Czeka nas pracowity rok przed Euro 2012

polskieradio.pl
Marcin Nowak 08.06.2011
Prezes PZPN Grzegorz Lato (L) i Gianni Infantino (P) - Sekretarz Generalny UEFA Gianni Infantino podczas konferencji prasowej zwołanej równo rok przed rozpoczęciem turnieju UEFA EURO 2012
Prezes PZPN Grzegorz Lato (L) i Gianni Infantino (P) - Sekretarz Generalny UEFA Gianni Infantino podczas konferencji prasowej zwołanej równo rok przed rozpoczęciem turnieju UEFA EURO 2012, foto: fot.PAP/EPA/Bartłomiej Zborowski

Opóźnienia w budowie niektórych stadionów nie zmniejszają naszej wiary w powodzenie projektu - powiedział dokładnie rok przed inauguracją piłkarskich mistrzostw Europy sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie Włoch nawet żartował z problemów związanych z przygotowaniami do Euro 2012.

- Otwarcie stadionu w Gdańsku odbędzie się w Warszawie, otwarcie stadionu w Warszawie w Gdańsku, ale to tylko część tej gry. Chcę to powiedzieć głośno i wyraźnie, że kilka opóźnień w budowie obiektów na pewno nie podważy naszej wiary w tej projekt - powiedział działacz UEFA.

O tym, że wszystkie stadiony w miastach gospodarzach będą gotowe na Euro 2012 - zapewnił też minister sportu. Adam Giersz dodaje, że będzie jeszcze czas na przetestowanie obiektów. Minister sportu jest również zadowolony z tempa przygotowań Polski do turnieju. Adam Giersz szacuje, że łączny koszt inwestycji związanych z Euro w Polsce to około 25 miliardów euro.

Na czym stoimy?

Na 365 dni przed Euro 2012 większość najważniejszych inwestycji w Polsce jest na ukończeniu. Nie obeszło się jednak bez poważnych wpadek w trakcie przygotowań.

Zaniedbania w przygotowaniach do Euro 2012 wykazała kontrola NIK. Co prawda przyznano, że stadiony w Polsce będą gotowe na mistrzostwa Europy w piłce nożnej, ale podkreślono problemy z przestrzeganiem prawa budowlanego w Poznaniu oraz wskazano na zagrożenie terminów oddania do użytku obiektów w Warszawie i Gdańsku.

Problemy na stadionach, drogach...

Najpoważniejsze problemy pojawiły się w kontekście Stadionu Narodowego. Okazało się bowiem, że z powodu źle zamontowanych schodów budowa obiektu w stolicy może się opóźnić nawet o kilka miesięcy.

Narodowe Centrum Sportu dało konsorcjum budowlanemu czas na przedstawienie planu naprawczego, który pozwoli oddać stadion w rozsądnym terminie. Sprawą zainteresował się też premier Donald Tusk, który nie wykluczył zerwania kontraktu z wykonawcą, czyli konsorcjum Alpine - Hydrobudowa - PBG.

Podobne problemy miał też obiekt w Gdańsku. Zaplanowany na 9 czerwca towarzyski mecz piłkarski Polska - Francja na PGE Arenie przeniesiono na stadion Legii Warszawa, ze względu na zbyt późne zakończenie prac przez wykonawcę. Nadal nie wiadomo, gdzie odbędzie się mecz Polska - Niemcy, który miał być piłkarskim otwarciem Stadionu Narodowego.

Stadion
Stadion Narodowy w Warszawie

W raporcie NIK stwierdzono również, że modernizacja i rozbudowa portów lotniczych przebiega poprawnie, ale w niektórych wypadkach przesunięto terminy oddania do użytku. Największe opóźnienie wobec harmonogramu jest przy rozbudowie Portu Lotniczego w Poznaniu.

Sporo miejsca kontrolerzy NIK poświęcili budowie i modernizacji dróg. Do problemów z budową dróg sygnalizowanych w poprzednich raportach NIK z 2009 i 2010 roku dołączyły kolejne. Przed mistrzostwami nie uda się ukończyć kolejnych 14 odcinków dróg o łącznej długości ponad 400 kilometrów, w tym siedmiu kluczowych odcinków na autostradach A1 i A4.

W krytycznym stanie jest też budowa autostrady A2. Wykonawca tej ważnej inwestycji - chińskie konsorcjum COVEC - poinformowało o zamiarze zrezygnowania z dalszej budowy drogi między Strykowem a Konotopą.

Rząd zapewnia o pełnej gotowości

Tymczasem spółka PL.2012, która koordynuje przygotowania do najbliższych mistrzostw Europy w piłce nożnej, podaje, że na rok przed Euro 2012 najważniejsze inwestycje znajdują się w fazie zaawansowanych budów.

Jak czytamy w raporcie PL.2012 - w 2008 roku w budowie znajdowało się 16 proc. spośród najważniejszych inwestycji na Euro 2012, a w roku 2009 34 proc. Rok 2010 był momentem, w którym większość najważniejszych projektów przeszła z faz planowania i uruchamiania do fazy budów. Dziś - na rok przed Euro 2012 - blisko 80 proc. najważniejszych inwestycji jest w fazie zaawansowanej realizacji lub zostało zakończonych. Wartość realizowanych przez odpowiedzialne instytucje inwestycji związanych z Euro 2012 to ponad 96 miliardów złotych.

