Polskie Radio
Section05
import

Koniec rosyjskiego węgla w Unii. Kolejny element sankcji wchodzi w życie

Kraje Unii Europejskiej nie mogą już importować rosyjskiego węgla. W środę, 10 sierpnia, weszły w życie zapisy piątego pakietu sankcji, ustalone przez UE w kwietniu. Członkowie UE przestaną kupować rosyjski węgiel pomimo kryzysu energetycznego - przypomniał rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel embargo import Rosja sankcje energetyka bezpieczeństwo energetyczne

ANALIZA Co ma wpływ na ceny paliw przy dystrybutorach? Wyjaśniamy

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen spadła w lipcu do 18,5 dol. na baryłce z 34,4 dol. w czerwcu, czyli o ok. 47 proc. Spadek marż to efekt prognozowanego pogorszenia warunków dla branży rafineryjnej - ocenia PKN Orlen. Ale ceny przy dystrybutorach wynikają także z kursu złotego do dolara, notowań ropy naftowej na globalnych rynkach, podaży tego surowca, mocy przerobowych rafinerii oraz obaw przed dalszą eskalacją wojny na Ukrainie. To dlatego ceny paliw nie wróciły do tych sprzed wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen ropa naftowa dolary import energetyka cena benzyny POLSKA

Coraz lepsza współpraca gospodarcza Polski z Belgią. Otwierają się także zupełnie nowe możliwości

W 2021 roku polsko-belgijskie obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 14,1 mld euro, co oznacza prawie 30-proc. wzrost rok do roku. W opinii ambasadora Polski w Królestwie Belgii Rafała Siemianowskiego, szansą na kolejne pola współpracy są technologie wodorowe i energetyka wiatrowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Belgia eksport import wodór gaz ziemny energia odnawialna

Minister Moskwa o rozmowach z Czechami i Słowacją ws. współpracy przy korzystaniu z terminala FRSU w Gdańsku

- Analizujemy ostateczną przepustowość terminala FSRU. Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką na poziomie operatorów systemu gazowego, by wypracować wspólny model i zwiększyć przepustowość tego terminala - poinformowała w czwartek w Senacie minister klimatu Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz Anna Moskwa terminal Gdańsk import Czechy Słowacja infrastruktura

Eksperci: w dostawach węgla kluczowa będzie logistyka

Jeśli chodzi o węgiel to najgorsza będzie tegoroczna zima. Za półtora roku ceny będą o połowę niższe jednak teraz przed nami wyzwanie logistyczne, z którym rząd musi sobie poradzić. Co zaś do dopłat do zakupu węgla, to pomoc powinna trafić tylko do naprawdę potrzebujących- mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowej PKO BP i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej węgiel energetyka import transport

Niemcy: minister gospodarki oskarżany o sianie paniki ws. kryzysu gazowego

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie telewizyjnym odrzucił zarzuty opozycyjnych chadeków o "sianie paniki" i przedstawianie "scenariuszy grozy". Chodzi o jego wypowiedzi z weekendu, gdy twierdził, że jeśli Rosja całkowicie wstrzyma dostawy gazu, to niemiecki przemysł wstrzyma pracę, a Niemców czekają bardzo duże trudności – pisze we wtorek portal programu informacyjnego "Tagesschau".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz Niemcy oszczędzanie miasto samorząd Rosja import zima