, tak dziś konsumenci coraz częściej wybierają usługi przetwarzania w chmurze. Manish Sablok, dyrektor ds. marketingu na obszar Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej w firmie Alcatel-Lucent Enterprise, przygląda się zjawisku coraz powszechniejszego używania przez pracowników własnych urządzeń w pracy (BYOD), które pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na wykorzystanie chmur osobistych (personal cloud) wśród dzisiejszych wysoce mobilnych pracowników.

 


  • W najbliższych latach popularność chmur osobistych będzie systematycznie rosnąć. Zapewni to pracownikom znacznie większą swobodę wyboru urządzeń używanych zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych, co przełoży się na wzrost ich zadowolenia i wydajności. Firma badawcza Gartner ocenia, że era komputera PC jako jedynego punktu dostępu do aplikacji korporacyjnych dobiega końca, a do 2014 r. chmura osobista stanie się głównym elementem cyfrowego życia pracowników. 

 

„Czy jest do tego jakaś aplikacja?”


 Trend w kierunku używania przez pracowników własnych urządzeń w pracy to oznaka szerszego zjawiska zachodzącego właśnie na rynku. Oznacza to nadejście ery chmury osobistej, w której to inteligentne urządzenia mobilne oraz powiązane z nimi aplikacje staną się coraz powszechniejszym narzędziem komunikacji w przedsiębiorstwie. Pracownicy przynoszą do pracy swoje tablety, ponieważ uwielbiają z nich korzystać i czują, że dzięki temu mają więcej swobody oraz mogą lepiej kontrolować swoją wydajność.  Nic więc dziwnego, że tablety zmieniają sposób komunikowania się, a pracownicy na przydzielone im zadanie często reagują pytaniem: „Czy jest do tego jakaś aplikacja?”. To właśnie aplikacje mają największy wpływ na upowszechnianie się zjawiska używania własnych urządzeń i chmur osobistych przez pracowników, a co za tym idzie – nowej kultury pracy. Weźmy na przykład chmurę osobistą na urządzeniu pracownika – może ona obejmować bibliotekę iTunes, usługę udostępniania plików DropBox, rozwiązanie WebEx do wideokonferencji...i wiele innych!   Dyrektorzy ds. informatycznych zmagają się obecnie nie tylko z trendem związanym z używaniem własnych urządzeń w pracy, lecz także z rosnącym zapotrzebowaniem wśród pracowników na chmury osobiste. Przyjęcie przez przedsiębiorstwa odpowiedniej polityki dotyczącej korzystania w pracy z własnych urządzeń i chmur osobistych pozwala uwolnić potencjał dzisiejszych wysoce mobilnych pracowników, a ponadto zwiększyć prostotę i wydajność.   

 

Trzy strategie obsługi chmury osobistej

 

W czasach, gdy używanie własnych urządzeń i chmur osobistych w pracy jest coraz powszechniejsze, usługi komunikacyjne, aplikacje i infrastruktura sieciowa powinny koncentrować się na ludziach i ich potrzebach, nie zaś na konkretnych urządzeniach. Takie podejście sprawia, że pracownicy nie muszą już dostosowywać swojego stylu pracy do narzędzi udostępnianych przez pracodawcę. Zamiast tego mogą dokonywać własnych wyborów i poczuć swobodę, do której przyzwyczaili się już w życiu prywatnym.  Nowa definicja usług  Nie wystarczy udostępniać konkretne usługi i aplikacje komunikacyjne na określonych urządzeniach. Każda aplikacja powinna być dostępna na każdym urządzeniu. Tablety nie zastąpią tradycyjnych urządzeń biurowych – będą stanowić ich uzupełnienie. Jako że w dzisiejszych czasach pracownicy używają do realizacji swoich zadań szeregu rozmaitych urządzeń w wielu różnych lokalizacjach, potrzebują większej elastyczności i swobody wyboru usług i aplikacji tak, aby móc pracować bezproblemowo i wydajnie.  Ewolucja sieci  Do obsługi chmury osobistej potrzebna jest inteligentna sieć. Oznacza to, że przedsiębiorstwa powinny wdrożyć sieci dostosowujące się do potrzeb aplikacji (AFN — ang. Application Fluent Network). Sieci te potrafią rozróżniać rodzaje ruchu generowane przez różnych użytkowników i urządzenia, a następnie nadawać im priorytety w oparciu o rodzaj aplikacji oraz monitorować je pod kątem realizacji przypisanych priorytetów. Ponadto infrastruktura sieciowa musi zapewniać odpowiednią przepustowość, niezbędną do obsłużenia dużego ruchu związanego z plikami wideo i multimediami.  Wdrożenie chmury  Aby móc obsługiwać modele oparte na mobilności i samoobsłudze, przedsiębiorstwa potrzebują architektury przygotowanej do obsługi przetwarzania w chmurze. Podejście oparte na chmurze zapewnia dostęp do aplikacji, usług i innych zasobów w dowolnym miejscu i czasie przy zachowaniu przepustowości i jakości zgodnych z celami biznesowymi.   Zastosowanie chmury daje użytkownikom dostęp do skalowalnego i niemal nieskończonego zestawu zasobów do realizacji dowolnych zadań. Użytkownicy mogą sami wybierać aplikacje, usługi i treści z nieograniczonych zasobów Internetu, co zachęca do samoobsługi – tak bardzo cenionej przez użytkowników we wszystkich aspektach cyfrowego życia.   Umożliwienie korzystania z chmur osobistych  Coraz powszechniejsza chęć pracowników do korzystania z własnych urządzeń w pracy zmienia podejście firm do kwestii poprawy mobilności oraz zapewnienia wszystkim pracownikom dostępu do aplikacji korporacyjnych. Jednak zanim przedsiębiorstwo zdecyduje się, aby umożliwić korzystanie z chmur osobistych, muszą zostać podjęte odpowiednie kroki, w tym rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa, dostosowanie sieci do obsługi zwiększonego ruchu oraz wdrożenie architektury przygotowanej do obsługi przetwarzania w chmurze.

 


  • Odpowiednie podejście przedsiębiorstwa do usług komunikacyjnych, aplikacji i infrastruktury sieciowej może wesprzeć działania podejmowane przez pracowników zmierzające do zwiększenia elastyczności, mobilności i możliwości realizacji zadań w całym przedsiębiorstwie.

Czytaj także

Prywatne serwery wirtualne

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 00:00
Wirtualne serwery prywatne uruchamiane w modelu chmury stanowią poważną alternatywę dla klasycznych ofert serwerów wirtualnych, VPS i serwerów dedykowanych. CloudServer to możliwość skonfigurowania serwera do własnych potrzeb i płacenia tylko za to, co w danej chwili jest nam potrzebne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toshiba - 1. osobista chmura

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 00:00
STOR.E CLOUD to proste w obsłudze rozwiązanie pozwala użytkownikom bezpiecznie zapisywać z własnego domu biblioteki mediów nawet o dużych rozmiarach. Jednocześnie następuje ich transfer do chmury, co sprawia, że ich właściciel ma do nich zdalny dostęp i może je przesyłać i udostępniać innym osobom za pośrednictwem tabletu, smartfonu czy laptopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwergentna chmura HP dla VMware vCloud Suite

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 00:00
HP poinformował o rozszerzeniu oferty HP Converged Cloud o nowe rozwiązania przeznaczone dla pakietu VMware vCloud Suite 5.1.
rozwiń zwiń