Polskie Radio
Section05
fundusze inwestycyjne

Eksperci: likwidacja PCC od zakupu pierwszego mieszkania to dobry krok, ale rozwiązuje tylko fragment problemu

Likwidacja podatku od czynności cywilno-prawnych to znaczne obciążenie przy zakupie mieszkania. Dobrze więc, że jest likwidowane przy zakupie pierwszego mieszkania. Nadal jednak pozostaje problem, że przy zakupie kolejnych stanowi on ponowne opodatkowanie tych samych pieniędzy. Przy pensji zapłacono już bowiem od nich PIT  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek mieszkanie dla młodych pit

Fundusze inwestycyjne lokują kapitał w mieszkania na wynajem. Stopy zwrotu wyższe niż w Europie Zachodniej

Na rynku mieszkaniowym można zaobserwować zainteresowanie funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał w mieszkania na wynajem; w ten sposób w Polsce wybudowano ok. 8 tys. mieszkań. Według danych Cushman&Wakefield obecne stopy zwrotu z nieruchomości mieszkaniowych są o 100 do 200 punktów bazowych wyższe niż w Europie Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje mieszkania na wynajem budownictwo mieszkania Ministerstwo Rozwoju

Będą kolejne fundusze szwajcarskie dla Polski

Będą kolejne fundusze szwajcarskie dla Polski. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz sekretarz stanu do spraw gospodarki Szwajcarii Helene Budliger Artidea podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Chodzi o ponad 320 milionów franków szwajcarskich, czyli około półtora miliarda złotych, które będą uruchomione w ramach kolejnej odsłony Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Szwajcaria

Inwestycje z KPO, które mają być finansowe ze środków krajowych. Jest gotowy projekt

Zrównoważona gospodarka wodna na obszarach wiejskich i zeroemisyjny transport w miastach znalazły się na liście inwestycji KPO, które mają być finansowane ze środków krajowych - wynika z projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przewidziano na ten cel 2 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne legislacja inwestycje budownictwo wieś

40 mln euro w rozwój firm technologicznych. Polska i Rumunia beneficjentami funduszu Banku Światowego

Międzynarodowa Korporacja Finansowa z Grupy Banku Światowego zainwestuje 40 mln euro w fundusz, który będzie wspierał rozwój firm technologicznych głównie w Polsce i Rumunii. Według Banku Światowego, finansowanie pomoże podtrzymać inwestycje i pobudzi ożywienie gospodarcze w czasie, kiedy Polska i Rumunia borykają się z konsekwencjami wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  firma GOSPODARKA bank światowy dofinansowanie

Prawie połowa funduszy Private Equity z Europy Środkowej planuje nowe inwestycje. Zobacz nowe dane Deloitte

Indeks nastrojów sektora Private Equity dla regionu Europy Środkowej spadł poniżej poziomów sprzed pandemii. Obecnie wynosi 58 pkt i jest to jeden z najgorszych wyników w jego historii. Mimo to okazuje się, że prawie połowa ankietowanych funduszy planuje nowe inwestycje - poinformowało Deloitte, które wylicza ten indeks.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsultant Europa Środkowa inwestycje finansowanie Giełda