Polskie Radio

32. rocznica wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 17:46
- W 32. rocznicę wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu najwyższe władze Ukrainy złożyły hołd ratownikom, którzy likwidowali następstwa katastrofy. Prezydent Petro Poroszenko oświadczył w czwartek, że strefa wokół siłowni powinna stać się „terytorium zmian”.
Audio
  • "Piliśmy jod" - Polacy wspominają katastrofę w Czarnobylu
32. rocznica katastrofy w Czarnobylu
32. rocznica katastrofy w CzarnobyluFoto: Ben Fairless/Wikipedia

- Czarnobyl na zawsze pozostanie niezagojoną raną w sercu naszego kraju, w sercach milionów ludzi – oświadczył szef państwa. „Dziś musimy zrobić wszystko, by ta tragedia nigdy się nie powtórzyła. Strefa czarnobylska powinna stać się miejscem wdrażania postępowych technologii, być terytorium zmian” – podkreślił Poroszenko.

Premier Wołodymyr Hrojsman nazwał katastrofę w Czarnobylu tragedią całego świata. Była to „ogromna katastrofa, która zrujnowała miliony istnień. Tragedia Ukrainy i całego świata. Pamiętamy” – napisał na Facebooku.

 Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się.

Według niektórych badań w wyniku katastrofy czarnobylskiej około 600 tys. ludzi na całym świecie narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania, równoważną dwóm zdjęciom rentgenowskim. Liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych, oszacowano na około 4 tys.

 W listopadzie 2016 roku nad zniszczony przez wybuch reaktor nr 4 nasunięto nową osłonę w postaci stalowej arki, która pokryła stary sarkofag, chroniący to niebezpieczne miejsce przez 30 lat.

Łukowo sklepiona osłona ma 257 metrów szerokości, 162 metry długości i 108 metrów wysokości - co oznacza, że jest wyższa od Statui Wolności w Nowym Jorku. Cała konstrukcja waży 36 tysięcy ton. Przewiduje się, że będzie pełnić swą funkcję przez co najmniej sto lat.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

31. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Prezydenci Białorusi i Ukrainy złożyli hołd ofiarom. "Razem poradzimy sobie z tym demonem"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 13:27
Na Ukrainie odbyły się obchody 31. rocznicy wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Uczestniczyli w nich Petro Poroszenko i Aleksandr Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ o celach białoruskiej polityki zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 02:00
O celach polityki zagranicznej Białorusi, w tym planach pełnej normalizacji stosunków z UE i aktywizacji dialogu z USA oraz niezmiennym strategicznym znaczeniu Moskwy jako partnera Mińska pisze szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej w piśmie "Biełaruskaja Dumka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polityka Łukaszenki to polityczny Czarnobyl". Marsz opozycji w rocznicę wybuchu reaktora w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 11:00
W hołdzie pamięci ofiarom katastrofy czarnobylskiej w Mińsku odbył się w środę Czarnobylski Szlak - marsz opozycji przypadający w 31. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu. W pochodzie wzięło udział ok. 300 osób. Nie ma informacji o zatrzymaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: pożar w strefie czarnobylskiej. "Promieniowanie w normie"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 12:15
25 hektarów lasów płonie w piątek w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy. Władze w Kijowie zapewniają, że nie doprowadziło to do zwiększenia promieniowania.
rozwiń zwiń