Nowe Technologie

Intel przedstawia strategię nowej generacji centrów danych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 00:00
Podczas zakończonego IDF Diane Bryant, wiceprezes Intel Corporation i dyrektor generalny Datacenter and Connected Systems Group nakreśliła strategię Intela, która zakłada uwzględnianie potrzeb klientów, współpracę z ekosystemem i dostarczanie innowacyjnych technologii, od systemów obliczeniowych do infrastruktury. Są to elementy, które umożliwią stworzenie centrów danych i usług nowej generacji.
Intel Developer Forum 2012 - Diane Bryant
Intel Developer Forum 2012 - Diane BryantFoto: intel.com

Centrum danych przechodzi transformację spowodowaną bezprecedensowym rozwojem łączności, wzrostem liczby urządzeń i ilości danych. Aby spełnić wymagania użytkowników, współczesne centrum danych musi zapewnić lepszą i szybszą łączność, więcej inteligencji oraz innowacje, które pozwolą dodawać więcej usług i przechowywać więcej danych. Działy IT zyskują też nowe okazje do zwiększenia swojej strategicznej wartości, wykorzystując analizę dużych zbiorów danych i używając narzędzi HPC (High-Performance Computing) do dostarczania lepszych produktów i usług szybciej, niż kiedykolwiek przedtem.


Intel Cloud Finder


Intel zapowiedział unikatowy program o nazwie Intel Cloud Finder, który ma przyspieszyć wyszukiwanie i wybieranie dostawców usług chmurowych. Wiele osób podejmujących decyzje w zakresie IT chętnie skorzystałoby z chmurowego przetwarzania danych, ale wybór usługodawcy bywa trudny, ponieważ wymaga rozważenia wielu czynników. Program Intel Cloud Finder upraszcza ten proces za sprawą internetowych narzędzi, które skracają długie poszukiwania i udostępniają informacje o najlepszych praktykach i strategiach wdrażania chmury publicznej.


Intel współpracował z czołowymi dostawcami usług chmurowych, aby ocenić ich ofertę według kluczowych kryteriów, takich jak bezpieczeństwo, funkcjonalność, jakość, dostępność, technologia oraz specyficzne aspekty biznesowe. Na konferencji IDF program został ogłoszony publicznie i obecnie pozwala osobom podejmującym decyzje w zakresie IT wykorzystać informacje do badania, porównywania i nabywania publicznych usług chmurowych.


Big Data: okazja do transformacji


Kluczowym aspektem w kontekście Big Data jest „Internet Rzeczy” i ogromne ilości danych generowanych przez 15 miliardów urządzeń, które mają być podłączone do internetu w 2015 r. Przewidywany rozwój tej kategorii stwarza zarówno bezprecedensowe okazje, jak i zupełnie nowe wyzwania IT. Aby podjąć to wyzwanie i uprościć „internet rzeczy”, Intel zapowiedział dziś platformę Intel Intelligent Systems Framework, ewoluujący zbiór kompatybilnych rozwiązań, które mają zapewnić spójną i skalowalną łączność, zarządzanie i bezpieczeństwo. Platforma eliminuje potrzebę integracji sprzętu i oprogramowania, pozwalając skupić się na wykorzystaniu potencjału cennych danych, które są przechowywane w systemach inteligentnych. Analiza tych dużych zbiorów danych przyczynia się do zwiększania efektywności, wzrostu produktywności oraz stworzenia usług generujących przychody, jednocześnie zapewniając konsumentom nowe, ekscytujące wrażenia.


Nowe 22-nanometrowe procesory Xeon


Intel podał również kilka informacji o dwóch nadchodzących procesorach Xeon, które wzmocnią pozycję firmy na rynku centrów danych:  • Rodzina procesorów Intel Xeon E5. Intel poinformował, że następna generacja rodziny procesorów Xeon E5, poprzednio znana pod nazwą kodową „Ivy Bridge-EP”, będzie wytwarzana w procesie 22-nanometrowym z pierwszymi na świecie produkowanymi masowo tranzystorami 3-D Tri-Gate. Oczekuje się, że wejdzie ona do produkcji w 2013 r.

  • Rodzina procesorów Intel Xeon E7. Następna generacja rodziny procesorów Intel Xeon E7, poprzednio znana pod nazwą kodową „Ivy Bridge-EX”, będzie wytwarzana w procesie 22-nanometrowym i ma wejść do produkcji w 2013 r. Oczekuje się, że nowe procesory zapewnią takie dodatkowe korzyści, jak wyższa wydajność, zaawansowane mechanizmy niezawodnościowe oraz udoskonalone zabezpieczenia sprzętowe, w tym Intel Secure Key i Intel OS Guard.


Infrastruktura centrum danych


W miarę rozwoju HPC i chmury trzeba wprowadzać innowacje, które zaspokoją rosnący popyt użytkowników. Integracja infrastruktury, która umożliwi skalowanie przepustowości, zarządzanie zasilaniem i zwiększenie gęstości systemów, pomoże wyeliminować wąskie gardła i zapewnić swobodny przepływ danych w chmurze i środowiskach HPC.


Po przejęciu zasobów firm Cray, QLogic i Fulcrum Intel może podjąć to wyzwanie dzięki innowacjom w dziedzinie technologii infrastrukturalnej oraz integracji platform procesorowych. Do zasobów tych należą magistrale światowej klasy, oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą, przełączniki o dużej i małej liczbie portów, produkty ethernetowe oraz specjalistyczna wiedza. Intel dostarcza już adaptery QDR HCA i systemy przełączające nabyte od firmy QLogic i zoptymalizowane pod kątem HPC.


Intel i mikroserwery


Na konferencji IDF Intel podkreślił dynamiczny rozwój kategorii mikroserwerów, która cieszy się dużym poparciem w branży. Firmy Dell, Supermicro i Tyan zademonstrowały produkty oparte na procesorze Intel Xeon E3, a Quanta — na serii procesorów Intel® Atom™ S (poprzednio znanej jako „Centerton”). We współpracy ze swoimi klientami Intel używa laboratoriów ewaluacyjnych, aby zachęcić deweloperów do testowania oprogramowania na szerokiej gamie intelowskich mikroserwerów, co pozwoli im wykorzystać kompatybilność oprogramowania między różnymi liniami produktów IA.
Czytaj także

Research at Intel: nowe spojrzenie na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 00:00
Podczas 10. edycji imprezy Research at Intel pokazano ponad 20 innowacyjnych projektów badawczych, które przyczynią się do kształtowania przyszłości technologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezprzewodowa przyszłość wg Intela

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 00:00
Na Intel Developer Forum Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel zademonstrował po raz pierwszy działające, całkowicie cyfrowe radio, ochrzczone mianem "radia prawa Moore'a".
rozwiń zwiń