Polskie Radio

Rak wykryty u…dentysty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 20:00
Według American Cancer Society z powodu raka jamy ustnej i gardła co godzinę umiera jeden Amerykanin. Tymczasem wystarczą systematyczne badania u stomatologa, by wykryć nowotwór we wczesnym stadium.
Audio
  • Rak wykryty u…dentysty (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

- Pierwsze objawy raka jamy ustnej są niecharakterystyczne, mogą przypominać infekcję czy chrypkę - mówi otolaryngolog, prof. Henryk Skarżyński. Rak ten wygląda jak bezbolesne owrzodzenie, które nie goi się prawidłowo. Innym razem przypomina białą plamę a innym razem jest jak ciemne przebarwienie, podobne do pieprzyka. - Przez pewien czas nowotwory jamy ustnej zwykle rozwijają się w sposób utajony, więc zdarza się, że wcześniej rozpoznajemy przerzuty do węzłów chłonnych lub dalsze przerzuty. Do onkologów docierają osoby z zaawansowanym nowotworem - wyjaśnia. A wtedy rokowania są już bardzo złe.

Istnieją różne czynniki sprzyjające zachorowaniu, na przykład ekspozycja na wysokoprocentowy alkohol, dym papierosowy, a wśród osób infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego. - Te nowotwory są jednak na szczęście bardziej podatne na leczenie - mówi onkolog kliniczny, prof. Andrzej Kawecki.

Rak jamy ustnej może rozwinąć się u każdego, niezależnie od tego, czy mamy swoje naturalne zęby czy nie. Nowotwór ten występuje najczęściej wśród osób po 40. roku życia. Może zaatakować wargi, język, policzki i gardło, podniebienie czy dno jamy ustnej. - Szansą dla chorych byłoby wcześniejsze rozpoznawanie, wtedy moglibyśmy większej ilości osób pomóc bez zaburzania funkcji jamy ustnej - mówi prof. Kawecki.

Okazuje się, że jest już narzędzie, które może w tym pomóc. Wystarczą systematyczne badania u stomatologa, by wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Służy do tego specjalny detektor.

Więcej o nowotworach głowy i jamy ustnej oraz ich wykrywaniu i leczeniu w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadził Artur Wolski.

(ew)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna nowotwory

Czytaj także

Supernowoczesne polskie urządzenie do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:16
Opracowane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych prototypy pozwalają łączyć już na sali operacyjnej pracę chirurga z precyzyjnym napromieniowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 20:00
Na całym świecie wzrasta liczba zachorowań na raka. Najczęściej jest to rak płuc, piersi, jelita grubego, żołądka czy wątroby. Całe szczęście postęp dokonuje się także w leczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raka da się wyleczyć? Spada umieralność na najczęstsze nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 08:15
Spada w USA umieralność z powodu najczęściej występujących nowotworów, takich jak rak płuca, piersi, jelita grubego oraz prostaty - powiedziała prof. Margaret Tempero z University of California w San Francisco.
rozwiń zwiń