Polskie Radio

Kto zostanie Mistrzem Mowy Polskiej?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 14:00
Dziennikarz radiowej Jedynki Wiesław Molak, Redakcja Językowa Polskiego Radia oraz Trójkowa audycja dla dzieci "Zagadkowa niedziela" walczą o zaszczytne tytuły Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Nominowanymi są postacie życia publicznego, które w sposób mistrzowski posługują się językiem polskim. Już dziś poznamy zwycięzców.
Wiesław Molak
Wiesław MolakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wiesław Molak jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w radiowej Jedynce. Związany z Polskim Radiem od 1987 roku, od razu trafił do redakcji "Sygnałów Dnia", ale prowadził też "Lato z Radiem", a obecnie towarzyszy słuchaczom od poniedziałku do piątku podczas "Wieczornych Rozmaitości". Niezwykły głos, niezwykła kultura słowa. Laureat Chryzostoma i Złotego Mikrofonu. Wiesław Molak jest także przewodniczącym Komisji Kart Mikrofonowych, która ocenia talenty i predyspozycje adeptów sztuki radiowej. Prywatnie to zapalony kibic i wielbiciel Mazur.

Poza tytułem Mistrza Mowy Polskiej, od kilku lat jest przyznawana nagroda Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Dostają ją placówki życia publicznego, mające niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny. Wśród kandydatów do nagrody są: Sekcja Językowa Polskiego Radia oraz audycja Programu 3 Polskiego Radia "Zagadkowa niedziela" - edukacyjna propozycja dla najmłodszych i ich rodziców. W niedzielne poranki, między godz. 7.00 a 9.00 prowadzą ją na zmianę trzy dziennikarki: Magdalena Karczewska, Katarzyna Pruchnicka oraz Katarzyna Stoparczyk.

Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają tytuły Vox Populi: Mistrza Mowy Polskiej i Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Jednocześnie jury konkursu dokona wyboru trzech laureatów, nadając im tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Z kolei Akademia Mistrzów Mowy Polskiej wybierze jedną instytucję i nada jej tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

W skład jury, które zadecyduje o ostatecznym wyborze, wchodzą profesorowie językoznawcy. - Mamy pięcioro profesorów, którzy reprezentują różne dziedziny i różne ośrodki akademickie. Są to językoznawcy, literaturoznawcy oraz socjologowie języka - opowiada Piotr Kossakowski.
12 osób nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej poznaliśmy w czerwcu na Zamku Królewskim w Warszawie. Wybór odbędzie się w poniedziałek 29 września na Gali Finałowej XIV edycji w Teatrze Miejskim w Gdyni. Zapraszamy do słuchania relacji z tego wydarzenia w poniedziałek o godz. 20.19 na antenie programu 1 Polskiego Radia.
W poprzednich latach tytuł "Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej" zdobyły m.in. Teatr Polskiego Radia (2011) i "Jedynka Dzieciom” - audycja Programu 1 Polskiego Radia (2012). Z kolei Mistrzami Mowy Polskiej wyróżnieni zostali tacy dziennikarze Trójki, jak: Wojciech Mann (2004), Kuba Strzyczkowski (2008) i Artur Andrus (2010).
Program Mistrz Mowy Polskiej został objęty patronatami: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdyni oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Sponsorem Głównym Programu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Patronat medialny objęło Polskie Radio.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Szekspira do Mistrza Mowy Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 03:30
Poniedziałkowe "Rozdroża kultury" goszczą w Trójmieście! Podczas programu realizowanego z Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku łączyć się będziemy także z Gdynią, gdzie po raz XIV. przyznane zostaną zaszczytne tytuły: Mistrza Mowy Polskiej i Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozsupłujemy zawiłości polskiej mowy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 13:46
Czy "podróżniczek" to tylko mały podróżnik? Jakie znaczenie ma słowo "jazda"? Czy ten kto chodzi jest..."chodnikiem"? I czy "chodzić na piechotę" to pleonazm? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do "Niedzieli z radiowa Jedynką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio językową potęgą. Mistrz Mowy Polskiej i Kuźnia Mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 05:18
Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej zdobyła w minionych latach Jedynka Dzieciom oraz Teatr Polskiego Radia. W tym roku kandydatem do nagrody jest Redakcja Językowa Polskiego Radia. - Wiadomo, że radio jest potęgą językową. To oczywiste - podkreśla Piotr Pankanin.
rozwiń zwiń