X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Psychiatria sądowa – wyzwania i oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 14:17
Już w starożytności uważano, że osoby z zaburzeniami natury psychicznej były pod wpływem „boskich błogosławieństw” i dlatego nie podlegały ludzkiemu osądowi. A dziś osób z zaburzeniami psychicznymi popadającymi w konflikt z prawem jest coraz więcej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Elnur/shutterstock.com

Szczególnie dotyczy to uzależnień, zaburzeń lękowych i afektywnych. Zatem w psychiatrii sądowej specjalistyczna wiedza lekarzy psychiatrów, seksuologów, psychologów ściśle łączy się z wykładnią prawa. Ale jak rozpoznać czy ktoś faktycznie cierpi na zaburzenia psychiczne, czy tylko je udaje, aby uniknąć kary za popełnione przestępstwa, a niejednokrotnie i ciężkie zbrodnie? W Eurece lekarz psychiatra, prof. dr hab. med. Piotr Gałecki- kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii, autor i współautor ponad 250 publikacji naukowych w czasopismach zagranicznych i krajowych oraz współautor wielu pozycji książkowych odpowie na kilka bardzo ważnych pytań, które w czasie postępowania dowodowego Sąd zadaje biegłemu psychiatrze, by orzec o ewentualnej winie oskarżonego.

Dowiemy się:

- gdzie przebiega granica tak zwanej normalności, a gdzie zaczyna się choroba psychiczna

-  jak różnicujemy chorobę psychiczną od symulacji i jak lekarz nie daje się oszukać  przestępcy w czasie zbierania wywiadu

- czy orzeczenie niepoczytalności odbiera sędziemu możliwość ukarania zbrodniarza

- czy stwierdzenie przez psychiatrę niepoczytalności w chwili popełnienia przestępstwa nie rujnuje jego porządku moralnego i prawnego, bo jego decyzja przekreśla przecież wyegzekwowanie tak zwanej nieuchronności kary za popełnione czyny niezgodne z prawem.

Problemy te są na tyle istotne, że co roku w Łodzi odbywają się Międzynarodowe Kongresy Psychiatrii Sądowej. W tym roku w kwietniu spotkało się 350 specjalistów w dziedzinie psychiatrii oraz sędziów, adwokatów, prokuratorów.

W dyskusji pojawią się dylematy natury: medycznej, moralnej i prawnej.

Na audycję Eureka w czwartek (14.06) o godz. 19.10 zaprasza Artur Wolski.

abi

 

 

 

Zobacz więcej na temat: medycyna psychiatria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konkurs "Kryształowe pióra". Redaktor Artur Wolski wyróżniony

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 10:00
12. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy "Kryształowe Pióra" została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra otrzymało 6 dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 17 wyróżnień. Uroczystsze ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbyło się 7 czerwca 2018 roku w warszawskim Hotelu Bristol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połowa Polaków cierpi na niewydolność żylną

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 15:00
Tym razem w audycji radziliśmy, jak dbać o nasze nogi i jaką rolę w terapii naczyniowej odgrywa ruch. - Według aktualnych danych 48 proc. Polaków ma niewydolność żylną - przyznaje dr n. med. Krzysztof Witkowski - chirurg naczyniowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki weterynaryjne: rasy zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 09:49
Tematem zagadek są rasy zwierząt. Pytania zadaje dr weterynarii Małgorzata Głowacka.  
rozwiń zwiń