Autostrada
Budowa autostrady A2

W raporcie rządowej spółki trudno znaleźć wzmiankę o opóźnieniach i kłopotach związanych z niektórymi inwestycjami. W zamian czytamy zapewnienia o tym, że wszystko będzie gotowe na finały mistrzostw Europy.

"W kontekście Euro 2012 najważniejsze są stadiony" - pisze spółka PL.2012. "Wszystkie zostaną oddane do użytku i przetestowane przed Turniejem" - podkreślono w raporcie.

"Kolejne na liście priorytetów są lotniska - we wszystkich czterech Miastach Gospodarzach porty lotnicze będą gotowe do obsłużenia wzmożonego ruchu pasażerskiego. Niezwykle istotne są także lokalne połączenia komunikacyjne - w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu trwają bardzo zaawansowane prace w tym zakresie. Euro 2012 stało się także czynnikiem istotnie przyspieszającym modernizację sieci transportu krajowego, kolejowego i drogowego - stąd realizacja wielu projektów przez GDDKiA oraz Grupę PKP" - czytamy w raporcie.

Czekamy na zielony kolor od UEFA

Spółka PL.2012 chwali się też dobrą oceną przygotowań do Euro 2012 wystawioną naszemu krajowi przez UEFA.

"Cztery lata temu kolorem dominującym w ocenie polskich przygotowań był kolor czerwony. Dziś raporty UEFA składają się głównie z koloru zielonego i żółtego, a tylko w mniejszości pojawia się kolor pomarańczowy. Jest jeszcze ponad 12 miesięcy na uzyskanie statusu opartego wyłącznie na kolorze zielonym" - czytamy na stronach internetowych PL.2012.

"Celem wszystkich projektów realizowanych przez 170 instytucji, których działania koordynuje spółka celowa Ministra Sportu i Turystyki PL.2012, jest uzyskanie pełnej gotowości za 12 miesięcy od dziś, czyli na 8 czerwca 2012 roku - dzień rozpoczęcia Mistrzostw. Zostało jeszcze ponad 365 dni na zakończenie wszystkich prac, które już dziś są w bardzo zaawansowanej fazie" - podsumowuje rządowa spółka.

Ocenią nas inni

Do Polski na zaproszenie Adama Olkowicza, dyrektora turnieju Euro 2012 w Polsce, przyjeżdżają dziś dziennikarze sportowi z czołowych europejskich tytułów prasowych. Odwiedzą wszystkie stadiony w Polsce, a później pojadą także na Ukrainę. Polski etap wizytacji rozpocznie się w Warszawie, później odwiedzą Wrocław. Na jutro zaplanowana jest wizyta na stadionie w Poznaniu i Gdańsku.

Fatalne nastroje przed Euro 2012

Zdecydowanie mniejszy entuzjazm przed Euro 2012 wykazuje natomiast społeczeństwo naszego kraju.

Jak wynika z sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia - Polacy źle oceniają stan przygotowań Polski do turnieju i zdecydowanie nie wierzą w sukces reprezentacji Franciszka Smudy podczas nadchodzących mistrzostw Europy.

Sondaż
Sondaż Homo Homini o przygotowaniach do Euro 2012 i szansach reprezentacji Polski

Ponad 41 procent ankietowanych źle oceniło stan przygotowań do mistrzostw Europy, a kolejne 18 procent respondentów - bardzo źle patrzy na postęp prac przed Euro.

Z kolei 21 procent Polaków uważa, że przygotowania przed mistrzostwami Europy przebiegają dobrze, a zaledwie niecały 1 procent, że bardzo dobrze. Prawie 18 procent respondentów nie miała zdania w tej sprawie.

Jeszcze gorzej mieszkańcy naszego kraju oceniają szanse reprezentacji "biało-czerwonych" na osiągnięcie dobrego wyniku na finałowym turnieju - wynika z sondażu Homo Homini. Zdecydowanie nie wierzy w sukces kadry Franciszka Smudy - 43 procent ankietowanych, a raczej nie wierzy - 31 procent respondentów.

Tymczasem rozpoczyna się kampania informacyjna o prawach kibiców w Polsce i na Ukrainie. Akcję organizuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z Ukraińską Federacją Wszystkich Konsumentów "Pulse". Agnieszka Majchrzak z UOKiKu powiedziała Polskiemu Radiu, że podczas zaplanowanej na cały rok akcji informacyjnej kibice dowiedzą się na przykład, jak składać reklamację w Polsce i Ukrainie, jak wypożyczyć samochód, albo co zrobić, kiedy w restauracji otrzymamy zimny posiłek.

Osobom planującym wyjazd na mecz do innego miasta w Polsce lub na Ukrainę polecamy regularne odwiedzanie stron internetowych UOKiKu i ukraińskiej federacji chroniącej konsumentów.

Aby zobaczyć jak wyglądają przygotowania w poszczególnych miastach organizujacych Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie wybierz:

Więcej o przygotowaniach Warszawy - Warszawa na rok przed Euro 2012

Więcej o przygotowaniach Gdańska - Gdańsk na rok przed Euro 2012

Więcej o przygotowaniach Poznania - Poznań na rok przed Euro 2012

Więcej o przygotowaniach Doniecka - Donieck na rok przed Euro 2012

Więcej o przygotowaniach Charkowa - Charków na rok przed Euro 2012

Więcej o przygotowaniach Kijowa - Kijów na rok przed Euro 2012

Więcej o przygotowaniach Lwowa - Lwów na rok przed Euro 2012

Marcin Nowak, PL.2012, ah, polskieradio.pl

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!