Polskie Radio

Zbliża się Noc Robotów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 12:00
Roboty policyjne, latające, medyczne, antyterrorystyczne, a także kosmicznych zwiadowców można będzie obejrzeć w akcji w Warszawie podczas Nocy Robotów. Już 22 maja!
Zbliża się Noc Robotów
Foto: Pixabay.com

Impreza popularnonaukowa odbędzie się w piątek w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów pod hasłem „Misja: Bezpieczeństwo”.

Będzie to już trzecia edycja Nocy Robotów, podczas której prezentowane będą najnowsze osiągnięcia polskich inżynierów i naukowców w dziedzinie robotyki. Organizatorami wydarzenia są Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) oraz PIAP-ScienTech.

- Roboty już teraz są obecne w środowisku człowieka, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pomagają nam odkurzać, kosić trawniki lub czyścić elewację szklanych budynków. Musimy przygotować się na masową obecność i rosnącą rolę robotów w naszym życiu codziennym. Instytut specjalizuje się w konstruowaniu zrobotyzowanych urządzeń wspomagających pracę antyterrorystów, strażaków czy pirotechników, które znajdują zastosowanie w krajach na terenie Europy, Afryki i Azji. Przykładowo są to roboty PIAP GRYF i TRM - mówi ekspert ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa PIAP dr inż. Piotr Szynkarczyk.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć w poszczególnych częściach PIAP roboty przemysłowe, działające na rzecz bezpieczeństwa, roboty edukacyjne, medyczne, rehabilitacyjne czy roboty latające.

Dla fanów kosmosu i niezwykłych technologii nie lada gratką będzie Park Technologii Kosmicznych, którym dowodzić będzie robot Hyperion - wielozadaniowy analog łazika marsjańskiego, służący do wspierania załogowych misji pozaziemskich. Będzie też można zobaczyć, jak wygląda proces powstawania robota przy wykorzystaniu technologii 3D.

- Tegoroczna edycja jest dla nas szczególna, ponieważ w tym roku PIAP obchodzi także 50-lecie swojego istnienia. III Noc Robotów PIAP to idealna okazja do tego, aby na własne oczy zobaczyć, a niekiedy i dotknąć części historii PIAP, zarówno tej odległej, jak i tej najnowszej" - mówi dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów dr inż. Jan Jabłkowski.

Wstęp na III Noc Robotów PIAP jest otwarty dla każdego (od godz. 16.00 do północy), a wszystkie atrakcje są całkowicie bezpłatne.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Czas na zmagania robotów. W Krakowie rusza festiwal Robocomp

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 03:00
To już piąty raz kiedy koło studenckie "Integra" ma Was zaszczyt zaprosić na Festiwal Robotyki Robocomp 2014, który odbędzie się 25 października w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robot - zakupowy doradca

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 19:00
Do tej pory przyjaciółki, w niedalekiej przyszłości roboty będą nam doradzać na zakupach. I to w różnych językach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentny dron z mózgiem pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:20
Drony to latające roboty. Najczęściej używane są do filmowania, ale te najnowocześniejsze podają też jedzenie w restauracjach. Technologia wciąż jest rozwijana.
rozwiń zwiń