Nowe Technologie

Fundusz StartMoney szansą dla firm

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 10:40
Wynalazcy, naukowcy oraz firmy, które chcą wdrażać innowacyjne produkty lub usługi i szukają finansowania, to idealni kandydaci do współpracy z Funduszem inwestycyjnym StartMoney.
Fundusz StartMoney szansą dla firm
Foto: Glow Images/East News

 

Zespół StartMoney posiada wieloletnie doświadczenie w ocenie pomysłów, rozwoju i budowaniu biznesów wykorzystujących innowacje. Wiemy, jak współpracować zarówno z młodymi pomysłodawcami, którzy zakładają pierwszy biznes, jak i z naukowcami z uczelni, którzy chcą wdrożyć wyniki swoich badań. Pomożemy przedsiębiorstwom w wypracowaniu strategii biznesowej dla innowacji i znalezieniu odpowiednich partnerów lub rynków. Znamy specyfikę pracy i potrzeby każdej z tych grup” – mówi Piotr Berliński, analityk Funduszu StartMoney.

StartMoney zajmuje się inwestycjami zalążkowymi, czyli finansuje pomysły na wczesnym etapie. Na realizację jednego projektu wykorzystać można od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.

Venture capital

Fundusz inwestycyjny StartMoney zarządzany przez Centrum Innowacji – Akcelerator Technologii Fundację Uniwersytetu Łódzkiego, to fundusz typu venture capital. Celem działającego od półtora roku funduszu jest wspieranie osób posiadających pomysł na biznes, wynalazców, naukowców, a także przedsiębiorców, którzy chcą prężnie rozwijać własną firmę i w niej wdrażać innowacje i pomysły biznesowe. Na realizację jednego projektu Fundusz jest w stanie przeznaczyć do 200 tys. euro, jednak w zależności od rodzaju przedsięwzięcia istnieje także możliwość uzyskania znacznie większego wsparcia, nawet do kilku milionów złotych.

Preinkubacja

Współpraca rozpoczyna się od finansowanego przez Fundusz tzw. etapu Preinkubacji. Jest to wsparcie doradcze i organizacyjne w procesie założenia spółki na potrzeby realizacji pomysłu, uzyskania inwestycji, oraz przygotowania wejścia na rynek. Fundusz pomaga w przygotowaniu biznesplanu, w przeprowadzaniu niezbędnych badań rynkowych czy ekspertyz oraz w opracowaniu strategii wdrożenia pomysłu.

Wspólne przedsięwzięcie

Następny krok to podpisanie umowy inwestycyjnej i założenie z Funduszem spółki. Udziałowcami w nowo powstałej firmie są pomysłodawca lub przedsiębiorstwo oraz Fundusz. Jeżeli dodatkowy kapitał wnosi również inny inwestor – np. fundusz venture capital lub anioł biznesu - część udziałów w przedsiębiorstwie będzie należeć także do niego. Dokładny podział udziałów zależy od danego projektu, ale StartMoney nie może posiadać więcej niż 50 proc.

  • Kolejny etap współpracy StartMoney i pomysłodawców we wspólnej już spółce to praca nad rozwojem pomysłu, zwiększeniem skali działania oraz pozyskaniem nowych rynków. Pomysłodawca oraz powołany zespół zarządzający wspólną spółką, współpracując z Funduszem, realizuje cele biznesowe spółki, tak aby przedsięwzięcie odniosło jak największy sukces, a wartość spółki jak najbardziej wzrosła. Fundusz na tym etapie zajmuje się m.in. doradztwem przy realizacji biznesu planu, pomocą w nawiązaniu kontaktów biznesowych i promocją,  blisko współpracuje z zespołem zarządzającym w celu optymalnego rozwoju firmy.

„Fundusz StartMoney poszukuje projektów pod inwestycje z różnych sektorów gospodarki – ważne, aby pomysł biznesowy miał potencjał wzrostu – szansę na zwiększenie skali biznesu, wejście na nowe rynki, wykreowanie nowej potrzeby itp., a zespół projektowy był chętny do współpracy z inwestorem i chciał się poważnie zaangażować w realizację projektu.” - dodaje Berliński.

Kiedy kapitał

Wraz z podpisaniem umowy inwestycyjnej, zostaje określony termin i forma zakończenia współpracy, czyli tzw. wyjścia kapitałowego Funduszu ze spółki. Forma wyjścia zależy od konkretnego przypadku, może być to np. wykup menedżerski - wykupienie przez zespół zarządzający udziałów, które do tej pory znajdowały się w posiadaniu Funduszu. Współpraca ze StartMoney jako inwestorem jest zakładana zwykle na kilka lat, co zależy od rodzaju biznesu i branży, w której działa biznes oraz założonego planu rozwoju spółki.

Chętni napływają

W 2012 roku wpłynęło aż 150 zgłoszeń z bardzo różnorodnych branż. Jednym z nich była sfinalizowana z sukcesem inwestycja kapitałowa w spółkę Freeky Games tworzącą gry konsolowe. Dwie następne inwestycje są obecnie w trakcie realizacji, a kilkadziesiąt projektów we wstępnej ocenie. W 2013 roku około 10-15 pomysłów biznesowych i przedsiębiorstw ma możliwość zdobycia kapitału od Funduszu StartMoney.

  • Aby nawiązać współpracę z Funduszem wystarczy wypełnić zgłoszenie dostępne na stronie Funduszu www.startmoney.pl i przesłać je na adres fundusz@startmoney.pl. Zgłoszenia przyjmowane są w trybie ciągłym, czyli wszystkie są na bieżąco analizowane. W przypadku zainteresowania Funduszu pomysłem, jest realna możliwość wypracowania biznes planu i zawarcia umowy inwestycyjnej w czasie do kilku tygodni.
  • Fundusz zalążkowy StartMoney został utworzony w ramach projektu „Akcelerator Technologii Uniwersytetu Łódzkiego Venture - ATUŁ Venture”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

W co inwestować w 2013?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 10:23
Lokaty, obligacje, czy fundusze inwestycyjne? A może szampan, albo biżuteria? O szansach i zagrożeniach płynących z różnych modeli inwestowania opowiadali goście "Informatora ekonomicznego" w Trójce.
rozwiń zwiń