Polskie Radio
Section05
import

Dlaczego samochody używane cały czas drożeją?

Wydawałoby się, że im więcej towaru na rynku, tym ceny powinny być niższe. Dokładnie odwrotnie jest aktualnie w sektorze moto. Okazuje się, że używanych aut jest coraz więcej, a ich cena regularnie rośnie. Jak to możliwe?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód auta poleasingowe nowe technologie leasing leasing samochodu POLSKA społeczeństwo pieniądze finanse import ŚWIAT rynek

ANALIZA Szybki wzrost chińskiej gospodarki. Polska znaczącym partnerem handlowym

Chińska gospodarka rosła w ostatnim kwartale w tempie 7,9 proc. Wartość importu z Chin do Polski w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła się o prawie 32 proc. rok do roku. Według NBP obecnie z Chin pochodzi 37 proc. wartości importu dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, 32 proc. - dóbr inwestycyjnych, 31 proc. - dóbr półtrwałego użytku oraz 28 proc. - części do dóbr inwestycyjnych. Boom gospodarczy w Chinach trwa. Jak to wpłynie na resztę świata?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Chiny import handel

Unia musi stać się autonomiczna. Wiceszef KE: jesteśmy uzależnieni od importu ok. 100 strategicznych produktów

Wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz przyznał, że w przypadku 100 produktów w bardzo strategicznych sektorach UE jest w pewnym stopniu uzależnienia od importu, a w przypadku sześciu - bardzo uzależniona. Jego zdaniem Unia musi osiągnąć autonomię w zasadniczych obszarach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 Unia Europejska Komisja Europejska import infrastruktura Krajowy Plan Odbudowy Europa

30 lat polsko-niemieckiej współpracy handlowej. Hermes: Polska absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki

- Polska stała się gospodarczą potęgą UE - mówi przewodniczący niemieckiej Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią Oliver Hermes z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu polsko-niemieckiego. Według niego, w bardzo krótkim czasie Polska stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel Niemcy eksport import Europa

Jaka była inflacja w maju? Znamy najnowsze dane GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. wzrosły rdr o 4,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - poszły w górę o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w porównaniu do ubiegłego roku wzrost inflacji był mniejszy. Choć wzrosła ona w porównaniu do kwietnia tego roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus inflacja eksport import ceny żywności ceny paliw handel transgraniczny bilans handlu zagranicznego

Od lipca przesyłki z Azji będą miały doliczany VAT. To przywróci zasady uczciwej konkurencji

Drobne towary przysyłane do UE z Azji, które do tej pory nie zawierały podatku VAT, od 1 lipca br. będą opodatkowane VAT-em. Dzięki unijnemu pakietowi VAT e-commerce w tym roku polski budżet ma zyskać prawie 0,5 mld zł, w kolejnych latach po ok. 1,2 mld zł rocznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Azja e-commerce przesyłki import podatki vat fiskus Poczta Polska Unia Europejska Chiny

Polskie fabryki coraz ważniejsze w niemieckim łańcuchu dostaw. Ekspert o źródłach sukcesu naszych eksporterów

Przy okazji pandemii i wynikających z tego kłopotów z transportem towarów, a w ostatnich miesiącach kilkukrotnym wzrostem kosztów frachtu, sąsiedztwo obu krajów staje się bardzo istotne z punktu widzenia atrakcyjności Polski w łańcuchu dostaw dla niemieckiego przemysłu – powiedział Tomasz Ślagórski, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy eksport GOSPODARKA handel import koronawirus produkcja przemysłowa