Polskie Radio

Druga tura m.in. w Krakowie i Gdańsku. We Wrocławiu sytuacja wciąż jest niepewna

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 11:04
Kraków i Gdańsk to największe miasta, w których odbędzie się druga tura wyborów na prezydenta miasta. "Dogrywka" odbędzie się także w Kielcach i Szczecinie. Nadal nie jest jasna sytuacja we Wrocławiu, gdzie exit poll dawał Jackowi Sutrykowi poparcie na poziomie 50,1 proc. głosów, ale napływające wyniki nie dają mu jeszcze zwycięstwa.
Audio
  • Kandydaci na prezydenta Gdańska w Radiu Gdańsk (IAR)
  • Jacek Majchrowski wygrał pierwszą turę w Krakowie. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
  • Wojciech Lubawski: liczyłem na więcej, ale jesteśmy przygotowani na drugą turę (IAR)
  • Przewodniczący MKW we Wrocławiu Miłosz Chwalibóg: protokoły trzeba odsyłać do komisji (IAR)
Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann
Jacek Majchrowski i Małgorzata WassermannFoto: Kolaż: PAP/Jan Graczyński

W Krakowie odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Jacek Majchrowski i Małgorzata Wasermann. Urzędujący prezydent miasta według badania IPSOS zdobył 43,7 procent głosów, a kandydatka Zjednoczonej Prawicy 33,6 procent. 

Jacek Majchrowski dziękował wszystkim, którzy na niego głosowali. - Jeżeli ktoś, kto głosował na innych kandydatów będzie chciał mnie wesprzeć w drugiej turze, to bardzo będę wdzięczny i bardzo dziękuję - dodał. 

Małgorzata Wassermann mówiła Polskiemu Radiu, że jest bardzo zadowolona ze swojego wyniku. Powiedziała, że 10-procentowa różnica jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę możliwości finansowe i kadrowe oraz jej zaangażowanie w prace komisji Amber Gold. Dodała, że różnica ta będzie w drugiej turze nadrobiona.

"Dogrywka" w Gdańsku

Do drugiej tury dojdzie także w stolicy województwa pomorskiego. Urzędujący prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uzyskał 36,7 procent głosów. W drugiej turze zmierzy się z Kacprem Płażyńskim z PiS, który ma 32,3 procent. 

Według kandydata Prawa i Sprawiedliwości takie wyniki pokazują, że "zdecydowana większość mieszkańców Gdańska oczekuje jednak zmiany w Gdańsku, jakkolwiek kto by ją rozumiał".

Czytaj więcej
wybory 1200.jpg
Wybory samorządowe 2018: pierwsza tura za nami. Co już wiemy?

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Wałęsa - według sondażowych wyników exit poll - zdobył nieco ponad 25 procent głosów i zajął trzecie miejsce w wyborach na prezydenta miasta. Poprosił swoich wyborców, aby "za dwa tygodnie poszli na wybory po raz kolejny i oddali głos na Pawła Adamowicza". 

Szczecin: pierwsza tura dla urzędującego prezydenta

Obecnie urzędujący prezydent Piotr Krzystek (Bezpartyjni) i Bartłomiej Sochański (PiS) będą w II turze wyborów prezydenckich w Szczecinie - wynika z cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej. W tej komisji jest już blisko 93 proc. protokołów z komisji obwodowych. 

Według wstępnych wyników Piotr Krzystek, obecnie urzędujący prezydent Szczecina, kandydujący z listy Bezpartyjnych, otrzymał 47,31 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Bartłomiej Sochański z Prawa i Sprawiedliwości, który otrzymał 22,05 proc. głosów. Trzeci wynik należy do Sławomira Nitrasa z Koalicji Obywatelskiej, który otrzymał 21,68 proc. głosów poparcia. 

Bogdan Wenta liderem w Kielcach

Według sondażu Ipsos w Kielcach w drugiej turze wyborów zmierzą się Bogdan Wenta, który uzyskał 35,8 proc. głosów i Wojciech Lubawski z wynikiem 29,6 proc. 

Urzędujący prezydent Kielc Wojciech Lubawski komentując wyniki sondażowe stwierdził, że nie jest zaskoczony, że w Kielcach odbędzie się druga tura wyborów. - Jesteśmy przygotowani na drugą turę.Walka na pewno będzie do końca ponieważ z charakteru jestem wojownikiem - powiedział. 

Bogdan Wenta powiedział, że wyniki motywują go jeszcze bardziej. - Cieszę się ze wstępnych wyników głosowania, ale podchodzę do nich z dystansem. - W przeszłości miałem takie przypadki, że pomimo radości, ktoś ostatecznie okazywał się lepszy - stwierdził.

Niepewnie we Wrocławiu

We stolicy Dolnego Śląska waży się kwestia drugiej tury wyborów. Jak wynika z sondażu exit poll dla trzech największych telewizji, w dotychczasowym głosowaniu największe poparcie uzyskał Jacek Sutryk z Koalicji Obywatelskiej, który zdobył 50,1 procent głosów. Na Mirosławę Stachowiak-Różecką ze Zjednoczonej Prawicy zagłosowało 27,8 procent wyborców. 

Cząstkowe wyniki wskazują jednak na to, że druga tura może się odbyć. Po przeliczeniu głosów ze 110 komisji wyborczych rezultat Jacka Sutryka to 49,87 proc. głosów. Jeżeli taki stan rzeczy się utrzyma to dojdzie do ponownego starcia kandydatów Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta Wrocławia.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada. 

msze, gazetawroclawska.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory: komisje przekazują kolejne wyniki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 17:00
W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos. Lokalne komisje wyborcze publikują już pierwsze oficjalne wyniki.
rozwiń zwiń