Polskie Radio
Section05
social media

"Wina czytana przez skojarzenie". Algorytm wskaże przestępcę badając aktywność w social mediach

Czy dzięki analizie kontaktów społecznych i profili przyjaciół użytkowników mediów społecznościowych można przewidzieć, czy ktoś popełni przestępstwo? Amerykański startup przekonuje, że tak i opracował Voyagera - specjalne oprogramowanie, które może posłużyć policji i organom śledczym do wykrywania przestępców a priori - pisze "The Guardian".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA nowe technologie social media społeczeństwo przestępczość sztuczna inteligencja

"Big Tech żeruje na dzieciach, by zarabiać pieniądze". Senatorowie USA przepytywali gigantów sieci

- Firmy Big Tech żerują na dzieciach i nastolatkach dla własnego zysku, a Kongres zamierza ich z tego rozliczyć - zapowiadali we wtorek amerykańscy senatorowie, przepytujący dyrektorów TikToka, YouTube'a i Snapchata. Politycy porównywali szkodliwy wpływ mediów społecznościowych do tego, jaki miał przemysł tytoniowy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo social media Facebook ŚWIAT internet fake news Instagram snapchat youtube bezpieczeństwo w sieci dzieci młodzież

Była menadżer Facebooka: serwis radykalizuje swoich użytkowników

Frances Haugen, była menedżer Facebooka, podczas wystąpienia przed komisją specjalną brytyjskiego Parlamentu wyznała, że firma będzie podsycała więcej niepokojów na całym świecie, ponieważ jej algorytmy są zaprojektowane tak, by promować kontrowersyjne treści. - Ktoś o poglądach centrolewicowych będzie popychany w stronę skrajnej lewicy a ktoś centroprawicowy do skrajnej prawicy - wskazała. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo social media Facebook ŚWIAT Wielka Brytania internet

DEZINFORMACJA Prawda czy fałsz? Poznaj organizacje walczące na froncie wojny informacyjnej

Fake news to tylko mały element poważniejszego instrumentu, jakim jest operacja dezinformacyjna na wojnie informacyjnej. W świecie szybkiego przekazywania wiadomości przy użyciu wielu kanałów - takich jak choćby social media - wielu odbiorców gubi się, nie mogąc odróżnić informacji prawdziwej od fałszywej. Z pomocą obywatelom poszczególnych krajów przychodzą organizacje pozarządowe, które wyspecjalizowały się w tropieniu i prostowaniu nieprawdy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo fake news dezinformacja media social media internet pandemia COVID-19

"Media społecznościowe budują zupełnie nową rzeczywistość". Dr Żukowski o wpływie nowych mediów na politykę

- Niedawno było tak, że wszyscy obserwowaliśmy te same wydarzenia w tych samych mediach. W tej chwili pojawia się mnóstwo baniek politycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, pytany o wpływ mediów społecznościowych na politykę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka social media internet Facebook Instagram What's up Tomasz Żukowski