Polskie Radio

Psychiatria sądowa – wyzwania i oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 14:17
Już w starożytności uważano, że osoby z zaburzeniami natury psychicznej były pod wpływem „boskich błogosławieństw” i dlatego nie podlegały ludzkiemu osądowi. A dziś osób z zaburzeniami psychicznymi popadającymi w konflikt z prawem jest coraz więcej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Elnur/shutterstock.com

Szczególnie dotyczy to uzależnień, zaburzeń lękowych i afektywnych. Zatem w psychiatrii sądowej specjalistyczna wiedza lekarzy psychiatrów, seksuologów, psychologów ściśle łączy się z wykładnią prawa. Ale jak rozpoznać czy ktoś faktycznie cierpi na zaburzenia psychiczne, czy tylko je udaje, aby uniknąć kary za popełnione przestępstwa, a niejednokrotnie i ciężkie zbrodnie? W Eurece lekarz psychiatra, prof. dr hab. med. Piotr Gałecki- kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii, autor i współautor ponad 250 publikacji naukowych w czasopismach zagranicznych i krajowych oraz współautor wielu pozycji książkowych odpowie na kilka bardzo ważnych pytań, które w czasie postępowania dowodowego Sąd zadaje biegłemu psychiatrze, by orzec o ewentualnej winie oskarżonego.

Dowiemy się:

- gdzie przebiega granica tak zwanej normalności, a gdzie zaczyna się choroba psychiczna

-  jak różnicujemy chorobę psychiczną od symulacji i jak lekarz nie daje się oszukać  przestępcy w czasie zbierania wywiadu

- czy orzeczenie niepoczytalności odbiera sędziemu możliwość ukarania zbrodniarza

- czy stwierdzenie przez psychiatrę niepoczytalności w chwili popełnienia przestępstwa nie rujnuje jego porządku moralnego i prawnego, bo jego decyzja przekreśla przecież wyegzekwowanie tak zwanej nieuchronności kary za popełnione czyny niezgodne z prawem.

Problemy te są na tyle istotne, że co roku w Łodzi odbywają się Międzynarodowe Kongresy Psychiatrii Sądowej. W tym roku w kwietniu spotkało się 350 specjalistów w dziedzinie psychiatrii oraz sędziów, adwokatów, prokuratorów.

W dyskusji pojawią się dylematy natury: medycznej, moralnej i prawnej.

Na audycję Eureka w czwartek (14.06) o godz. 19.10 zaprasza Artur Wolski.

abi

 

 

 

Zobacz więcej na temat: medycyna psychiatria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konkurs "Kryształowe pióra". Redaktor Artur Wolski wyróżniony

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 10:00
12. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy "Kryształowe Pióra" została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra otrzymało 6 dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 17 wyróżnień. Uroczystsze ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbyło się 7 czerwca 2018 roku w warszawskim Hotelu Bristol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połowa Polaków cierpi na niewydolność żylną

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 15:00
Tym razem w audycji radziliśmy, jak dbać o nasze nogi i jaką rolę w terapii naczyniowej odgrywa ruch. - Według aktualnych danych 48 proc. Polaków ma niewydolność żylną - przyznaje dr n. med. Krzysztof Witkowski - chirurg naczyniowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki weterynaryjne: rasy zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 09:49
Tematem zagadek są rasy zwierząt. Pytania zadaje dr weterynarii Małgorzata Głowacka.  
rozwiń zwiń