Nowe Technologie

Polska innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 10:27
Jak wynika z opublikowanego w Harvard Business Review badania przeprowadzonego przez Capgemini i ICAN Research, przy współpracy z Intelem polskie przedsiębiorstwa są otwarte na innowacyjność i dążą do przełamania barier utrudniających wdrażanie nowych rozwiązań, jednak wciąż brakuje im procedur i narzędzi wspierających rozwój innowacyjności.
Polska innowacyjność
Foto: glowimages.com

Polska regularnie zajmuje niskie pozycje w międzynarodowych rankingach badających poziom innowacyjności poszczególnych państw. Z drugiej strony, już dziś możemy wskazać takie obszary krajowej ekonomii, w których innowacyjność jest codzienną praktyką, i które rozwijają się nie gorzej niż w innych państwach UE. Jednym z przykładów jest sektor nowoczesnych usług dla biznesu – zatrudnieni w nim specjaliści, korzystając z najnowszych rozwiązań, obsługują i usprawniają kluczowe procesy biznesowe na rzecz największych światowych organizacji, zaś informatycy zatrudnieni w centrach IT tworzą produkty i rozwiązania wdrażane na całym świecie.

Polska na światowej mapie innowacji

W ostatnim czasie przez polskie media ponownie przetoczyła się debata dotycząca poziomu innowacyjności polskiej gospodarki. Opublikowany na początku 2013 r. przez Boston Consulting Group ranking 50 najbardziej innowacyjnych firm świata nie uwzględnia żadnego z polskich przedsiębiorstw, a w raporcie Innovation Union Scoreboard obejmujących państwa Unii Europejskiej, nasz kraj zajął piąte miejsce od końca. Natomiast na początku marca ukazał się przygotowany przez Deloitte raport "Przegląd zachęt na działalność B&R na świecie w 2012 r.", z którego wynika, że brak przejrzystego systemu ulg podatkowych dotyczących inwestycji w innowacje zniechęca zarówno rodzime firmy, jak i potencjalnych inwestorów zagranicznych do rozwoju tej sfery działalności.  Przyczyny niskiego poziomu innowacyjności w polskich przedsiębiorstwach zanalizowali  autorzy badania przeprowadzonego przez Capgemini i ICAN Research przy współpracy z Intelem.

  • W badanych przedsiębiorstwach brakuje również procedur testowania i odsiewania innowacji, zespołów specjalizujących się w generowaniu innowacji, syste­mów mierzących efektywność procesów jej wdrażania. Niski poziom umiejętno­ści w tym obszarze wynika po części z braku szkoleń wspierających rozwijanie innowa­cyjności.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w obrębie polskiej gospodarki możemy wyróżnić obszary, w których się specjalizujemy i pozostajemy innowacyjni, nie zawsze w pełni to sobie uświadamiając, także dla tego, że wiele z innowacji wypracowywanych jest przez polskich specjalistów zatrudnionych przez firmy z zagranicznym kapitałem i wykorzystywane przez nie w globalnych oddziałach. Dotyczy to np. sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

  • Przykładem wypracowywanych w Polsce, a wdrażanych globalnie rozwiązań może być aplikacja opracowana przez polskich specjalistów Capgemini na rzecz jednego z koncernów motoryzacyjnych. Pozwala ona na dostęp do niektórych funkcji samochodu za pomocą smartphona. Za pomocą aplikacji można na przykład zlokalizować pojazd, uruchomić klimatyzację lub ogrzewanie, światła, klakson a także włączyć lub wyłączyć samochód. W przypadku samochodów elektrycznych można za jej pomocą sterować procesem ładowania akumulatora, sprawdzić poziom naładowania lub też  sprawdzić czy wystarczy nam energii do przejechania wybranej trasy. Jeśli zaś chodzi o rozwiązania wykorzystywane w Polsce, pracownicy Capgemini mogą się pochwalić stworzeniem na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej oprogramowania na potrzeby systemu płatności natychmiastowych, który stanowi istotne usprawnienie na rynku płatności.

