Nowe Technologie

Onet dostawcą chmury dla średnich i dużych firm

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 01:00
W Onet Cloud będą świadczone usługi skierowane głównie do średnich i dużych przedsiębiorstw, chcących obniżyć koszty oraz zwiększyć elastyczność procesów IT. Rozwiązanie zostanie udostępnione klientom Onetu w marcu 2013. Dostawcą technologii jest IBM.
Onet dostawcą chmury dla średnich i dużych firm
Foto: Glow Images/East News

 

Spółka Onet Technologie w swojej codziennej działalności zajmuje się obsługą informatyczną portalu Onet.pl, a dodatkowo świadczy usługi IT dla kilkunastu dużych przedsiębiorstw. Firma posiada 16-letnie doświadczenie w zarządzaniu infrastrukturą IT i prowadzi dwa centra przetwarzania danych zlokalizowane w Małopolsce.

Poszukując nowych możliwości biznesowych spółka Onet Technologie zdecydowała się na zbudowanie platformy opartej na technologii cloud computing, z myślą o polskich firmach szukających dodatkowych mocy obliczeniowych, m.in. w modelu disaster recovery. Tego rodzaju infrastruktura jest wykorzystywana w sytuacjach, gdy poszczególne komponenty systemu IT w danej firmie ulegają awarii – wtedy odpowiednie procesy można przenieść do „wirtualnego” środowiska. Dodatkowo, z usługi korzystać będą mogły również przedsiębiorstwa planujące realizację nowych projektów rozwoju oprogramowania i w tym celu poszukujące bezpiecznych środowisk deweloperskich, testowych i produkcyjnych.

Onet Technologie wybrał IBM, ponieważ firma była w stanie dostarczyć kompletne rozwiązanie, do którego można swobodnie dobierać oprogramowanie wirtualizacyjne. W efekcie Onet Cloud zachowuje możliwość przejścia na inny system bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat i wprowadzania zmian w infrastrukturze. Przy wyborze oferty IBM rolę odegrała również jej konkurencyjna cena i wspólna współpraca obu firm przy wcześniejszych projektac

Potrzeby obliczeniowe firm niesamowicie wzrosły.  Zapasowego centrum danych potrzebują nie tylko banki, ale i firmy, w których technologie informatyczne zapewniają nieprzerwane działanie. Z myślą o ich wymaganiach zaprojektowaliśmy Onet Cloud, które spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i niezawodności” - podsumowuje Ales Bartunek, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

 IaaS

Onet Cloud jest platformą opartą na modelu infrastruktury jako usługi (z ang. Infrastructure as a Service - IaaS). W planach Onet Technologie jest również świadczenie usług w modelu Platform as a Service oraz Software as a Service. W procesie budowania chmury firma IBM zastosowała technologie klasy enterprise zapewniające wysoką dostępność – wieloprocesorowe serwery x37 oraz macierze nSeries. W przypadku awarii w jednej serwerowni usługi świadczone klientom będą przenoszone do drugiej, co jest możliwe dzięki replikacji pomiędzy macierzami. W efekcie klienci mają pewność, że będą mogli skorzystać z usługi zawsze wtedy, gdy będą tego potrzebować.

  • Korzystanie ze zwirtualizowanych zasobów w chmurze znacząco redukuje koszty działania przedsiębiorstw. Dzięki współpracy z IBM spółka Onet Technologie otrzymała możliwość oferowania nowoczesnych, kompleksowych rozwiązań cloud computing dla największych przedsiębiorstw. Jednak w zależności od skali zainteresowania, prawdopodobne jest również późniejsze sprofilowanie oferty także dla mniejszych przedsiębiorstw.autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Publiczna, prywatna czy hybrydowa który rodzaj chmury wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 15:23
Decyzja o wyborze danego typu środowiska chmurowego zależy od usług, z których aktualnie korzysta przedsiębiorstwo oraz możliwości optymalnej integracji wybranego modelu z istniejącą infrastrukturą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto Gdańsk na CeBIT2013

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 02:42
Podczas targów IBM Polska zaprezentuje warsztat z zakresu modelu Inteligentnego Miasta dla Gdańska, rozwiązanie oparte na publicznej chmurze dla Onet oraz analizę nastrojów w mediach społecznościowych opracowaną przez Laboratorium Oprogramowania IBM.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska na 12 miejscu w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 06:26
Według najnowszego badania BSA śledzącego zmiany zachodzące na świecie w politykach mających wpływ na rozwój technologii cloud computingu, Polska zajęła 12 miejsce wśród 24 krajów, o jedną pozycję niżej niż przed rokiem.
rozwiń zwiń