Polskie Radio

Piotr Cugowski z nagrodą Polskiego Radia na Festiwalu w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 23:00
Piotr Cugowski laureatem nagrody Polskiego Radia na Festiwalu w Opolu! Podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki prezentują się gwiazdy rodzimej estrady oraz debiutanci. W programie znalazły się m.in. muzyczne premiery, rockowe klasyki i znane pokoleniom przeboje w nowych aranżacjach. 
Piotr Cugowski laureatem nagrody Polskiego Radia podczas 61. KFPP w Opolu. Na zdjęciu razem z Jarosławem Chilkiewiczem, współautorem utworu Cisza przed burzą.
Piotr Cugowski laureatem nagrody Polskiego Radia podczas 61. KFPP w Opolu. Na zdjęciu razem z Jarosławem Chilkiewiczem, współautorem utworu "Cisza przed burzą". Foto: PR1
  • Piotr Cugowski został laureatem nagrody Polskiego Radia na Festiwalu w Opolu. Statuetkę wręczył prezes Polskiego Radia Paweł Majcher.
  • Nagrodą w konkursie "Premiery" od radiowej Jedynki jest koncert w Studiu Polskiego Radia imienia Władysława Szpilmana. 
  • Konkurs premier na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wygrał wspólny utwór Józefiny i Skubasa "Gdy jest brzydko".
  • Z kolei Nagrodę Publiczności im. Karola Musioła otrzymali Zabłocki Osobiście i Czesław Mozil za piosenkę "Ławeczka". 
  • Relacje ze stolicy polskiej piosenki i wywiady z artystami pojawiają się na bieżąco w radiowej Jedynce i na innych antenach Polskiego Radia.
  • Na opolskim Festiwalu gra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Zygmunta Kukli i Adama Sztaby. 
  • 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu trwać będzie do niedzieli.

Nagroda Polskiego Radia

Program 1 Polskiego Radia - patron medialny festiwalu - przyznał nagrodę w kategorii Premiery. Statuetka powędrowała do Piotra Cugowskiego. Wyróżnienie wręczył Paweł Majcher, prezes Polskiego Radia. 


Posłuchaj
00:52 13015584_1.mp3 Piotr Cugowski laureatem nagrody Polskiego Radia na Festiwalu w Opolu (IAR)

 

"Cisza przed burzą"

Nagrodzony w Opolu utwór Piotra Cugowskiego pt. "Cisza przed burzą" został skomponowany rok temu. Współautorem singla jest Jarosław Chilkiewicz. - Jarek miał pomysł, ja, będąc na urlopie nad wodą, miałem chwilę, żeby usiąść nad melodią do utworu. Pomysł zamknęliśmy w postaci demo i dopiero niedawno znowu wzięliśmy go na tapet. Okazało się, że to może być faktycznie ten utwór, który nam otworzy nowy rok - mówił Piotr Cugowski podczas premiery utworu, która miała miejsce w Programie 1 Polskiego Radia.

Singiel nazywa wprost otwarciem drogi do wydania kolejnej płyty. - Piosenka na pozór lekka, łatwa i przyjemna. Ona oczywiście taka ma być, ale przekaz w piosence dla mnie zawsze był i będzie najważniejszy. Myślę, że to taka piosenka trochę o nas, o przewrotnym losie. Oczywiście ilu słuchaczy, tyle interpretacji, i nikomu niczego nie narzucam. Myślę jednak, że będą mogli tam odnaleźć jakąś swoją małą historię - podkreślał muzyk podczas rozmowy. 


Posłuchaj
00:24 13015574_1.mp3 KFPP Opole: Piotr Cugowski o utworze "Cisza przed burzą" (IAR)

 

Polskie Radio przyznało statuetkę w kategorii "Premiery". Laureatem wyróżnienia został Piotr Cugowski. Polskie Radio przyznało statuetkę w kategorii "Premiery". Laureatem wyróżnienia został Piotr Cugowski./ PR1
Polskie Radio na 61. KFPP w Opolu
Gwiazdy polskiej estrady, a także debiutanci, poza tym premiery, rockowe klasyki i polskie przeboje w nowych aranżacjach - trwa 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Program 1 Polskiego Radia jest patronem wydarzenia. 

Posłuchaj
00:53 opole polskie radio.mp3 Pierwszy dzień Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (IAR)

 

Przeczytaj:


Trwa 61. KFPP w Opolu. Koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem Trwa 61. KFPP w Opolu. Koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem

Nagrodzeni w Debiutach

Poza Piotrem Cugowskim, który został laureatem nagrody Polskiego Radia na Festiwalu w Opolu, konkurs premier na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2024 wygrał wspólny utwór Józefiny i Skubasa "Gdy jest brzydko". Z kolei Nagrodę Publiczności im. Karola Musioła otrzymali Zabłocki Osobiście i Czesław Mozil za piosenkę "Ławeczka". Podczas wręczania statuetki podziękowali wszystkim głosującym.


Posłuchaj
00:26 laureaci opole.mp3 Laureaci koncertu "Premiery" na 61. KFPP w Opolu (IAR)

 


Orkiestra Polskiego Radia w Opolu

Na opolskim Festiwalu gra Orkiestra Polskiego w Warszawie pod dyrekcją Zygmunta Kukli i Adama Sztaby. - Będzie to Opole bardzo muzyczne. Wracamy do korzeni, do Opola, w którym to muzyka jest najważniejsza - mówił dyrektor muzyczny festiwalu Adam Sztaba.

Weekend muzycznych emocji 

Piątek to nie koniec muzycznych doznań. W sobotę podczas koncertu "Superjedynek" wystąpią gwiazdy polskiej muzyki: Lady Pank, Wilki, Big Cyc, Bajm, Proletaryat, Kobranocka, Kasia Kowalska, Krzysztof Zalewski, Tomek Lipiński, Oddział Zamknięty, Sztywny Pal Azji i Chłopcy z Placu Broni. Sobotni wieczór zakończy Kabareton.

Z kolei w niedzielę, podczas ostatniego dnia festiwalu, gwiazdy polskiej estrady zaprezentują utwory Janusza Kondratowicza. W koncercie zatytułowanym "Zakochani są wśród nas" wystąpią: Kayah, Mietek Szcześniak, Natalia Kukulska, Staszek Sojka, Roxie Węgiel, Piotr Cugowski, Damian Ukeje, Ewelina Flinta, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Andrzej Lampert, Natalia Przybysz, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Bovska, Krzysztof Zalewski, Ania Karwan, Alicja Majewska, Kasia Wilk i Marcin Wyrostek.


***

Wszystkie festiwalowe koncerty mają miejsce na deskach opolskiego amfiteatru. Relacje ze stolicy polskiej piosenki oraz wywiady z artystami można śledzić na bieżąco w radiowej Jedynce i na innych antenach Polskiego Radia.

IAR/zch/wmkor