Innowacja to nie tylko technologia

Pojęcie innowacji zazwyczaj niemal automatycznie łączone jest z dziedziną technologii. Definicja stworzona przez OECD wyróżnia kilka  odrębnych jej typów. I tak, oprócz innowacji produktowych, możemy też mówić o innowacjach procesowych, organizacyjnych czy marketingowych. Właśnie te ostatnie rodzaje innowacji są niejednokrotnie rozwijane przez polskich specjalistów pracujących w działających nad Wisłą centrach usług dla biznesu. Z kolei autorzy ostatniej edycji badania GE „Innovation Barometer” twierdzą, że firmy coraz większą wagę przywiązują nie do czasochłonnych i kosztownych innowacji produktowych, ale właśnie do nowatorskiego podejścia do procesów biznesowych. To samo badanie pokazuje też, że niekoniecznie istnieje korelacja pomiędzy poziomem edukacji technicznej w danym kraju, a jego poziomem innowacyjności.

  • Przykładem innowacji  zorientowanej na proces może być wykorzystywana przez firmy świadczące usługi outsourcingu IT metodyka Agile. Pojęcie to odnosi się do metody pracy zespołu specjalistów IT, która bazuje na ciągłym procesie doskonaleniu i modyfikacji produktu zgodnie z potrzebami klienta. Model ten odrzuca tradycyjny, linearny tryb pracy nad zleceniami związany ze sztywnym harmonogramem realizacji zadań. Pozwala on na osiągnięcie firmom, realizującym przy jego wykorzystaniu zlecenia, znacznie obniżać wymagane koszty czasowe i finansowe, przy jednoczesnym wzroście efektywności.
  • Silny akcent stawiany na prowadzenie projektów w modelu Agile przez Luxoft to jeden z czynników, które pozwoliły krakowskiemu centrum firmy, po zaledwie roku działalności w Polsce, otrzymać w 2011 r. tytuł Outsourcing Destination of the Year, przyznawany przez organizację NOA (National Outsourcing Silny akcent stawiany na prowadzenie projektów w modelu Agile przez Luxoft to jeden z czynników, które pozwoliły krakowskiemu centrum firmy, po zaledwie roku działalności w Polsce, otrzymać w 2011 r. tytuł Outsourcing Destination of the Year, przyznawany przez organizację NOA (National Outsourcing Association). Wybór laureata był motywowany wysoką konkurencyjnością cenową i efektywnością placówki, przy wysokich umiejętnościach pracujących w niej specjalistów IT.

Kadry podstawą innowacyjności

Coraz szersze grono menedżerów dostrzega, że odpowiednie kadry mają kluczowy wpływ na innowacyjność organizacji.  Zapytani o to, co sprzyja innowacjom, uczestnicy badania GE „Innovation Barometer” na pierwszym miejscu wymienili kreatywny zespół, wśród członków którego znajdują się  tzw. „out of the box thinkers”, czyli osoby potrafiące myśleć poza schematami. Słuszność takiego podejścia potwierdza opublikowana niedawno przez jeden z dużych koncernów chemicznych informacja, że w ubiegłym roku organizacja ta wdrożyła 20 tys. pomysłów swoich pracowników, dzięki czemu zaoszczędziła 50 mln euro.autor: Jan Petersen

Zobacz więcej na temat: firma innowacyjność POLSKA
Czytaj także

Internet Wszechrzeczy motorem rozwoju gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 08:42
Według najnowszych badań Cisco Internet of Everything Value Index, rosnąca popularność Internetu Wszechrzeczy (Internet of Everything - IoE) umożliwia firmom zwiększenie efektywności operacyjnej, poprawę jakości obsługi klientów, lepszą współpracę oraz większą innowacyjność.
rozwiń zwiń